X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Badanie: centra handlowe nadal popularne. Niedzielne ograniczenia nie zaszkodziły

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 15:50
2/3 Polaków przyznaje, że zakaz handlu w niedzielę nie wpłynął na częstotliwość ich odwiedzin centrów handlowych, jedynie przesunął dzień zakupów - wynika z badania zleconego przez CBRE. Wskazano, że przy nieczynnej strefie handlowej, wybierają kino, strefę zabaw dla dzieci czy restauracje.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Z badania CBRE wynika, że dla 61 proc. osób zakaz handlu w niedzielę nie przyczynił się w żaden sposób do ograniczenia wizyt w centrach handlowych. Do redukcji czasu spędzanego w centrach handlowych przyznaje się 23 proc. zapytanych. 6 proc. konsumentów wskazało, że w związku z zakazem handlu w niedzielę, chodzą teraz na zakupy częściej - czytamy.

- Te wyniki nie zaskakują, jeżeli uwzględnimy, że już teraz centra handlowe to coś więcej niż tylko miejsce robienia zakupów" - wskazała, cytowana w komunikacie Magdalena Frątczak z CBRE. Dodała, że rozbudowane strefy gastronomiczne i rozrywkowe powodują, że klienci mogą przyjść do centrum handlowego w dowolnym momencie - nawet w niehandlowe niedziele. - Wówczas wybierają kino, strefę zabaw dla dzieci czy restauracje - dodała.

sklep1200.jpg
Małe sklepy ucierpiały przez zakaz handlu w niedziele
sklep handel zakaz handlu free shut 1200.jpg
Zmiany ws. ograniczenia handlu. W tym roku tylko 7 niedziel handlowych

W badaniu czytamy, że 38 proc. Polaków odwiedza głównie duże galerie handlowe w centrum miasta. Na mniejsze obiekty decyduje się 41 proc. badanych, natomiast 18 proc. zakupy robi w małych galeriach handlowych w centrum miasta, a 23 proc. wybiera mniejsze centra bliżej miejsca zamieszkania. Dodano, że parki handlowe – duże i małe – odwiedza co dziesiąty konsument.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Niby poczta, a sklep. "S" chce uszczelnienia ustawy dot. handlu w niedziele

. .

Według autorów badania, rosnąca skłonność klientów do odwiedzin mniejszych centrów handlowych znajduje odzwierciedlenie w sektorze handlowym. - Ubiegły rok był dla handlu mniej intensywny pod względem przyrostu nowej powierzchni. Największym projektem oddanym do użytku była Galeria Młociny w Warszawie - aż 78,5 tys. mkw. Jednak to w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców odnotowano największą aktywność deweloperską. To właśnie tam, poza największymi aglomeracjami, powstaje obecnie 21 nowych projektów, podczas gdy w największych miastach w budowie znajduje się 10 - podali.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Podsumowanie roku ograniczenia handlu w niedziele. Małe sklepy za uszczelnieniem ustawy

Eksperci CBRE wskazują, że koncentracja deweloperów na mniejszych ośrodkach to wynik relatywnie wysokiego wskaźnika nasycenia powierzchnią handlową w dużych miastach.

Badanie przeprowadzono w dniach 1-4 lutego 2020 r. na panelu Ariadna na grupie 1080 osób. Kwoty dobrano wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

CBRE to firma doradcza i inwestycyjna działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Małe sklepy ucierpiały przez zakaz handlu w niedziele

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 13:03
Czy będą zmiany w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele? Na razie nikt o tym głośno nie mówi, ale już wiadomo, że zeszłoroczne zmiany odbiły się rykoszetem na małych sklepach. Wielkie sieci tymczasem mają się dobrze. Od nowego roku zrobić zakupimy w centrum handlowym można tylko w jedną niedzielę w miesiącu. Według planu za rok handel ma być ograniczony we wszystkie niedziele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ograniczenie niedzielnego handlu do przeglądu

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 18:18
Rząd dokonuje przeglądu działania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Premier Mateusz Morawiecki, pytany o tę sprawe przez dziennikarzy, zaznaczył, że decyzje zapadną w najbliższym czasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie roku ograniczenia handlu w niedziele. Małe sklepy za uszczelnieniem ustawy

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 08:24
W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca pierwszy rok funkcjonowania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Dzisiaj do prac sejmowych wróci nowelizacja ustawy o zakazie. Właściciele małych sklepów chcą uszczelnienia przepisów. Chodzi o to, aby sklepy niektórych sieci handlowych nie mogły udawać placówek pocztowych i sprzedawać w niedziele bez ograniczeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wpływ ograniczenia handlu. Rząd poznał raport

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 15:30
Rząd wysłuchał raportu „Ocena wpływu ograniczenia handlu w niedziele” i zobowiązał minister przedsiębiorczości i technologii do opracowania skróconej informacji na temat raportu oraz jej opublikowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ograniczenie handlu w niedzielę. Pojawiają się propozycje zmian w ustawie

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 10:55
W tym roku, co do ogólnej zasady, tylko jedna niedziela w miesiącu jest handlowa. Tymczasem, jak informował "Fakt", wśród władz pojawiają się sugestię, że potrzebne są zmiany w ustawie dotyczącej tej kwestii. Chodzi z jednej strony o "uszczelnienie" ograniczenia, a z drugiej - lekkie jego zliberalizowanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany ws. ograniczenia handlu. W tym roku tylko 7 niedziel handlowych

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020 18:50
W tym roku w zasadzie wszystkie niedziele są wolne od handlu. Nie dotyczy to jedynie dni przewidzianych w ustawie dotyczącej ograniczenia handlu - mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niby poczta, a sklep. "S" chce uszczelnienia ustawy dot. handlu w niedziele

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 07:50
"Solidarność" apeluje do rządu o zaostrzenie ustawy ograniczającej handel w niedziele. Chce ograniczeń dla sklepów, które mają status placówek pocztowych – informuje piątkowy "Super Express".
rozwiń zwiń