X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

EBI sfinansuje modernizację energetyki w Bydgoszczy i w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 13:30
Spółki ciepłownicze z Bydgoszczy i Lublina otrzymały z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) kredyty na sumę 200 mln zł (46,4 mln euro) na modernizację sieci, przyłączenie nowych odbiorców i budowę nowych źródeł ciepła. W obu przypadkach EBI sfinansuje maksymalnie 50 proc. kosztów projektów.
EBI wyda prawie 47 mln euro na modernizację energetyki w Lublinie i Bydgoszczy
EBI wyda prawie 47 mln euro na modernizację energetyki w Lublinie i Bydgoszczy Foto: shutterstock, yuttana Contributor Studio

Jak podkreślił EBI, kredyty zostały udzielone w ramach Planu Inwestycyjnego dla Europy - tzw. Planu Junckera - i umożliwią zmodernizowanie sieci ciepłowniczej, węzłów ciepłowniczych oraz podłączenie do sieci nowych gospodarstw domowych. W Bydgoszczy kredyt dodatkowo posłuży do sfinansowania instalacji nowych, wysokosprawnych źródeł energii cieplnej.

Na pieniądzach z EBI zyska cały region Kujaw

Projekty przyniosą korzyści około 500 tys. odbiorców końcowych oraz przyczynią się do poprawy jakości powietrza w obu miastach i ich okolicach. Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (KPEC) w Bydgoszczy otrzyma 100 mln zł (23,2 mln euro) na sfinansowanie modernizacji miejskiej sieci centralnego ogrzewania i części systemu wytwarzania energii. Skorzystają także cztery sąsiednie gminy - Solec Kujawski, Szubin, Nakło nad Notecią i Koronowo.


energetyka1200.jpg
Unijne pieniądze na transformację energetyczną. Polska dostanie najwięcej

KPEC planuje modernizację 55 km sieci i 96 węzłów oraz budowę 71 km sieci i 416 węzłów. W miejsce bloków opalanych węglem powstanie pięć wysokosprawnych bloków na gaz, co przyniesie zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o 25 proc. Emisyjność nowych źródeł energii elektrycznej ma wynieść 228 g CO2 na kWh.

Lublin wyda środki z EBI na wzrost efektywności

Również 100 mln zł Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej otrzyma na sfinansowanie modernizacji miejskiej sieci centralnego ogrzewania. Dzięki niej wzrośnie efektywność energetyczna systemu zaopatrzenia w ciepło ok. 250 tys. odbiorców, czyli ok. 75 proc. mieszkańców. Projekt przewiduje modernizację 33 km sieci i 211 węzłów oraz budowę 28 km sieci i 355 węzłów.

energetyka free 1200.jpg
Walka o sprawiedliwy podział budżetu UE w kolejnej perspektywie finansowej

Jak oficjalnie zaznaczył EBI, projekty są realizowane w ramach kredytu programowego dla sektora ciepłowniczego w Polsce, który jest objęty gwarancją z 'Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS)" – filaru finansowego "Planu Inwestycyjnego dla Europy". Cały program może wynieść nieco ponad 1 mld zł. W 2019 r. skorzystało już z niego Opole, które dostało 120 mln zł.

Efektywność energetyki pomaga w walce o klimat

- Zwiększanie efektywności energetycznej to jeden z najskuteczniejszych sposobów zmniejszania zapotrzebowania na energię, a tym samym redukowania emisji gazów cieplarnianych. Po raz pierwszy wspieramy kredytami operatorów systemów ciepłowniczych w Bydgoszczy i Lublinie.


energetyka prąd 1200.jpg
Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji energetycznej szansą na 100 mld zł funduszy dla Polski

W ten sposób dołączają oni do coraz szerszego grona polskich przedsiębiorstw komunalnych otrzymujących wsparcie EBI na realizację programów w dziedzinie ochrony klimatu, które docelowo prowadzą do poprawy jakości powietrza - oświadczyła wiceprezes EBI Lilyana Pavlova.


PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/SW

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak