X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rosja naciska na Łukaszenkę, a Łotwa planuje pomóc Białorusi w dostawach ropy

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 15:00
Białoruś i Rosja wciąż nie doszły do porozumienia w sprawie cen ropy na rok 2020, a także taryf na tranzyt rosyjskiej ropy i produktów naftowych przez terytorium Białorusi. W związku z tym Białoruś szuka innych dostawców ropy naftowej, ponieważ rafinerie mają zapasy surowca do końca stycznia. Premier Łotwy zadeklarował, że rozwiązaniem mogą być dostawy przez łotewskie porty.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Aliaksandr Kushner

Białoruś dotychczas nie ma zawartego z Rosją kontraktu na dostawy ropy z powodu między innymi sporu o cenę. Otrzymała tylko niewielkie ilości tego surowca tak by miejscowe rafinerie do końca stycznia mogły pracować na minimalnych obrotach. Wicepremier Białorusi Dźmitry Krutoj przyznał, że w rozmowach z Rosją wciąż nie ma porozumienia. Jako możliwe kraje, skąd surowiec mógłby być przesyłany, wymienił Polskę, Ukrainę, państwa bałtyckie, Kazachstan i Azerbejdżan.

lukaszenka_1200.jpg
Prezydent Białorusi polecił uruchomienie alternatywnych dostaw ropy

Decyzja zależy od przedsiębiorców

Premier Łotwy Kriszjanis Karinsz powiedział, że Ryga jest zainteresowana rozwojem współpracy transportowej i logistycznej z Białorusią, ale decyzja w tej sprawie – jak podkreślił – zależy od przedsiębiorców.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Białoruś szuka źródeł dostaw ropy. Paliwo popłynie tam z Gdańska?

- Z jednej strony można eksportować z Białorusi produkty naftowe przez porty łotewskie. Można rozmawiać także o drugiej możliwości: imporcie ropy z całego świata przez Łotwę na Białoruś - powiedział Karinsz, który spotkał się w czwartek w Mińsku z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką. 

Jak zaznaczył, ewentualne terminy takich ustaleń zależą od przedsiębiorstw obu krajów, jednak jego rząd "jest jak najbardziej zainteresowany rozwojem możliwości biznesowych".

Rafinerie uzależnione od rosyjskich dostaw

Dotychczas ropa docierała na Białoruś rurociągiem Przyjaźń z Rosji. W przeszłości Mińsk sprowadzał niewielkie ilości surowca m.in. z Azerbejdżanu i z Wenezueli. Po wstrzymaniu przez Rosję od 1 stycznia przesyłu ropy dla Białorusi, strony porozumiały się tylko w sprawie niewielkich dostaw w styczniu, które zapewniają możliwość funkcjonowania rafinerii na minimalnym poziomie technicznym. Obie białoruskie rafinerie – w Mozyrzu i Nowopołocku – są uzależnione od rosyjskich dostaw.

rafineria ropa naftowa 1200.jpg
Białoruś w 2020 r nie otrzyma 951 mln rubli z tytułu rozliczeń naftowych z Rosją

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Wojciech Jakóbik: niższe ceny gazu dla Białorusi to także większa zależność od Rosji


Produkty naftowe są głównym towarem eksportowym Białorusi. Zakupy ropy z innych źródeł niż Rosja są możliwe, jednak byłyby znacznie droższe niż dotowany przez Rosję surowiec i obniżyłyby dochody Mińska ze sprzedaży paliw. W obecnej sytuacji Mińsk wstrzymał czasowo eksport paliw za granicę.

Ropa elementem pogłębionej integracji

Podczas prowadzonych obecnie przez Mińsk i Moskwę negocjacji na temat tzw. pogłębionej integracji w ramach państwa związkowego, warunki dostaw surowców są jedną z najtrudniejszych kwestii. Według części ekspertów Rosja naciska w kluczowych dla Mińska sprawach naftowo-gazowych, by skłonić go do ustępstw w innych dziedzinach.

Program pogłębionej integracji w ramach państwa związkowego przewiduje m.in. podpisanie 31 map drogowych, dotyczących ujednolicenia norm w różnych sektorach obu państw.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Jakóbik: niższe ceny gazu dla Białorusi to także większa zależność od Rosji

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 21:14
- Ograniczenie dostaw przez szlak niemiecki, które zajdzie przez realizację wyroku ws. OPAL doprowadzi do zwiększenia transportu gazu przez Białoruś i Ukrainę. Te kraje są dzięki temu w trochę lepszej sytuacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl. Gościem audycji była także Anna Maria Dyner z PISM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś w 2020 r nie otrzyma 951 mln rubli z tytułu rozliczeń naftowych z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 06:00
Do budżetu Białorusi w 2020 r. nie wpłynie 951 mln rubli białoruskich z tytułu rozliczeń naftowych z Rosją – poinformował wiceminister finansów Jury Sieliwierstau. Powód to wygaśnięcie porozumienia o tzw. transferze eksportowych opłat celnych za rosyjską ropę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Białorusi polecił uruchomienie alternatywnych dostaw ropy

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020 11:12
Łukaszenka polecił wszczęcie alternatywnych wobec rosyjskich dostaw ropy naftowej. Mają być przy tym wykorzystane porty państw bałtyckich oraz ropociąg "Przyjaźń"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski ekonomista: Kreml gra dostawami ropy

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 10:03
Po decyzji Rosji o wstrzymaniu dostaw ropy na Białoruś wstrzymany został eksport paliw wytworzonych w obu białoruskich rafineriach. Jednocześnie władze białoruskiego koncernu naftowego zapewniły, że benzyny i oleju napędowego w kraju nie zabraknie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś szuka źródeł dostaw ropy. Paliwo popłynie tam z Gdańska?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 10:38
Dostawy ropy z Gdańska na Białoruś rurociągiem Przyjaźń są technicznie możliwe, jednak Polska nie może pompować ropy jednocześnie w obu kierunkach - powiedział Andrej Wiariha, wicedyrektor Homeltransnafty, białoruskiego operatora Przyjaźni.
rozwiń zwiń