X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Od przyszłego roku pacjenci dostaną e-skierowania i Elektroniczną Dokumentację Medyczną

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 09:00
Jest już e-recepta, jest Internetowe Konto Pacjenta, są e-zlecenie na wyroby medyczne, w przyszłym roku ruszą e-skierowania i Elektroniczna Dokumentacja Medyczna. W rozmowie z PAP wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapowiada także rozwój telemedycyny.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Julian Rovagnati

W całym kraju udało się wdrożyć e-recepty, które są realizowane we wszystkich aptekach i wystawia je już większość lekarzy. Wdrożenie trwało rok, a jak podkreśla wiceszef resortu zdrowia, w Stanach Zjednoczonych podobne wdrożenie trwało osiem lat, a jego poziom i tak nie jest pełny. E-recepta to duża zmiana zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Pacjent zyskuje wiele ułatwień, a lekarz lepszą wiedzę, bo za zgodą pacjenta będzie mógł na przykład przejrzeć informacje o wykupionych, bądź nie, lekach.

 E-recepty, e-zwolnienia, e-zlecenia

E-recept każdego dnia wystawia się w Polsce ok. 2 mln. Cztery na pięć recept zrealizowanych w aptekach to dokumenty elektroniczne, czyli 80 proc., ale trzeba pamiętać, że część papierowych recept mogło być wystawionych w ubiegłym roku z przyszłą datą realizacji.

Od 1 grudnia 2018 r. działa również e-zwolnienie i tylko w szczególnych przypadkach może być papierowe. Ten projekt realizował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Są także e-zlecenia na wyroby medyczne m.in. aparaty słuchowe, cewniki czy protezy. E-zlecenie będzie obowiązkowe od 1 kwietnia 2020 r.

Elektroniczna Dokumentacja Medyczna

– Obecnie wdrażamy elektroniczne skierowania oraz system Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. To dwie zmiany, które będą stanowiły kolejny element systemu e-zdrowia. Chcemy, by wszystkie podmioty dołączyły do wymiany Elektronicznej Dokumentacji Medycznej w tym samym terminie, w którym wejdzie elektroniczne skierowanie, czyli na początku przyszłego roku – mówi Janusz Cieszyński.

Pilotaż ruszy w połowie tego roku i będzie polegał na włączeniu kilku podmiotów do systemu w taki sposób, by lekarze mogli wykorzystywać te funkcjonalności wypełniania dokumentacji w postaci elektronicznej i udostępniania jej w formie, która sprawi, że możliwe będzie korzystanie z niej przez inne podmioty.

Koniec papieru i pieczątek

Wiceminister zdrowia zapowiada także rozwój telemedycyny. Wiele z wdrażanych rozwiązań to będą bardziej zaawansowane projekty. Pierwsze już są, w praktycznym wymiarze np. już teraz w gabinetach lekarzy POZ można skorzystać z teleporady.

– Staramy się, by tam, gdzie w przeszłości królowały pieczątki i papier, wprowadzać elektroniczny obieg dokumentów i procesów – podsumowuje Janusz Cieszyński.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

Czytaj także

E-rewolucja nabiera rozpędu. Aplikacje wkraczają do urzędów, szpitali, szkół

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 15:50
Polskie urzędy oraz instytucje publiczne przechodzą gwałtowny proces cyfryzacji. Oznacza to coraz mniej dokumentów i więcej usług osiągalnych drogą elektroniczną. Przyspieszy to także komunikację z obywatelami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Cieszyński: trwa e-rewolucja w służbie zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 18:50
- Dbamy o to, aby w każdej chwili system był dostępny, żeby jak najlepiej spełniał oczekiwania pacjentów. Przez dwadzieścia cztery godziny na dobę ktoś nad nim czuwa - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez 4 dni obowiązywania e-recept wystawiono ich 6 mln

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 18:30
Od środy, od kiedy obowiązują recepty w formie elektronicznej, przez cztery dni, wystawiono ich ok. 6 mln – wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia.
rozwiń zwiń