X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Biała lista" podatników VAT – nie każda płatność musi być dokonywana na rachunek z wykazu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 14:00
Rachunek z wykazu podatników VAT ma zastosowanie tylko wtedy, gdy płatność przekracza kwotę 15 tys. zł, a fakturę wystawia podatnik VAT czynny – tłumaczy Zbigniew Makowski, wicedyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Wypowiedź przedstawiciela resortu finansów wynikała z wątpliwości, jakie zgłaszali przedsiębiorcy, którzy od 1 stycznia 2020 roku mają obowiązek dokonywać płatności powyżej 15 tys. zł na rachunek znajdujący się w wykazie Ministerstwa Finansów, czyli na tzw. "białej liście".

Przepis jest jednoznaczny

– U podatników pojawiają się wątpliwości, czy należy weryfikować rachunki z wykazem podatników VAT, jeżeli zapłata ma być dokonana na rzecz podatnika VAT zwolnionego. Przepis jest w tym zakresie jednoznaczny – weryfikacja rachunku powinna następować wyłącznie wówczas, jeżeli zapłata dotyczy transakcji z podatnikiem VAT zarejestrowanym, jako podatnik VAT czynny – tłumaczy Zbigniew Makowski. – Jeżeli zapłata jest dokonywana na rzecz podatnika VAT zwolnionego, np. z uwagi na wykonywanie wyłącznie usług zwolnionych z VAT, wówczas nie ma potrzeby weryfikacji rachunku na wykazie podatników VAT. Podobnie, jeżeli zapłata jest dokonywana na rzecz podatnika zwolnionego z VAT z uwagi na poziom sprzedaży, w takiej sytuacji podatnik ten nie będzie nawet w ogóle widniał na wykazie (chyba, że zarejestruje się jako podatnik VAT zwolniony) i taki stan rzeczy jest zgodny z przepisami.

 

 Nie każda płatność

Przedstawiciel resortu finansów dodał także, iż podatnicy pytają czy faktycznie każdą płatność muszą weryfikować z wykazem podatników VAT. Według Makowskiego, automatyczne wiązanie płatności z tym, czy podatnik występuje w wykazie podatników VAT, nie jest prawidłowe. Jak podkreślił, obowiązek zapłaty na rachunek uwidoczniony na wykazie podatników VAT ma zastosowanie tylko w pewnych specyficznych sytuacjach. Wskazał, że muszą być spełnione następujące warunki: transakcja, z którą związana jest płatność, przekracza kwotę 15 tys. zł oraz transakcja była potwierdzona fakturą, wystawioną przez podatnika VAT czynnego. – Nie należy zatem podchodzić do nowych regulacji w ten sposób, że każda płatność i na rzecz każdego kontrahenta musi być dokonywana na rachunek uwidoczniony na wykazie – podkreślił Makowski.

Sankcja w określonych sytuacjach

Wątpliwości podatników dotyczą też sytuacji, gdy kontrahenta nie ma na wykazie – czy wówczas można wystawić fakturę lub paragon z NIP?

– Najczęstszą przyczyną, dla której podatnik nie figuruje w wykazie podatników VAT, jest fakt, że podatnik ten wykonuje wyłącznie czynności zwolnione z VAT lub jest zwolniony z VAT z uwagi na poziom obrotów (do 200 tys. zł rocznie). Fakt, że dany podatnik nie figuruje w wykazie podatników VAT nie jest więc powodem, dla którego sprzedawca miałby mieć zakaz wystawienia faktury dokumentującej jego sprzedaż – informuje wicedyrektor. – Nie ma przepisu, który pozwalałby sprzedawcy na niewystawienie faktury z tego tylko względu, że nabywca nie figuruje w wykazie podatników VAT. Z kolei sankcja dotyczy sytuacji, w której sprzedawca wystawi fakturę do paragonu, na którym nie ma numeru NIP, a nie fakturę lub paragon z NIP dla nabywcy, który nie figuruje w wykazie.

Zaznaczył, że fakturę – na dotychczasowych zasadach – można wystawić również konsumentowi do paragonu, który nie zawiera nr NIP. W takiej sytuacji sprzedawca powinien wystawić fakturę bez nr NIP nabywcy.

Rząd zniesie karę

Tymczasem "Puls Biznesu" informuje, że resort finansów zakończył prace nad projektem znoszącym kary dla firm przelewających pieniądze na konta bankowe spoza tzw. białej listy podatników VAT. Warunkiem uniknięcia kar będzie skorzystanie z podzielonej płatności (split payment).

 

 

"Chodzi o rezygnację z karania przedsiębiorców, którzy zapłacą kontrahentowi przelewem (powyżej 15 tys. zł) na inny rachunek bankowy niż ten ujawniony na białej liście. Jednak warunkiem braku kary ma być dokonanie płatności w mechanizmie podzielonej płatności VAT (split payment). W ten sposób, za pomocą metody "kija i marchewki", resort finansów zmierza do upowszechniania tego mechanizmu" – pisze "PB".

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/Puls Biznesu/DoS