X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Nowy rok, nowe pensje, nowe składki na ZUS

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 15:00
Od 1 stycznia wzrosło wynagrodzenie osób zarabiających najniższą krajową. Minimalna pensja wynosi obecnie 2,6 tys. zł. Jednocześnie rośnie także minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych. Niesie to pewne konsekwencje dla firm, bowiem minimalna i średnia pensja jest podstawą wielu obowiązkowych opłat.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/kurhan

Pensja minimalna wzrosła od 1 stycznia o 350 zł. To oznacza, że od stycznia 2020 r. płaca minimalna będzie stanowić 49,7 proc. prognozowanego na 2020 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. To jednak nie jedyne dobre wieści dla najmniej zarabiających, od tego roku bowiem dodatek za staż pracy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana przepisów ma zapewnić bardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia oraz poprawić sytuację pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie.

 

Dodatek stażowy wyłączony z pensji

Dodatek stażowy nie będzie pierwszym elementem, który zostanie wyłączony z minimalnego wynagrodzenia i który nie będzie miał wpływu na wysokość wynagrodzenia. W świetle obowiązującego prawa do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się już dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej czy odprawy emerytalnej i rentowej.

 

Od 2017 roku do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy.

Rosną pensje, rośnie ZUS

Zmiana najniższego wynagrodzenia oraz wyłączenie dodatków z podstawy wynagrodzenia znacząco rzutuje na składki, jakie przedsiębiorcy muszą odprowadzać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

 

Już nie 1,3 tys. zł, a ponad 1,4 tys. zł będą co miesiąc musieli przekazać ZUS właściciele firm. W tej chwili standardowa składka na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, zdrowotne i wypadkowe) to łącznie 1316,97 zł. Od tego roku, a konkretnie od maksymalnie 10 lutego, bo wtedy na koncie w ZUS muszą pojawić się wyższe składki, będzie to już około 1420 zł, bowiem im wyższe są prognozy średniego wynagrodzenia w Polsce, tym wyższe składki płacą przedsiębiorcy.

 2 mln firm czeka na wyliczenia

Jak przypomina publicysta portalu money.pl o tegorocznych składkach trzeba pisać w kategoriach „około”, ponieważ ostateczna kwota będzie znana dopiero w ciągu najbliższych tygodni. Wszystko za sprawą składki zdrowotnej, której wysokość nie jest jeszcze opublikowana. A to składka warta kilkaset złotych.

 

 

Składka ta jest bowiem uzależniona od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z IV kwartału ubiegłego roku. A te dane publikowane zostaną przez Główny Urząd Statystyczny nie wcześniej niż w połowie stycznia.

Na ostateczne wyliczenia oczekuje ponad 2 mln osób prowadzących działalność gospodarczą.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/money.pl/gloswielkopolski.pl/DoS/SW

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak