X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Walka o sprawiedliwy podział budżetu UE w kolejnej perspektywie finansowej

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 16:50
Minister ds. europejskich Konrad Szymański w najbliższy czwartek przybędzie do Brukseli na rozmowę w sprawie wieloletniego budżetu UE z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem - dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych.
Konrad Szymański
Konrad SzymańskiFoto: premier.gov.pl

Spotkanie odbędzie się w ramach konsultacji, jakie Belg prowadzi z wysłannikami szefów państw i rządów 27 krajów członkowskich z nadzieją na przełamanie impasu dotyczącego kształtu unijnej kasy na lata 2021-2027.

UNia Europejska - Bruksela1200.jpg
Prof. K. Wielecki: finanse rozbijają Unię Europejska od środka

Po grudniowym szczycie UE przewodniczący Rady Europejskiej przejął prowadzenie negocjacji w tej sprawie od fińskiej prezydencji, która, tak jak poprzednie prezydencje, nie była w stanie doprowadzić do zbliżenia stanowisk skonfliktowanych państw.

Żmudne dochodzenie do konsensusu

Z informacji PAP wynika, że Michel pojedynczo wysłuchuje oczekiwań wysłanników każdego z krajów członkowskich, aby po zakończeniu tego procesu, nazywanego w Brukseli "konfesjonałem", zaproponować optymalne rozwiązanie.

Proces ten ma się zakończyć w najbliższych dniach. "Jeśli (Michel) będzie widział jakiś ruch, jeśli chodzi o stanowiska i potrzebne będą dodatkowe rozmowy, to oczywiście się odbędą" - zastrzega unijne źródło PAP.

Jeżeli pojawi się szansa na przełom, wówczas pod koniec lutego (nieoficjalnie wskazuje się 20 lutego) mógłby się odbyć nadzwyczajny szczyt UE. To jednak na razie nie jest przesądzone, bo rozmowy są jeszcze za mało zaawansowane i nie jest jasne, czy możliwe będzie zbliżenie stanowisk państw członkowskich.

W sporze po jednej stronie są płatnicy netto, czyli kraje, które więcej wpłacają do unijnego budżetu, niż z niego wypłacają, z Niemcami, Holandią, Danią i Finlandią na czele. Państwa te chciałyby, aby limit wydatków na następne siedem lat odpowiadał ok. 1 proc. połączonego dochodu narodowego brutto (DNB) 27 państw członkowskich.

"Nowa Europa" versus "Stara Unia"


energia odnawialna1200.jpg
Miliardy euro dla Polski z unijnego funduszu na transformację energetyczną

Po drugiej stronie jest licząca 17 państw grupa tzw. "przyjaciół polityki spójności", która sprzeciwia się cięciom, wskazując, że różnice w rozwoju pomiędzy poszczególnymi regionami w UE są wciąż tak duże, że nie można zmniejszać wydatków na ten cel i wspólnego budżetu UE.

W skład tej grupy, poza Polską, wchodzą: Bułgaria, Rumunia, Węgry, Czechy, Słowacja, Łotwa, Litwa, Estonia, Grecja, Chorwacja, Włochy, Portugalia, Malta, Cypr, Słowenia i Hiszpania.

Spójność tej grupy, w której Polska należy do największych krajów, może zostać wystawiona na próbę podczas negocjacji. Dyplomaci obawiają się, że mniejsze państwa mogą dostać stosunkowo niewielkie środki na jakiś projekt u siebie i przestaną mocno zabiegać o wyższy budżet dla wszystkich.

Do zakończenia negocjacji potrzeba jednak zgody wszystkich państw członkowskich. Na razie się na nią nie zanosi, dlatego w Brukseli jest spore oczekiwanie, że przełom przyjdzie w drugim półroczu br. w czasie niemieckiej prezydencji w Radzie UE. Krajowi temu może być najłatwiej przekonać do większych wydatków innych, ponieważ Berlin będzie największym płatnikiem do unijnej kasy. W drugim półroczu 2020 roku Polska również może odgrywać w rozmowach większą rolę niż obecnie, bo przejmie do Czech rotacyjne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.


PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/SW

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fundusze europejskie: 163,7 mld euro dla Polski z UE. Trzy razy więcej niż wpłaciliśmy

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 14:02
Prawie 3 tys. euro przypadło na statystycznego Polaka z funduszy UE od wejścia naszego kraju do Wspólnoty w 2004 roku - powiedział w piątek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, rozpoczynając VI edycję Dni Otwartych Funduszy Europejskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co z finansowaniem Zielonego Ładu? Instytucje Europy Środkowej apelują o większe środki

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 23:46
Stowarzyszenia energetyczne z Europy Środkowo-Wschodniej postulują, by Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który ma wspierać regiony najbardziej narażone na negatywne skutki społeczne ambitnej polityki klimatycznej UE, opiewał na kwotę 25 mld euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miliardy euro dla Polski z unijnego funduszu na transformację energetyczną

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 13:52
Dwa miliardy euro dostanie Polska z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przeznaczonego na pomoc dla unijnych regionów odchodzących od węgla. To największa kwota ze wszystkich krajów przyznana z funduszu w wysokości 7,5 miliarda euro. 
rozwiń zwiń