X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wzrost zarobków i zatrudnienia. Znamy nowe dane GUS-u

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 14:05
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w okresie trzech kwartałów br. wyniosło 4907,95 zł. Było o 7,3 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wzrosło również zatrudnienie - podał Główny Urząd Statystyczny.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Glow Images/East News

Liczba pracujących według stanu na 30 września 2019 r. wyniosła 9650,6 tys. osób i była o 2,1 proc. wyższa niż przed rokiem. W porównaniu z 2018 r. udział pracujących w sektorze prywatnym zwiększył się o 0,5 p.p. i ukształtował się na poziomie 68,4 proc. - podał GUS w komunikacie.

praca.jpg
Znamy dane GUS o zarobkach. W listopadzie płace wyższe rdr o 5,3 proc.

Wedle danych GUS najwięcej pracujących zanotowano w sekcji przetwórstwo przemysłowe – 2459,5 tys. osób. Natomiast najmniej liczebną sekcją było rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo – 84,1 tys. pracujących.

W porównaniu z okresem I–III kwartał ubiegłego roku spośród wybranych sekcji gospodarki narodowej w trzech odnotowano spadek liczby pracujących. Były to: rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo – spadek o 2,9 proc.; administrowanie i działalność wspierająca - spadek o 2,9 proc. oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa – spadek o 0,8 proc.

Spośród pozostałych analizowanych sekcji największy wzrost liczby pracujących miał miejsce w sekcji działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – wzrost o 6,7 proc.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] GUS: trwa płacowy boom

"Analiza struktury pracujących według sektorów własności w wybranych sekcjach PKD wskazuje, że zdominowana przez sektor publiczny była sekcja administracja publiczna i obrona narodowa oraz obowiązkowe zabezpieczenia społeczne. Pracujący w tej sekcji w sektorze publicznym stanowili 99,9 proc. i był to taki sam udział jak przed rokiem" - podał urząd statystyczny.

GUS ogłosił, że największy udział pracujących w sektorze prywatnym odnotowano w sekcji handel i naprawa pojazdów samochodowych. W tej sekcji pracujący w sektorze prywatnym, podobnie jak rok wcześniej, stanowili 99,8 proc.

Przeciętne zatrudnienie w okresie trzech kwartałów 2019 r. wyniosło 9182,1 tys. osób i było o 2,4 proc. wyższe niż przed rokiem. Najwięcej, bo 2394,0 tys. osób pracowało w sekcji przetwórstwo przemysłowe - podał urząd.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Dobre informacje z rynku pracy. GUS podał dane o płacach i zatrudnieniu

"Analiza tego zjawiska w wybranych sekcjach gospodarki narodowej w porównaniu do analogicznego okresu 2018 r. wskazuje, że w sekcji rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo oraz administrowanie i działalność wspierająca odnotowano spadek przeciętnego zatrudnienia o 1,6 proc. - ocenił GUS.

Poza wymienionymi, pozostałe wybrane sekcje charakteryzował wzrost przeciętnego zatrudnienia, przy czym najwyższy w sekcji zakwaterowanie i gastronomia – o 7,2 proc. Wśród sekcji o stosunkowo wysokim wzroście przeciętnego zatrudnienia znalazła się także sekcja działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – wzrost o 6,8 proc. oraz sekcja informacja i komunikacja – wzrost o 6,2 proc.

Z danych GUS wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w okresie trzech kwartałów br. wyniosło 4907,95 zł. Było o 7,3 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] GUS: płace w górę, zatrudnienie również

"Podobnie jak wcześniej przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było wyższe w sektorze publicznym, gdzie wyniosło 5409,24 zł. Względem analogicznego okresu roku poprzedniego wzrosło ono o 8,3 proc. W tym czasie nieco niższy wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenie brutto miał miejsce w sektorze prywatnym – o 7,0 proc. W analizowanym okresie osiągnęło ono wartość 4717,93 zł" - podsumował GUS.

W stosunku do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w I–III kwartale było w sektorze publicznym wyższe niż średnio w całej gospodarce narodowej o 10,2 proc., natomiast w sektorze prywatnym niższe o 3,9 proc.

W analizowanym okresie miał miejsce wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw o 6,8 proc., a w jednostkach sfery budżetowej – o 7,0 proc. Najwyższe uzyskano w jednostkach związanych z sekcją informacja i komunikacja – 8783,12 zł, najniższe - w sekcji zakwaterowanie i gastronomia, gdzie wyniosło 3740,62 zł - dodał urząd. 

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS: płace w górę, zatrudnienie również

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 10:20
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2019 roku wyniosło 4.931,8 zł, co oznacza wzrost rdr o 7,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Natomiast zatrudnienie w tym sektorze rok do roku wzrosło o 2,9 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: trwa płacowy boom

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 10:20
GUS podał, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło w lutym o 7,6 procent w ujęciu rocznym i wyniosło 4949 złotych i 42 grosze. Natomiast przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w poprzednim miesiącu o 2,9 procent licząc rok do roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: wynagrodzenia nadal rosną, ale już nie tak szybko. Zatrudnienie również w górę

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 10:44
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2019 roku wyniosło 5.164,53 zł, co oznacza wzrost rdr o 5,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 3,0 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy dane GUS o zarobkach. W listopadzie płace wyższe rdr o 5,3 proc.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 11:02
W listopadzie średnia płaca brutto w przedsiębiorstwach wyniosła 5229 zł 44 grosze, czyli była wyższa o 5,3 procent niż w tym samym okresie roku poprzedniego - podał Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń