X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Program PPK to "benefit" dla pracowników od państwa i pracodawcy

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 13:30
W radiowej Jedynce Aleksander Ziemiańczyk rozmawiał z ekspertami z Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Głównego Inspektoratu Pracy jak do programu PPK podchodzą pracodawcy i jakie są jego zalety dla pracowników.
Audio
  • Aleksander Ziemiańczyk w Jedynce rozmawia o programie PPK z Małgorzatą Smołkowską z PFR oraz Tomaszem Zalewskim z Głównego Inspektoratu Pracy ( PR1, 25.01.2020 r., godz: 12:18, plik mp3)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

W opinii Małgorzaty Smołkowskiej z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i portalu PPK  na rynku nie ma drugiego, podobnego programu emerytalnego, który dawałby tak korzystny zwrot z zaangażowanego kapitału. -Do każdej złotówki pobranej z portfela pracownika, państwo i pracodawca dokładają 80 groszy - podkreśliła ekspertka z PFR.

PPK to "benefit" dla zatrudnionych

Zwróciła uwagę na zróżnicowane podejście do wspierania projektu PPK przez pracodawców. Jej zdaniem część z nich traktuje to jak przykry, narzucony obowiązek, ale dla wielu to ciekawy projekt, który pomaga zachować stabilność zatrudnienia.

Dla niektórych z menedżerów dużych firm program PPK może być formą dodatkowego benefitu dla zatrudnionych. Warto przypomnieć, że w firmach zatrudniających powyżej 250 pracowników już 40 % zatrudnionych zdecydowało się na przystąpienie do programu.

Drugi ekspert cytowany w audycji Tomasz Zalewski Głównego Inspektoratu Pracy zauważył, że tylko 4 firmy nie spełniły wymogów udziału w programie.

W 2020 roku pracodawcy będą skontrolowani

W tym roku pracodawcy będą sprawdzani, czy terminowo odprowadzają składki na program, zapewnili pracownikom możliwość podpisania umów oraz czy firmy podpisały umowy za zarządcami finansowymi, którzy mają za zadanie powiększenie powierzonego im kapitału. W wypadku naruszania przepisów pracodawcy grozi kara w wysokości od 1 tys. do 2 tys. złotych, a w skrajnych przypadkach sąd może zasądzić karę w wysokości 1 mln złotych.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji 

Program prowadził Aleksander Ziemiańczyk

PR1/Aleksander Ziemiańczyk/SW     

Czytaj także

Instytucje finansowe informują o zainteresowaniu pracodawców ws. zarządzania PPK

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 09:55
TFI Allianz Polska, czy Esaliens TFI to kolejne instytucje finansowe - oferujące prowadzenie i zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK) - które informują o zainteresowaniu ich ofertami przez pracodawców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracownicze Plany Kapitałowe - co oznaczają dla pracowników i pracodawców?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 17:35
Na początku roku weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Wprowadza ona od 1 lipca dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, jednak pomimo startu programu ponad polowa Polaków nic nie wie o PPK. W audycji z cyklu „Rządy pieniądza” dyskutowali Leszek Juchniewicz (Pracodawcy RP) oraz Jan Polaczek (Forum Związków Zawodowych).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy rok, nowe pensje, nowe składki na ZUS

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 15:00
Od 1 stycznia wzrosło wynagrodzenie osób zarabiających najniższą krajową. Minimalna pensja wynosi obecnie 2,6 tys. zł. Jednocześnie rośnie także minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych. Niesie to pewne konsekwencje dla firm, bowiem minimalna i średnia pensja jest podstawą wielu obowiązkowych opłat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawie 2 tys. firm z umowami w kolejnej odsłonie PPK

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 15:30
Blisko 2 tys. firm z drugiej fali przystępowania do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) podpisało umowy z instytucjami finansowymi - poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
rozwiń zwiń