X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Japończycy pomogą przy CPK. Możemy skorzystać z doświadczeń ich gigalotniska

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 17:12
W środę w Tokio rusza kolejny etap dialogu technicznego przedstawicieli Centralnego Portu Komunikacyjnego z tokijskim lotniskiem Narita w ramach wyboru doradcy strategicznego - poinformowała spółka CPK. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: cpk.pl

Przedstawiciele CPK, m.in. wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała, prezes CPK Mikołaj Wild, towarzyszą premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas oficjalnej wizyty w Tokio.

- Podczas oficjalnej wizyty premiera RP w Tokio przedstawiciele japońskiego rządu zapewnili o chęci współpracy przy strategicznym polskim projekcie. Jutro rusza kolejny etap dialogu technicznego CPK z Lotniskiem Narita w Tokio w ramach procesu wyboru doradcy strategicznego - poinformowała spółka. W rozmowach z Japończykami ma uczestniczyć Mikołaj Wild.

morawieckijaponia1200.jpg
Premier w Tokio: potrzebujemy Japonii w obszarze technologii nuklearnych i komunikacyjnych

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Horała: mamy ambitny harmonogram, pierwsze samoloty polecą z CPK w 2027 roku

Spółka przypomniała, że poprzedni etap dialogu technicznego CPK miał miejsce w grudniu ub.r w Warszawie.

- CPK jako inwestycja strategiczna cieszy się wsparciem polskiego rządu. We współpracy z Japonią liczymy na pozyskanie najnowocześniejszych technologii oraz dostęp do wiedzy z zakresu organizacji i zarządzania dużymi projektami. Polska ma do zaoferowania stronie japońskiej możliwości prowadzenia biznesu na skalę, która jest dziś nie do uzyskania w żadnym innym europejskim kraju - powiedział cytowany w komunikacie Horała.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Konsultacje ws. założeń Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zgłoszono ponad 9 tysięcy uwag

Podczas wizyty w Japonii, Horała i Wild spotkali się z wiceministrem transportu Japonii Naoki Fujii i prezesem spółki zarządzającej lotniskiem Narita Akihiko Tamurą. - Tematem była potencjalna współpraca przy inwestycjach lotniskowych oraz wsparcie przy projektowaniu i budowie w Polsce Kolei Dużych Prędkości, które są elementem inwestycji CPK - czytamy. Jak dodano, Naoki Fujii zapewnił, że jego kraj będzie współpracował z Polską w realizacji CPK.

Tokijskie lotnisko Narita jest jednym z najnowocześniejszych portów przesiadkowych na świecie, które jest kandydatem do roli doradcy strategicznego CPK i z którym spółka prowadzi rozmowy w sprawie udziału w projekcie.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że Komisja Europejska w ramach Programu Wspierania Reform Strukturalnych przyznała spółce CPK 3 mln zł dofinansowania na współpracę z Francją. Koleje Francuskie SNCF, do których należą m.in. pociągi TGV, będą doradzać Polsce w sprawie standardów technicznych szybkich kolei.

shutterstock_1404544742 tokio japonia 1200.jpg
Premier: przyciągniemy do Polski inwestycje warte 5-7 mld zł

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego przyspiesza. Ambitne plany na 2020 rok

Inwestycje lotniskowe i kolejowe CPK są elementem rządowych dokumentów: Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 r. W kwietniu ub. roku rząd przyjął rozporządzenie, na mocy którego każdy z nowych odcinków torów, którymi pociągi dojadą do CPK i Warszawy, został włączony do wykazu linii kolejowych o znaczeniu państwowym.

W lipcu ub. roku decyzją premiera Morawieckiego CPK został dofinansowany kwotą 300 mln zł. Rząd uznał CPK za projekt strategiczny dla rozwoju Polski i za inwestycję o wysokiej stopie zwrotu.

Spółka CPK planuje lotnisko na terenie gmin Baranów, Teresin i Wiskitki - między Warszawą i Łodzią. To obszar w większości rolniczy, w dużym stopniu niezabudowany.

Centralny Port Komunikacyjny - według rządu - ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną - węzłem przesiadkowym, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. CPK zakłada intensywny rozwój sieci połączeń kolejowych oraz drogowych na terenie całego kraju.

CPK ma powstać 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha; w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo ok. 100 mln.W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł niedaleko portu lotniczego i połączenia, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Zgodnie z zapowiedziami, sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budowa CPK. Marcin Horała: milowy krok, żeby uzyskać decyzję środowiskową

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 08:47
– Ostatni krok, który wykonaliśmy to wybranie firm, które będą prowadzić inwentaryzację środowiskową, czyli jeden z etapów przygotowania inwestycji, również powiązanych inwestycji kolejowych – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego przyspiesza. Ambitne plany na 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 09:49
Nowy pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała zapowiedział, że w przyszłym roku zostanie wybrany doradca strategiczny projektu i ruszą zakupy gruntów pod inwestycję. Zadeklarował też, że do końca tego roku poznamy prezesa spółki celowej CPK. Trwają dyskusje na temat przyszłości Lotniska Chopina w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsultacje ws. założeń Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zgłoszono ponad 9 tysięcy uwag

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 12:07
Ponad 130 firm i instytucji, w tym m.in. LOT, PAŻP, IMGW i Orlen, Lotos, zgłosiło blisko 9,5 tys. uwag, opinii i propozycji do założeń koncepcyjnych Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformowała spółka Centralny Port Komunikacyjny. Analiza tych uwag potrwa do końca lutego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Horała: mamy ambitny harmonogram, pierwsze samoloty polecą z CPK w 2027 roku

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 06:35
- Pierwsze samoloty z nowego lotniska polecą w 2027 roku. Zrobimy wszystko, by tego terminu dotrzymać - czytamy w wywiadzie z Marcinem Horałą, sekretarzem stanu w resorcie infrastruktury, pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) opublikowanym w piątkowej "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do CPK Kolejami Dużych Prędkości. Francuzi podzielą się z nami know-how

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 16:04
Koleje Francuskie SNCF będą doradzać w przygotowaniach do planowania, projektowania i budowy Kolei Dużych Prędkości w Polsce. KDP mają obsługiwać Centralny Port Komunikacyjny - poinformował wiceminister infrastruktury Marcin Horała.
rozwiń zwiń