X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Niższe podatki, ułatwienia dla biznesu. Rok 2019 rokiem wielu zmian w gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 13:20
Rok 2019 upłynął m.in. pod znakiem zmian prawnych i finansowych dla przedsiębiorców i podatników. Gospodarka kończy rok wzrostem na poziomie 4 proc., a ekonomiści podkreślają dobrą koniunkturę wśród firm, rosnące wpływy z CIT, ograniczenie szarej strefy i nowe rozwiązania proinwestycyjne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Zapp2Photo

W mijającym roku weszły w życie przepisy ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych wprowadzającej dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania.

Zaczęła obowiązywać ustawa dotycząca przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów, na których stoją budynki mieszkalne, co bezpośrednio dotyczy 2,5 mln osób. W życie wszedł także tzw.

Pakiet MŚP, czyli nowelizacja wielu ustaw, wprowadzająca ułatwienia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. W sumie zaczęło obowiązywać ponad 50 nowych rozwiązań. Jednocześnie zaczął obowiązywać tzw. Mały ZUS, czyli uzależnione od przychodu składki na ubezpieczenie społeczne dla najmniejszych firm.

Dla emerytów i na dzieci

Na początku marca premier poinformował, że od 2019 roku każdy emeryt co roku otrzyma wsparcie z programu Emerytura Plus, która obejmie zarówno emerytów, jak i rencistów, a także osoby, które pobierają emerytury cząstkowe. Mateusz Morawiecki zapowiedział też, że 500 Plus będzie dla wszystkich rodzin, w których jest jedno lub więcej dzieci i nie będzie żadnego progu finansowego.

shutterstock_1200-emeryci.jpg
13. emerytura będzie wypłacana także w 2020 roku. Kiedy seniorzy ją dostaną?

Kilka dni później Polska przestrzeń powietrzna została zamknięta dla samolotów Boeing 737 MAX 8. PLL LOT podjęły decyzję o tymczasowym zawieszeniu wykonywania lotów tymi samolotami w reakcji na katastrofę tego typu maszyny w Etiopii.

Protesty nauczycieli

Kwiecień przyniósł falę strajków w szkołach. Organizatorami protestu nauczycieli były Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Do strajku przystąpiła też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności", choć NSZZ "Solidarność" zawarła porozumienie z rządem. Prezydent Andrzej Duda zaapelował do nauczycieli, by pozwolili, aby młodzież mogła spokojnie odbyć egzaminy.

1200_szkoła_shutterstock.jpg
Wiceminister edukacji: 6-procentowa podwyżka dla nauczycieli będzie wypłacona

Dwa tygodnie później premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłożeniu Radzie Ministrów specjalnego projektu nowelizacji prawa oświatowego, która pozwolić miała na to, aby wszyscy maturzyści przystąpili do egzaminów. Premier zwrócił się do marszałków: Sejmu i Senatu z prośbą o nadanie szybkiej ścieżki legislacyjnej projektowi. Projekt wpłynął do Sejmu tego samego dnia.

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Połowa kwietnia przyniosła podpisanie umowy na dofinansowanie budowy gazociągu Baltic Pipe, dzięki któremu do Polski ma trafiać gaz z Norwegii. Wsparcie z kasy Unii Europejskiej ma wynieść blisko 215 mln euro. Gazociąg, który połączy Norwegię, Danię i Polskę, pozwoli na dostawy gazy wydobywanego przez PGNiG na norweskim szelfie.

rurociąg nord stream 2 free pixabay 1200.jpg
Rzecznik prezydenta: w pełni uniezależnimy się od rosyjskiego gazu

Pod koniec maja odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego, w których PiS uzyskało 45,38 proc głosów, Koalicja Europejska – 38,47 proc., Wiosna – 6,06 proc. PiS zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska – 22, a Wiosna – 3. Przez całą kampanię wyborczą organizowane były konwencje regionalne PiS i Koalicji Europejskiej. Liderzy partii wzywali do uczestnictwa w wyborach. Frekwencja w tych wyborach była rekordowa i wyniosła 45,68 proc.

12 czerwca prezydent Andrzej Duda i prezydent USA Donald Trump podpisali w Waszyngtonie deklarację dotyczącą polsko-amerykańskiej współpracy obronnej. Zgodnie z deklaracją Stany zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce. Trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około tysiąc dodatkowych żołnierzy.

Kolejne udogodnienia dla firm

Połowa roku ponownie przyniosła zmiany prawne i podatkowe. 1 sierpnia weszła w życie ustawa o "zerowym PIT" dla osób do 26. roku życia.

podatki1200.jpg
Zerowy PIT do 26 roku życia – ustawa wchodzi już 1 sierpnia

Natomiast tydzień później prezydent podpisał nowelizację tzw. ustawy regulacyjnej. Pakiet Przyjazne Prawo obejmuje kilkadziesiąt zmian w blisko 70 ustawach. Wprowadza takie ułatwienia dla biznesu jak prawo do błędu przez pierwszy rok prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG, możliwość założenia spółki bez utraty statusu rzemieślnika, korzystniejsze zasady rozliczenia VAT w imporcie w celu wzmocnienia pozycji polskich portów w konkurencji z zagranicznymi, czy prawo do reklamacji, dla firm zarejestrowanych w CEIDG.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Pakiet Przyjazne Prawo: zobacz co zmienia i ułatwia

27 sierpnia rząd przyjął projekt budżetu na rok 2020. Po raz pierwszy w najnowszej historii Polski - bez deficytu.

