X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czas na e-recepty. Zobacz krok po kroku, co trzeba wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 12:10
Czytelność, mniej błędów, większe bezpieczeństwo - tak o e-receptach pisze wprowadzające je Ministerstwo Zdrowia. Natomiast resort cyfryzacji przypomina, że wystarczy na swoje telefony ściągnąć bezpłatną i w pełni bezpieczną aplikacę mObywatel. Od środy 8 stycznia przepisując leki pacjentom lekarze wystawiają już tylko e-recepty.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com

- mObywatel to w ostatnich dniach jedna z najczęściej instalowanych przez Polaków aplikacji. Korzysta z niej już niemal milion osób - poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski.

- Stale ją ulepszamy, dodajemy nowe funkcjonalności. E-recepta jest jedną z nich - dodał szef MC.

Jak w swoim telefonie znaleźć elektroniczną receptę, a następnie ją zrealizować?

  • Po pierwsze ściągnij na swój telefon i zainstaluj naszą aplikację mObywatel. Znajdziesz ją – w zależności od tego z jakiego telefonu korzystasz - w sklepach Google Play lub App Store. Jest bezpłatna, oficjalna i bezpieczna.
  • Aby uruchomić aplikację potrzebujesz profilu zaufanego (PZ). To on gwarantuje pełne bezpieczeństwo Twoich danych. Nieco niżej znajdziesz informację jak najszybciej (od ręki i za darmo) założyć profil zaufany.
  • E-recepta w aplikacji mObywatel jest dostępna na smartfonach z systemem operacyjnym Android 6.0 wzwyż. Dobra wiadomość: pod koniec tego miesiąca będzie dostępna także dla właścicieli smartfonów z systemem iOS.
  • Wracamy do realizacji e-recepty.

Jeśli mamy już ściągniętą i zainstalowaną aplikację mObywatel, wybieramy w niej kartę eRecepta.

  • Będąc w aptece, wybieramy, którą e-receptę chcesz zrealizować. Pokazujemy farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcemy pokazywać ekranu telefonu, podajemy numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty.

E-recepta to niejedyny powód, dla którego każdy pacjent ze smartfonem powinien zainstalować sobie aplikację mObywatel. Znajdziesz tam także mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego.

e-recepta lekarz leki lekarstwa recepty 1200.jpg
Koniec papierowych recept. Elektroniczne obowiązkowe już w styczniu

- Możemy się nią legitymować wszędzie tam, gdzie nie ma obowiązku okazywania dowodu osobistego, w tym także w przychodniach lekarskich - przypomina minister cyfryzacji. Aby uruchomić w telefonie mObywatela, potrzebny jest profil zaufany (PZ). 

Warto skorzystać z bankowości elektronicznej

Jeśli mamy konto w bankach: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub na platformie Envelo możesz założyć PZ przez internet. Cały proces zajmie Ci kilka minut:

  • W systemie bankowości elektronicznej Twojego banku wypełnij formularz o założenie profilu zaufanego.
  • Operację potwierdzamy bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

Profil zaufany online

  • Wchodzimy na stronę www.pz.gov.pl i wybierz możliwość założenia profilu zaufanego z potwierdzeniem w Punkcie Potwierdzającym.
  • Po założeniu PZ w Internecie, idź do Punktu Potwierdzającego. Mamy na to 14 dni od złożenia wniosku. 

Po co profil zaufany?

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Papier do lamusa. Od dziś lekarz ma obowiązek wystawienia e-recepty

- Profil zaufany to jedyny sposób, aby zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). To właśnie PZ gwarantuje pełne bezpieczeństwo ochrony wrażliwych danych i informacji pacjentów korzystających z IKP - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.
IKP to aplikacja Ministerstwa Zdrowia, w której znajdziemy:

• swoją dokumentację medyczną (np. e-recepty i e-skierowania, a wkrótce także swoje wyniki badań czy wypis ze szpitala)

• informacje o zaleconej dawce leków

• informacje o zaplanowanych świadczeniach refundowanych przez NFZ, takich jak wizyta u naszego lekarza specjalisty czy planowany termin rehabilitacji. Obecnie swój profil zaufany ma już niemal 4,7 miliona Polaków.

Min. Cyfryzacji, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec papierowych recept. Elektroniczne obowiązkowe już w styczniu

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 12:27
8 stycznia wejdzie w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Papierowe będą wydawane w określonych przypadkach - przypomina Ministerstwo Zdrowia. Resort zwraca uwagę, że przepisy nie przewidują kar, ale zachęca do przechodzenia na nowe zasady.
rozwiń zwiń