X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ostatni dzień na opłacenie podatku PIT. Pamiętajmy o nowych zasadach!

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 15:30
20 dzień miesiąca to tradycyjnie ostatni moment na zapłacenie podatku PIT przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Po raz pierwszy podatek musi trafić na mikrorachunek, czyli indywidualne konto podatkowe.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 r. opłaty PIT, CIT i VAT są realizowane za pomocą indywidualnych rachunków podatkowych, tzw. mikrorachunków. Każdy podatnik może łatwo wygenerować i sprawdzić numer swojego mikrorachunku. Obecne konta urzędów skarbowych do wpłat podatków były aktywne tylko do końca ubiegłego roku.

Duże uproszczenie

Wprowadzając w październiku 2019 roku nowe regulacje ówczesny minister finansów inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że wprowadzenie mikrorachunku podatkowego należy traktować jak swego rodzaju rewolucję, przede wszystkim dla podatników.

– To będzie naprawdę duże uproszczenie – zapewnił minister.

Zgodnie z założeniami mikrorachunek jest przeznaczony do wnoszenia opłat wynikających z podatków PIT, CIT oraz VAT. W perspektywie będzie rozszerzony na wszystkie zobowiązania podatkowe państwa. Resort planuje, że od 2021 r. mikrorachunki będą miały zastosowanie także do ceł i akcyzy.

– Nie ma co ukrywać, to jest też rozwiązanie, które traktujemy jako część wprowadzania gospodarki elektronicznej w administracji – podkreślił Kwieciński. – To jest innowacja technologiczna, ale też innowacja produktowa i organizacyjna.

Nowy system nie będzie zależny od miejsca zamieszkania podatnika, ale będzie przypisany do danej osoby.

Tylko strona oficjalna

Swój numer mikrorachunku można sprawdzić w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Dzisiaj jest na to ostatni moment, ponieważ do 20. dnia każdego miesiąca należy odprowadzić należność wynikającą z podatku PIT. Numer mikrorachunku nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie, co oznacza, że nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu skarbowego.

Nowy rachunek oprócz identyfikatora podatkowego musi zawierać cyfry 1010 0071 222. Ministerstwo Finansów apeluje, by nie korzystać z żadnych innych stron internetowych lub na przykład numerów rachunków otrzymanych e-mailem lub SMS-em. Według resortu mogą być one próbą wyłudzenia.


PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/Dos

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dobra wiadomość dla samozatrudnionych: mogą nadal płacić liniowy PIT, nawet gdy mają tylko jednego kontrahenta

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 12:18
To jest bardzo dobra wiadomość dla osób, które przeszły z etatu na działalność gospodarczą, czyli samozatrudnionych. Fiskus uznał, że mogą nadal rozliczać się jak przedsiębiorcy, nawet jeśli wystawiają miesięcznie tylko jedną fakturę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ulgi za złe długi pomogą firmom uporać się z zatorami płatniczymi

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 11:53
Od Nowego Roku wprowadzono ulgi za "złe długi" dla płatników CIT, PIT i VAT. Aby odliczyć zakup od podatku, płatnik VAT musi otrzymać paragon z numerem NIP - to tylko niektóre zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Finansów.  
rozwiń zwiń