Kredyty frankowe bez przełomu

W połowie września zaczęły obowiązywać nowe przepisy ustawy o usługach płatniczych. Otwierają one drogę dla tworzenia tzw. otwartej bankowości, w ramach której za zgodą klienta banki mają zapewnić dostęp do jego rachunków płatniczych licencjonowanym, zewnętrznym podmiotom, czyli innym bankom, twórcom programów i aplikacji finansowych, serwisom płatniczym.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Jak otwarta bankowość zmieni banki i ich usługi?

Z kolei 3 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł w sprawie dotyczącej kredytów we frankach szwajcarskich. Trybunał stwierdził, że prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich. Zdaniem wielu ekspertów i komentatorów orzeczenie TSUE nie rozwiązało problemu kredytów frankowych w Polsce.

1 października weszła także w życie nowelizacja ustawy o PIT, która obniża podatek dla wszystkich pracujących z 18 do 17 proc.

Nowe - Sejm i Senat

13 października odbyło się drugie w tym roku ważne dla wszystkich Polaków głosowanie. W wyborach parlamentarnych wybieraliśmy 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. W wyborach do Sejmu, we wszystkich 41 okręgach listy zarejestrowało pięć komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, z którego list startują także politycy Kukiz'15, Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej, skupiający SLD, Wiosnę i Lewicę Razem. Łącznie o mandat posła ubiegało się 5112 kandydatów. W wyborach do Senatu, w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych, zarejestrowano 278 kandydatów.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Podsumowanie 2019 roku w Polsce. Przypominamy najważniejsze wydarzenia

W wyborach do Sejmu PiS zdobywając 235 mandatów, uzyskało samodzielną większość. KO wprowadziła do Sejmu 134 posłów; Lewica – 49, PSL – 30; Konfederacja – 11. Jeden poseł to reprezentant Mniejszości Niemieckiej.

W Senacie, dzięki tzw. paktowi senackiemu, kandydaci popierani przez opozycję zdobyli większość – 51 mandatów. PiS obsadziło 48 mandatów, KO – 43, PSL – 3, KW SLD – 2; mandaty senatorskie zdobyło też czworo kandydatów niezrzeszonych. Frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniosła 61,74 proc.

Klimat dużym wyzwaniem

W pierwszych dniach listopada w Waszyngtonie został ogłoszony oficjalny komunikat o tym, że Polska została przyjęta do programu bezwizowego. Prezydent Andrzej Duda poinformował, że od 11 listopada 2019 r. będzie możliwe bezwizowe podróżowanie do USA na okres do 90 dni w celach turystycznych i biznesowych.

shutterstock_wiatraki 1200.jpg
O polityce energetycznej Polski i Unii Europejskiej na konferencji EuroPower

8 listopada Ministerstwo Energii przedstawiło zmodyfikowany projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Koszt transformacji w horyzoncie 2040 r. oceniono na 140 mld euro, redukcję emisji na 45 proc.

Miesiąc później Państwa Unii Europejskiej porozumiały się podczas posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli ws. wyznaczenia celu neutralności klimatycznej do 2050 r. Szef RE Charles Michel poinformował jednak, że Polska potrzebuje więcej czasu ws. neutralności klimatycznej i dodał, że do tego tematu Rada Europejska powróci na szczycie w czerwcu 2020 r. Premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu pierwszego dnia szczytu ocenił, że Polska uzyskała zwolnienie z zasady stosowania polityki neutralności klimatycznej już w roku 2050, zgodnie ze swoimi celami.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Polityka klimatyczna Unii Europejskiej

14 listopada prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzył mu misję utworzenia rządu. Dzień później prezydent powołał nowy rząd.

Pięć najważniejszych wydarzeń

Podsumowując mijający rok Polski Instytut Ekonomiczny, wskazał pięć najważniejszych wydarzeń gospodarczych w 2019 roku. Zdaniem ekspertów PIE to wzrost gospodarczy przekraczający 4 proc., dobra koniunktura wśród firm, rosnące wpływy z CIT, spadek szarej strefy i nowe rozwiązania proinwestycyjne.

Dobre tempo rozwoju zawdzięczamy przede wszystkim wysokiemu poziomowi konsumpcji, napędzanej dobrą sytuacją na rynku pracy i najwyższą od dekady dynamiką płac. W pierwszej połowie 2019 roku odnotowano również odbicie w inwestycjach, które były wsparte wydatkami publicznymi.

Z najnowszego raportu Instytutu wynika, że niemal 48 proc. przedsiębiorstw deklaruje zwiększenie popytu na swoje usługi lub produkty w mijającym roku, przy jednoczesnym spadku zatorów płatniczych o niemal 8 pkt. proc. w stosunku do zeszłego roku. Obawy przedsiębiorców budzi natomiast brexit i spowolnienie gospodarcze w Niemczech. Z kolei największym wyzwaniem jest transformacja energetyczna.

PolskieRadio24,IAR,PAP,wnp.pl,PIE,DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak