X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

URE skontroluje ceny i umowy dostawców prądu za 2019 rok

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 13:30
Dostawcy energii elektrycznej mieli obowiązek zamrozić w ubiegłym roku ceny, dostosowania umowy z odbiorcami do nowych wymogów oraz ponownie wystawić faktury na wniosek odbiorcy końcowego. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki sprawdzi teraz, jak spółki wywiązały się ze swoich powinności.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Tak zwana ustawa prądowa weszła w życie 1 stycznia 2019 roku i nałożyła na dostawców energii elektrycznej kilka zobowiązań, z których najważniejszym było zamrożenie cen energii na poziomie z roku 2018. Urząd Regulacji Energetyki zapowiedział, że wezwie spółki, które były zobowiązane do wdrożenia ustawowych zmian, do przedstawienia sprawozdań z wykonania tych obowiązków w całym 2019 roku.

 

Gwarancja braku wzrostu cen

– Ustawa prądowa przewiduje sankcje za jej nieprzestrzeganie, a Prezes URE jest organem właściwym do przeprowadzenia weryfikacji i nałożenia kar pieniężnych na przedsiębiorców, którzy nie zrealizowali zobowiązań ustawowych – podkreślono w komunikacie opublikowanym przez URE.

 

 

Urząd przypomina, że podstawowym celem tzw. ustawy prądowej było zagwarantowanie braku wzrostu cen energii elektrycznej w 2019 r. w porównaniu z cenami z 2018 r. przy zastosowaniu trzech mechanizmów: obniżenia stawki akcyzy, obniżenia stawki opłaty przejściowej oraz obowiązku „zamrożenia cen” energii elektrycznej dla odbiorców końcowych przez przedsiębiorstwa obrotu. Jednocześnie, firmy obrotu uzyskały prawo do wnioskowania o stosowne rekompensaty w związku ze sprzedażą energii elektrycznej po cenie ustawowej.

Urząd przypominał, teraz skontroluje

Każdy przedsiębiorca zajmujący się sprzedażą (obrotem) energii elektrycznej w 2019 roku był zobowiązany do dostosowania umów oraz cen w rozliczeniach z klientami do wymogów tzw. ustawy prądowej.

– W stosunku do gospodarstw domowych (grupa G) przedsiębiorstwa stosujące taryfy powinny stosować ceny taryfowe obowiązujące 31 grudnia 2018 roku, natomiast stosujące oferty rynkowe – ceny nie wyższe niż te z 30 czerwca 2018 r. – czytamy w komunikacie.

 

 

Urząd niejednokrotnie przypominał przedsiębiorstwom obrotu o konieczności wprowadzenia stosownych zmian. Teraz wezwie spółki, które były zobowiązane do ich wdrożenia, do przedstawienia sprawozdań z wykonania tych obowiązków w całym 2019 roku.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/Dos

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Będą rekompensaty dla gospodarstw domowych za wzrost cen prądu w 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 17:00
Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że kończy prace nad systemem rekompensat za wzrost cen prądu. Z mechanizmu rekompensat będą mogli skorzystać odbiorcy indywidualni, z wyłączeniem  tych "najbardziej zamożnych". Resort nie ujawnił progów dochodowych, które będą uprawniały do otrzymania rządowej rekompensaty. Projekt nowych przepisów jest teraz na etapie konsultacji wewnątrzresortowych.
rozwiń zwiń