X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polacy na zakupach. Znamy dane GUS o sprzedaży detalicznej

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 14:03
W całym czwartym kwartale 2019 r. sprzedaż detaliczna rosła nieco szybciej, niż w trzecim kwartale, w związku z czym szacujemy, że w końcówce roku nastąpiło lekkie przyspieszenie konsumpcji prywatnej - skomentował Piotr Piękoś z Pekao SA dane GUS.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

GUS podał, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w grudniu 2019 r. wzrosła o 5,7 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 14,1 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 7,5 proc. rdr.

Analityk Pekao stwierdził, że odczyt sprzedaży detalicznej w grudniu okazał się nieco niższy od konsensusu prognoz rynkowych: 6,0 proc. rok do roku. Piękoś uznał, że do przyspieszenia wzrostu sprzedaży w grudniu przyczynił się przede wszystkim szybszy wzrost w kategoriach "meble, RTV i AGD": 13,6 proc. rok do roku wobec 11,9 proc. w listopadzie, a także "tekstylia, odzież, obuwie", które skoczyło do 8 proc. rok do roku w porównaniu z 4,8 proc. miesiąc wcześniej.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Ograniczenia w handlu w niedzielę nie zaszkodziły: sprzedaż detaliczna w lutym wzrosła o 6,5 proc. rdr

- Cały czas bardzo mocny pozostaje wzrost w zakresie ogółu dóbr trwałych: 9 proc. rok do roku, co potwierdza utrzymywanie się bardzo dobrych nastrojów konsumenckich - zauważył.

wózek sklepowy.jpg
Sprzedaż rok do roku rośnie, ale w ujęciu miesięcznym spadła. GUS podał dane

Analityk dodał, że styczeń przyniósł co prawda lekki spadek bieżącego wskaźnika nastrojów konsumenckich publikowanego przez GUS, natomiast niezmiennie pozostaje on na historycznie bardzo wysokich poziomach.

Piękoś napisał, że dynamika sprzedaży żywności pozostała w grudniu na niskich poziomach (-0,2 proc. rok do roku), czemu sprzyjał niekorzystny układ kalendarza: jedna sobota mniej niż przed rokiem.

- Czynnikami wspierającymi solidny wzrost krajowej konsumpcji pozostają utrzymująca się bardzo dobra sytuacja na rynku pracy: rekordowo niskie bezrobocie, silny wzrost płac oraz stymulacja fiskalna (rozszerzenie 500+, obniżka PIT) przekładające się na wzrost dochodów do dyspozycji - stwierdził analityk Pekao.

shutterstock_175947125 zakupy torby 1200.jpg
Znamy dane GUS o październikowej sprzedaży detalicznej. Jest wzrost

- W całym czwartym kwartale 2019 r. sprzedaż detaliczna rosła nieco szybciej, niż w trzecim kwartale 2019 r. (5,1 proc. rok do roku wobec 4,6 proc. rok do roku), w związku z czym szacujemy lekkie przyspieszenie konsumpcji prywatnej w końcówce roku - dodał.

- Niemniej jednak wyraźnie słabsze od oczekiwań dane na temat produkcji przemysłowej i budowlanej za grudzień skłaniają nas do rewizji naszego szacunku wzrostu PKB za czwarty kwartał do 3,4 proc., 3,6 proc. - podsumował analityk.

PAP, PR24, akg

Zobacz więcej na temat: sprzedaż detaliczna gus
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wzrosła sprzedaż detaliczna, choć poniżej oczekiwań. GUS podał dane za grudzień 2018

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 10:28
Sprzedaż detaliczna w grudniu 2018 r. wzrosła o 4,7 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 12,9 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w ubiegłym miesiącu o 3,9 proc. rdr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ograniczenia w handlu w niedzielę nie zaszkodziły: sprzedaż detaliczna w lutym wzrosła o 6,5 proc. rdr

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 11:41
Sprzedaż detaliczna w lutym 2019 r. wzrosła o 6,5 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 3,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozytywne dane GUS-u o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 10:55
Sprzedaż detaliczna w kwietniu 2019 r. wzrosła o 13,6 proc. w ujęciu rocznym - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Z kolei produkcja budowlano-montażowa w kwietniu 2019 r. wzrosła o 17,4 proc. rok do roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS podał dane o sprzedaży detalicznej w czerwcu: ta rośnie, ale zgodnie z prognozami – wolniej

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 11:15
Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2019 r. wzrosła o 3,7 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,6 proc. To oznacza spowolnienie tempa sprzedaży – szczególnie materiałów budowlanych oraz sprzętu  AGD i RTV, mniej niż zakładano maleje handel samochodami oraz odzieżą i obuwiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprzedaż rok do roku rośnie, ale w ujęciu miesięcznym spadła. GUS podał dane

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 11:13
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu tego roku wzrosła o 4,3 proc. w ujęciu rocznym. W stosunku do poprzedniego miesiąca sprzedaż jednak spadła - o 4,1 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy dane GUS o październikowej sprzedaży detalicznej. Jest wzrost

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 12:51
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku tego roku wzrosła o 4,6 proc. w ujęciu rocznym. To dane lepsze od oczekiwań rynku.
rozwiń zwiń