X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jak własne M, to zazwyczaj na kredyt. Mieszkaniowy boom okupiony długami

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 08:04
Ponad 65 mld zł pożyczyli w ubiegłym roku w bankach Polacy na zakup własnego mieszkania. Więcej kredytów udzielono tylko w czasie boomu w latach 2007-2008 - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/Fabio Balb

Według "DGP", w ciągu roku wartość kredytów hipotecznych wzrosła aż o ponad 15 proc. "To znacznie więcej, niż spodziewali się analitycy Biura Informacji Kredytowej, które przygotowało to zestawienie" - pisze dziennik.

- BIK oceniał, że wzrost wyniesie co najwyżej 8 proc., ale nie doszacował potencjału rynku. A konkretnie wzrostu cen mieszkań, jaki nastąpił w ubiegłym roku - podaje "DGP".

Więcej zarabiamy, więcej pożyczamy

Główny analityk BIK Waldemar Rogowski w rozmowie z dziennikiem tłumaczy, że "poza tym rok 2019 był rekordowy pod względem wartości przeciętnych wynagrodzeń, co przy nadal historycznie niskich stopach procentowych pozwoliło zaciągnąć Polakom coraz wyższe kredyty".

- W ten sposób zbiegły się dwa napędzające się trendy: z jednej strony rosło zainteresowanie mieszkaniami, z drugiej kupujących było stać na to, by pożyczać coraz więcej pod hipoteki - pisze gazeta.

Ceny mieszkań w górę

Jak pisze "DGP", według danych GUS o cenach mieszkań, w III kwartale ub.r. wzrosły one o ponad 9 proc., natomiast informacje BIK wskazują, że ubiegłoroczny kredytowy skok, to zasługa większej sprzedaży kredytów na wysokie kwoty.

- Dynamika tych powyżej 350 tys. zł wyniosła ponad 36 proc. - zwrócił uwagę w "DGP" główny analityk BIK.

- Z jednej strony tylko zbliżyliśmy się do rekordu z 2008 r., gdy wartość kredytów hipotecznych przekroczyła 66,3 mld zł. Ale wtedy poziom płac był dużo niższy niż dziś, a akcja kredytowa była napędzana nie tylko wzrostem cen mieszkań, ale też ofertą atrakcyjnych wówczas kredytów we frankach. I z tego punktu widzenia obecnie rynek jest bardziej bezpieczny. Co nie znaczy, że zupełnie nie ma ryzyka - czytamy w artykule.

Więcej - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

PolskieRadio24.pl, PAP, DGP, md

Zobacz więcej na temat: budownictwo mieszkanie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosną zasoby mieszkaniowe. 14,5 mln mieszkań i domów w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 10:40
W stosunku do 2010 r. łączna liczba mieszkań i domów w Polsce zwiększyła się o ok. 970 tys. W tym w miastach - o ponad 650 tys. (7,2 proc.), natomiast na terenach wiejskich - o blisko 320 tys. (również o 7,2 proc.) - poinformował resort przedsiębiorczości i technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dębica pierwszym miastem Podkarpacia, w którym ruszy budowa Mieszkania Plus

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 12:03
Dębica to pierwsze miasto na Podkarpaciu, w którym wbijemy łopatę pod realizację Mieszkania Plus - powiedział prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz. Dodał, że w planach jest budowa 201 mieszkań o średnim metrażu 51 mkw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Użytkowanie wieczyste przekształca się zbyt wolno

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 14:00
Urzędy dzielnic w Warszawie wydają miesięcznie kilkadziesiąt tysięcy zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności. Mimo to, miasto nie zdąży wystawić wszystkich dokumentów w terminie. Wiceprezydent Warszawy uspokaja, że osoby, które dostaną zaświadczenia w przyszłym roku, nie znajda się w gorszej sytuacji od tych, którzy otrzymają je do końca grudnia 2019 roku i będą mogły skorzystać z bonifikaty.  
rozwiń zwiń