X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ograniczenia handlu w niedzielę nie dotyczą stacji benzynowych

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 11:00
Zakaz handlu w niedzielę w 2020 roku nie będzie dotyczyć stacji benzynowych. Ministerstwo rodziny pracy i polityki społecznej, zaprzeczyło tym pogłoskom. Podobną opinię wyraziła Państwowa Inspekcja Pracy (PIP)
Sklepy na stacjach benzynowych, które nie objęło ograniczenie handlu, osiągają lepsze wyniki niż przed wprowadzeniem tego ograniczenia.
Sklepy na stacjach benzynowych, które nie objęło ograniczenie handlu, osiągają lepsze wyniki niż przed wprowadzeniem tego ograniczenia.Foto: Mat. prasowy PKN Orlen

  - To plotka, nie planujemy żadnych prac w tym zakresie - powiedział w rozmowie z "Business Insider Polska" Stanisław Szwed, wiceminister pracy. Zapewnił, że w ministerstwie nie są prowadzone żadne prace nad zmianami w zakresie zakazu handlu w niedziele.

- To o czym rozmawiamy z partnerami społecznymi, to ewentualne doprecyzowanie przepisów w zakresie sklepów działających jako placówki pocztowe i kwestii zatrudniania rodziny - przyznał na łamach Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) Wiceminister Stanisław Szwed potwierdził, że także Państwowa Inspekcja Pracy nie zajmuje się tematem, jakim jest zakaz handlu w niedziele na stacjach paliw.

Próba ograniczenia handlu alkoholem

Całe zamieszanie wzięło się z pewnego zapisu w raporcie z działania PIP za 2018 rok, w którym pojawiły się słowa o rekomendacji "rozważenia zmian". Teraz już wiadomo, że nie dojdzie do zmian w tym zakresie i jedyne, czego można się spodziewać, to zmiany w działaniu miejsc ze statusem placówek pocztowych.

Państwowa Inspekcja Pracy planowała zakazać funkcjonowania w niedziele placówkom, które sprzedają alkohol. W praktyce oznacza to, że swoje podwoje musiałyby zamykać sklepy na stacjach benzynowych.

- To jest propozycja oderwana od realiów handlowych - uważa Maciej Ptaszyński z Polskiej Izby Handlu.

Wiele legislacyjnych luk w zakazie handlu w niedzielę

Istnieją 32 wyłączenia od ustawy ograniczającej handel w niedziele, która weszła w życie 10 stycznia 2018 roku. Zdaniem PIP jest ich zbyt dużo, dlatego też chce wykreślić z wyjątków te sklepy, które mają status placówki pocztowej (jak np. Żabki), czy też sprzedają alkohol, papierosy i artykuły spożywcze - podaje portal Prawo.pl. Wskazuje, że ten drugi postulat mógłby ugodzić w sklepy przy stacjach benzynowych. Z prostej przyczyny: ponieważ sprzedają alkohol i papierosy. W części z nich prowadzona jest również sprzedaż artykułów spożywczych.

Oprócz powyższych propozycji, PIP postuluje, aby ustawodawca dokładnie określił krąg osób, które, w ramach nieodpłatnej pomocy mogą pomagać  pracować w niedziele handlowe przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.


PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/businessInsiderpolska.com.pl/biznesInfo.pl/prawo.pl/sw

Zobacz więcej na temat: handel firma paliwa alkohol
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak