X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Palenie w pracy do odpracowania. Precedensowy wyrok sądu

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 15:10
Sąd w Hiszpanii zdecydował w sprawie odpracowania przerw na papierosa. Uznał, że pracodawca może nakazać pracownikowi zostać dłużej w firmie, jeżeli w godzinach pracy wychodził on na papierosa.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay.com

Proces dotyczył portugalskiej spółki paliwowej Galp - podaje "Super Express". Została ona pozwana z inicjatywy załogi jej hiszpańskiego przedstawicielstwa. 

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Palacze szkodzą wizerunkowi firmy?

Pozywający stwierdzili - czytamy - że przerwa na papierosa, kawę, czy nawet śniadanie to nieodłączny element dnia pracy i szef nie może odliczać tego czasu pracownikom lub nakazać im odpracować tych przerw.

Sąd uznał jednak, że karty magnetyczne nie miały na celu kontroli pracowników, a zwiększenia bezpieczeństwa w budynku firmy.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Czy po podwyżkach zrezygnuję z używek?

Zdecydował również - informuje dziennik - że pracodawca może nakazać podwładnym odpracowanie straconego podczas palenia papierosów czasu. Tym samym zawyrokował, że firma ma pełną swobodę w ustalaniu czasu, jaki pracownicy mogą spędzić na papierosie czy kawie i przerwy te, jeśli tak uzna pracodawca, będzie trzeba odpracować.

W Polsce projekt podobnych zmian w Kodeksie pracy pojawił się w 2018 roku. Chodziło o zapis, że pracownicy wychodzący na papierosa muszą ten czas odpracować i zostać dłużej w pracy. Zmiany nie weszły jednak w życie.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Śmiertelne wapowanie. GIS ostrzega przed szkodliwym działaniem e-papierosów

Z badań wynika, że co czwarty Polak przyznaje się do palenia w pracy. Krajowe firmy z powodu pracowników robiących sobie przerwy na papierosa tracą dziennie 30 mln zł., a palacze pracują w ciągu roku około 22 dni krócej niż niepalący.

se.pl. PR24, akg


Zobacz więcej na temat: papierosy zdrowie firma
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śmiertelne wapowanie. GIS ostrzega przed szkodliwym działaniem e-papierosów

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 17:30
Prawie co trzeci uczeń w wieku 15-19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60 procent przynajmniej raz próbowało wapowania. W ciągu ostatnich 8 lat sześciokrotnie wzrosła liczba polskich nastolatków, którzy sięgali po e-papierosy - wynika z badań przedstawionych na konferencji prasowej w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy po podwyżkach zrezygnuję z używek?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 13:13
W ubiegłym roku amatorzy alkoholu wpłacili do budżetu w formie podatku akcyzowego 20 miliardów złotych. Palacze wsparli budżet kwotą na poziomie niemalże 12 milionów. Niemało, a ma być więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Palacze szkodzą wizerunkowi firmy?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 13:23
- Zdecydowanie mamy takie głosy od organizacji zrzeszających pracodawców - mówi w Programie 1 Polskiego Radia podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomir Gadomski. 
rozwiń zwiń