X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

O 20,9 proc. zwiększyła się liczba upadłości konsumenckich

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 09:30
Liczba upadłości konsumenckich opublikowanych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wyniosła 7 944 na koniec grudnia 2019 r., co oznacza wzrost o 20,9 proc. w ciągu minionego roku – podaje „Dziennik Gazeta Prawna” za Centralnym Ośrodkiem Informacji Gospodarczej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/minicase

Od 1 stycznia 2015 r., gdy zmieniono przepisy ułatwiające upadłość konsumencką, łącznie ogłosiło ją już 26,6 tys. osób. Przez ostatnie cztery lata średni wzrost liczby ogłoszonych upadłości wynosił 20 proc. rocznie. Gdybyśmy więc pod uwagę wzięli również taki wzrost w 2020 r., to liczba upadłości wyniosłaby około 10 tys. Należy jednak uwzględnić fakt, iż od marca zmieniają się przepisy związane z upadłością konsumencką, które umożliwiają jej ogłoszenie osobom, które przyczyniły się do swojej niewypłacalności.

 

 

Sądy są bardziej niż kiedyś skłonne uwolnić obywatela od długów

Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej zwraca uwagę na fakt, iż obecnie tylko co drugi wniosek złożony o upadłość kończy się jej ogłoszeniem, co oznacza to, iż po zmianie przepisów upadłości może pojawić się ok. dwukrotnie więcej niż w 2019 r. i zbliżyć się do 20 tys.

 

 

– Zmiana prawa upadłościowego w zakresie upadłości konsumenckiej umożliwi większej ilości osób skorzystanie z tego rozwiązania. Jednak należy pamiętać, że samo ogłoszenie upadłości będzie otwierać dopiero proces oddłużenia. Zgodnie z nowymi rozwiązania prawnymi, plan spłaty wydłużony zostanie nawet do siedmiu lat w przypadku winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa. Natomiast celowe zadłużanie może w ogóle zniweczyć szanse na umorzenie długów – oceniła Grudzień-Kurpiewska, radca prawny i licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, w analizie przesłanej ISBnews.

 

 

Wiek nie ma znaczenie dla podjęcia takiej decyzji

Najmłodsza osoba, która ogłosiła upadłość konsumencką w 2019 ma 16 lat, a najstarsza 94, a średnia wieku to 52 lata dla kobiet i 50 lat dla mężczyzn. Najwięcej upadłości dotyczy osób w wieku 40-49 lat (23,18 proc.) i 60-69 lat (20,88 proc.). Seniorzy w wieku 60 lat i więcej odpowiadają za 33 proc. 2,98% wszystkich upadłości konsumenckich.

 

 

Jak podaje "DGP" Najwięcej upadłości ogłoszono w woj. mazowieckim – 1581 osób, śląskim – 875 osób i kujawsko-pomorskim – 737 osób.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/Dziennik Gazeta Prawna.pl/DoS

 

Zobacz więcej na temat: firma prawo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak