X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Inflacja może pomóc w domknięciu budżetu na 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 15:10
- Inflacja w 2020 r. może być wyższa od założonych w projekcie budżetu 2,5 proc., ale to nie powód do zmartwień - powiedział w piątek wiceminister finansów Leszek Skiba. Dodał, że wyższa inflacja to wyższe dochody dla budżetu, co oznacza, że nie będzie problemu z jego realizacją.
Leszek Skiba
Leszek SkibaFoto: PR24

- Inflacja może być większa (niż założona w budżecie na 2020 r. - PAP), ale w krótkim okresie jest to zawsze z pożytkiem dla budżetu, co oznacza, że nie będzie problemu z jego realizacją. Wyższa inflacja nie jest powodem do zmartwień - powiedział dziennikarzom wiceminister Leszek Skiba.


- Dane makro są tymi informacjami, które pozwalają nam oszacować dochody podatkowe i w tym sensie wyższa inflacja powoduje, że wzrastają te dochody w stosunku do prognoz - wyjaśnił. Dodał, że nie ma jakiegokolwiek ryzyka, że zrealizuje się deficyt.


Projekt budżetu na 2020 r. zakłada, że w tym roku nie będzie deficytu. Według tzw. szybkiego szacunku GUS, w grudniu 2019 r. inflacja w ujęciu rocznym wzrosła do 3,4 proc. (licząc 2019 rok do 2018 roku), a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 0,8 proc.

Pieniądze z fiskusa idą na różne wydatki 

O zapisany w projekcie zerowy deficyt dziennikarze pytali też ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. -Mam zadanie do wykonania i moją rolą jest je wykonać - powiedział szef MF.


Podkreślił, że najważniejsza dla niego jest zmiana postrzegania resortu finansów i podatków przez społeczeństwo. - Chcemy pokazać, że podatki są dla nas, że to pieniądze, które inwestujemy w polską gospodarkę. Musimy zrozumieć, że ci, którzy ich nie płacą, kradną od nas wszystkich - mówił minister Tadeusz Kościńskim.

- Nasza rola, jako ministerstwa, to służba społeczeństwu - podatnicy to nasi klienci - zapewnił. Zaznaczył, że resort chce sprawdzić, jak przebiega kontakt jego pracowników z podatnikami. Zapowiedział, że pomoże w tym e-Urząd Skarbowy (e-US). Projekt ten przedstawił pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch.

E-Urząd Państwowy pomoże podatnikom naprawiać ich błędy

- Przez e-Urząd Skarbowy dostarczymy naszym klientom - podatnikom - możliwość rozliczenia się w sposób elektroniczny, w oparciu o każde urządzenie podłączone do internetu - komputer, smartfon, czy tablet - tłumaczył. e-Urząd Skarbowy ma być dostępny poprzez stronę podatki.gov.pl


Do najważniejszych funkcjonalności e-Urzędu Skarbowego Przemysław Koch zaliczył m.in. bieżącą informację o wszystkich rozliczeniach podatkowych, czy informację o wszystkich dokumentach kiedykolwiek złożonych fiskusowi. Projekt budowy e-Urzędu Skarbowego jest rozpisany na 3 lata.

- Nie będziemy kazać czekać podatnikom 3 lata na uruchomienie e-urzędu, który będzie zawierał wszystkie usługi. Będziemy sukcesywnie, co kwartał, wdrażali kolejne e-usługi, żeby ten e-Urząd Skarbowy rósł i po 3 latach oferował kompleksową obsługę podatnika - zapowiedział pełnomocnik. Dodał, że od 2020 r. w e-US można już złożyć informację o wykonaniu płatności na rachunek, którego nie ma na Wykazie podatników VAT.

PolskieRadio24.pl/PAP/IAR/ SW

Czytaj także

Ulgi za złe długi pomogą firmom uporać się z zatorami płatniczymi

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 11:53
Od Nowego Roku wprowadzono ulgi za "złe długi" dla płatników CIT, PIT i VAT. Aby odliczyć zakup od podatku, płatnik VAT musi otrzymać paragon z numerem NIP - to tylko niektóre zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Finansów.  
rozwiń zwiń