X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Górny Śląsk kuźnią kadr dla sektora energii odnawialnej ?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 15:30
Górny Śląsk może stać się kuźnią kadr dla sektora odnawialnych źródeł energii – ocenił europoseł PiS Grzegorz Tobiszowski, postulując stworzenie w regionie centrum szkoleniowego w tej dziedzinie. Ma to być jeden z projektów, wpisujących się w program transformacji energetycznej Śląska.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, yuttana Contributor Studio

Według Grzegorza Tobiszowskiego, który przez prawie cztery lata był wiceministrem energii odpowiedzialnym m.in. za sprawy górnictwa węgla kamiennego, jednym z motorów dla polskiej gospodarki będzie rozwój energetyki wiatrowej. Jak mówił, planowana budowa farm wiatrowych na Bałtyku o mocy 6 GW oznacza m.in. wzrost popytu na miedź ze strony branży produkującej kable o 27 tys. ton.

Do budowy farm o takiej mocy potrzeba ok. 1,2 mln ton stali. Wyliczono też, że do 2030 r. energetyka wiatrowa na morzu powinna wykreować ok. 77 tys. miejsc pracy w całej gospodarce, zwiększając polskie PKB o ponad 60 mld zł w ciągu 10 lat i generując w tym czasie ok. 15 mld zł wpływów z podatków.

 

 Centrum szkoleniowe w ramach transformacji

Nawiązując do perspektywy transformacji energetycznej, służącej przejściu do gospodarki niskoemisyjnej, Tobiszowski przytoczył wyliczenia ekspertów Central Europe Energy Partner, z których wynika, że do 2030 r. z powodu przemian w tym zakresie pracę na Śląsku mogłoby stracić 40 tys. osób – wobec ok. 300 tys. zatrudnionych obecnie w górnictwie i jego otoczeniu.

– Przeciętny koszt zastąpienia jednego miejsca pracy w sektorze węglowym to kwota między 931 tys. a 1,2 mln zł. Dla samych pracowników Polskiej Grupy Górniczej oraz sektora okołogórniczego byłaby to kwota między 190 mld zł a 240 mld zł – uważa europoseł, podkreślając, że Europejski Zielony Ład musi być wdrażany z troską o człowieka, jego socjalne zabezpieczenie, miejsca pracy i przemysł.

 

 Dlatego Górny Śląsk mógłby stać się kuźnią kadr dla sektora odnawialnych źródeł energii – to jeden z projektów, wpisujących się w program transformacji energetycznej Śląska.

– Centrum szkoleniowe służyłoby przekwalifikowaniu części pracowników zatrudnionych w tradycyjnych gałęziach przemysłu – m.in. w sektorze górniczym – na potrzeby sektora wiatrowego i dystrybucji energii. Nastąpiłby też wzrost konkurencyjności na rynku pracy specjalistów i inżynierów – podkreślił Grzegorz Tobiszowski podczas spotkania z dziennikarzami w Katowicach.

 

 

plan inwestycyjny na rzecz zrównoważonej Europy

Wśród kluczowych kwestii energetyczno-klimatycznych, dyskutowanych obecnie na forum unijnym, Tobiszowski wymienił m.in. perspektywę neutralności klimatycznej Europy, zwiększenie poziomu redukcji emisji CO2 do 2030 r. oraz kształt pierwszego unijnego prawa o klimacie, którego projekt ma być niebawem przedstawiony. Przypomniał, że zgodnie z zapowiedzią nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w ciągu pierwszych 100 dni swojego działania Komisja przedstawi Zielony Ład dla Europy – pierwsze prawo o klimacie.

 

 Europoseł przypomniał także, iż przedstawione przez Ursulę von der Leyen zamierzenia obejmują również uruchomienie w ciągu najbliższych 10 lat inwestycji o wartości 1 biliona euro oraz wdrożenie planu inwestycyjnego na rzecz zrównoważonej Europy. Tobiszowski z zadowoleniem przyjął propozycję nowej szefowej KE w sprawie wprowadzenia transgranicznego podatku od emisji dwutlenku węgla, by nie doprowadzić do ucieczki emisji gazów cieplarnianych. Były wiceminister energii zastrzegł, że zmiany związane z zaostrzeniem polityki klimatycznej nie dotykają tylko energetyki i górnictwa, ale mają wpływ na wszystkie sektory gospodarki, od lotnictwa po transport morski.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/WNP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak