X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Milion za milion” dla polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 12:30
Aby zachęcić polskich naukowców do aplikowania o prestiżowe granty unijne i do ściągania do Polski naukowców z takimi grantami, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce wprowadzić zasadę "milion za milion". Oznacza to, że za każdą złotówkę czy euro pozyskane w ramach prestiżowego grantu europejskiego uczelnia będzie dostawała identyczną kwotę z resortu nauki.
Polska nauka potrzebuje wiedzy polskich studentów uczących się za granicą
Polska nauka potrzebuje wiedzy polskich studentów uczących się za granicą Foto: Pixabay

Jak zauważył minister nauki Jarosław Gowin podczas posiedzenia senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, w związku z Brexitem, "obserwujemy zjawisko exodusu z Wielkiej Brytanii dużej liczby zdobywców grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych". Wyraził przy tym nadzieję, że Polska zyska na tym procesie.

– Z myślą o tym postanowiliśmy wprowadzić w przypadku pewnej kategorii grantów międzynarodowych – między innymi takich jak grant ERC – zasadę „milion za milion”. Liczymy, że to będzie silny bodziec zachęcający nie tylko do aplikowania o takie granty, ale także ściągania naukowców z zagranicy z takimi grantami – powiedział wicepremier Gowin.

Wynagrodzenia nie mogą się różnić

O innych działaniach resortu, które mają poprawić udział polskich badaczy w programach unijnych, mówił z kolei wiceszef resortu Grzegorz Wrochna. Jedną ze zmian, o którą zabiega ministerstwo jest kwestia wynagrodzeń w ramach grantów ERC.

– Komisja Europejska wymaga, żeby wynagrodzenia wypłacane za pracę w projektach nie różniły się od wynagrodzeń, które naukowcy normalnie dostają w Polsce – powiedział Wrochna.

Naukowcy zaś za realizację takiego samego grantu w Polsce dostają w praktyce mniej pieniędzy niż gdyby realizowali go np. na zachodzie Europy. Wiceminister wyjaśnił jednak, że to nie znaczy, że nie mogą dostawać więcej, po prostu odpowiednie regulacje – regulamin wynagradzania czy zakładowy układ zbiorowy pracy – muszą zawierać właściwe zapisy premiujące naukowców za udział w projektach, gdzie mają oni dodatkowe obowiązki związane z bardzo skrupulatnym rozliczaniem tych projektów.

Wiceminister wyjaśnił też, że w tych regulaminach premie muszą być one jednorodne dla projektów unijnych i polskich.

Laureaci grantu będą mogli więcej zarabiać

Ministerstwo planuje przygotować projekt takiego motywacyjnego systemu wynagradzania. Jeśli zaakceptuje go Komisja Europejska, wówczas będzie skierowany do wdrożenia przez instytuty i uczelnie. Dzięki temu laureaci ważnego grantu będą mogli więcej zarabiać, a uczelnia będzie mogła mogła zaoszczędzić środki na wynagrodzenie pracownika.

Resort nauki chce też postawić na bardziej aktywny udział Polaków w komitetach, które przygotowują unijne konkursy dla naukowców. Przygotowywane są też instrumenty wsparcia dla naukowców przy przygotowywaniu grantu. Ma tu służyć pomocą Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak