X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Efektywność energetyczna gospodarki. NIK: spójny system daje efekty

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 17:04
Wsparcie efektywności energetycznej przemysłu ma swoje mankamenty, ale tworzy spójny system, który przynosi efekty - uważa Najwyższa Izba Kontroli. System ten pozwala zobowiązanym do tego firmom zmniejszać zużycie energii.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay

Z danych Urzędu Regulacji Energetyki dostępnych w trakcie kontroli wynikało, że od IV kwartału 2016 roku do końca 2018 roku działania przedsiębiorstw zobligowanych ustawowo do poprawy efektywności energetycznej doprowadziły do zaoszczędzenia niemal 564 tys. toe energii. Toe to tona oleju ekwiwalentnego, która jest jednostką paliwa umownego, stanowiącego równoważnik tony ropy naftowej o wartości opałowej równej 10 tys. kcal/kg.

wiatraki oze 1200.jpg
Ponad 30 tysięcy nowych instalacji OZE. Tauron podsumowuje 2019 rok

System działał prawidłowo

fotowoltaika1200.jpg
Rządowy plan wspierania domowych paneli słonecznych

W Polsce podstawowym środkiem wspierającym efektywność energetyczną jest system tak zwanych białych certyfikatów wydawanych przez Urząd Regulacji Energetyki. Do ich pozyskiwania zobowiązane są przede wszystkim przedsiębiorstwa sprzedające energię elektryczną, ciepło lub gaz ziemny odbiorcom końcowym. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki w okresie objętym kontrolą do Urzędu wpłynęło niemal 2,5 tys. wniosków o przyznanie świadectw efektywności energetycznej.

Prezes Urzędu wydał na ich podstawie prawie 600 białych certyfikatów i 38 postanowień o odmowie ich wydania. W tym samym okresie, prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał niemal 1,5 tys. decyzji o umorzeniu świadectw efektywności energetycznej, które potwierdziły zaoszczędzenie około 564 tys. toe energii.

W wyniku kontroli NIK stwierdził, że choć sam system świadectw efektywności energetycznej funkcjonował prawidłowo, to jednak były poważne opóźnienia w ich wydawaniu. Niemal 95 proc. zostało przekazanych po ustawowym terminie, wynoszącym 45 dni. Średni czas rozpatrzenia wniosku wyniósł 240 dni i był ponad pięć razy dłuższy niż przewidziany w przepisach. Rekord to 1158 dni. Jak ustalili kontrolerzy NIK, powodem opóźnień były braki kadrowe.

Nie tylko białe certyfikaty

Wsparcie finansowe państwa dla projektów zwiększających efektywność energetyczną nie opiera się wyłącznie na systemie białych certyfikatów. W badanym przez NIK okresie takie przedsięwzięcia dofinansowywał w formie pożyczek i dotacji Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki realizacji przedsięwzięć finansowanych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w badanym okresie rocznie zmniejszano zapotrzebowanie na energię cieplną i elektryczną w wysokości ok. 375 tys. toe.

Kontrola wykazała również, że Ministerstwo Energii z opóźnieniem przygotowały dwa Krajowe plany działań dotyczących efektywności energetycznej, których przygotowania wymaga Unia Europejska. Również z opóźnieniem, ponad dwuletnim został przygotowany projekt ustawy dostosowujący polskie przepisy do przyjętych w 2012 r. przez Unię Europejską.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/akg/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rządowy plan wspierania domowych paneli słonecznych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 11:30
Rusza nowy nabór do programu "Mój prąd". Jest to priorytetowe, unikatowe na dotychczasową skalę w Polsce, wsparcie inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne.  Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sasin: dzięki rekompensatom 98 proc. Polaków nie odczuje wzrostu cen energii

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 14:25
- To nie jest tak, że rząd czy spółki Skarbu Państwa podwyższają ceny energii. Robimy wszystko, by ten wzrost ograniczać. To się udaje - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wicepremier Jacek Sasin. - Rok 2020 będzie kolejnym, w którym większość polskich rodzin nie odczuje wyższych stawek - dodał minister aktywów państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 30 tysięcy nowych instalacji OZE. Tauron podsumowuje 2019 rok

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 12:43
W zeszłym roku działająca na południu Polski firma Tauron Dystrybucja przyłączyła do sieci energetycznej 30,4 tys. mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 206 megawatów. To blisko czterokrotnie więcej niż rok wcześniej, kiedy przyłączono ponad 8 tys. mikroinstalacji o mocy 48 MW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekompensaty za podwyżki cen prądu coraz bliżej. Jacek Sasin: mamy gotowy projekt

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 10:50
- Jest już gotowy projekt ustawy o rekompensatach za tegoroczne podwyżki cen prądu - poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że dziś skieruje go do zespołu programowania prac rządu, co rozpocznie ścieżkę legislacyjną.
rozwiń zwiń