X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

URE: wiele gospodarstw domowych nie korzysta z taryf na prąd

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 11:20
W połowie 2019 r. 3,4 mln - ponad jedna czwarta - gospodarstw domowych, będących klientami czterech największych sprzedawców prądu, nie korzystało z zatwierdzonych dla tych przedsiębiorstw taryf - wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Czterej tzw. sprzedawcy z urzędu, dla których Prezes URE zatwierdza taryfy na sprzedaż energii elektrycznej do gospodarstw domowych (grupa taryfowa G) mają w sumie w tej grupie 13,1 mln odbiorców.

licznik prąd1200.jpg
Będą rekompensaty za wzrost cen prądu dla sektora energochłonnego. Ustawa z podpisem prezydenta

Zgodnie z opublikowanymi przez Urząd w grudniu danymi, w połowie 2019 r. liczba odbiorców w gospodarstwach domowych, wobec których stosowano ceny określone w taryfie zatwierdzonej przez Prezesa URE wynosiła nieco ponad 9,7 mln. Z kolei 3,4 mln - czyli niemal 26 proc. - korzystało z ofert wolnorynkowych - pozataryfowych.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Ustawa o cenach prądu. Rozmowy z Komisją Europejską

Odbiorców w grupie G jest w Polsce ponad 15 mln. Oznacza to, że co najmniej 5 mln gospodarstw domowych w połowie roku 2019 nie korzystało z zatwierdzanych przez regulatora taryf na energię elektryczną.

prąd arch.jpg
Rozporządzenie do ustawy o cenach prądu z podpisem ministra energii

Według najnowszych opublikowanych przez URE danych, od stycznia do października 2019 r. z prawa zmiany sprzedawcy energii elektrycznej skorzystało 44,8 tys. odbiorców z grupy gospodarstw domowych. W sumie, odbiorców, którzy zmienili sprzedawcę było w tym momencie niemal 650 tys. Grupa ta przez 10 miesięcy 2019 r. powiększyła się o 7,4 proc.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Sukces negocjacji dotyczących rynku mocy. Pewność dostaw energii to podstawa

We wrześniu 2019 r. w grupie taryfowej G przeprowadzono 3135 zmian sprzedawcy, a w październiku 2019 r. liczba ta wyniosła 4250 zmian. Najwięcej zmian w 2019 r. było w kwietniu - 5,9 tys.

W całym 2018 r. w grupie gospodarstw domowych sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło 57,5 tys. odbiorców, w cały, 2017 r. - 84 tys., a w 2016 r. - 71 tys.

PAP, PR24, akg

Zobacz więcej na temat: energetyka prąd ceny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sukces negocjacji dotyczących rynku mocy. Pewność dostaw energii to podstawa

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 10:20
Przedstawiciele unijnych instytucji osiągnęli porozumienie w sprawie stworzenia wspólnego rynku prądu elektrycznego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

ME o cenach prądu: to nie pomoc publiczna

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 13:20
Rozwiązania, wprowadzone w ustawie dotyczącej cen prądu, nie są pomocą publiczną, bo oddziaływują na wszystkie podmioty na rynku energii elektrycznej, ustawa nie zmienia zasad rynku konkurencyjnego i jest zgodna z prawem UE - poinformowało Ministerstwo Energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekompensaty za wzrost cen prądu dla firm i samorządów: szansa na konsensus z Komisją Europejską

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 15:07
Minister energii jest blisko uzgodnienia ostatecznego konsensusu z Komisją Europejską w sprawie rekompensat za ceny prądu - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że dla gospodarstw domowych ceny będą utrzymane mniej więcej na poziomie poprzedniego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa o cenach prądu. Rozmowy z Komisją Europejską

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 15:50
W środę odbędzie się kolejna tura rozmów przedstawiciel Ministerstwa Energii i Komisji Europejskiej w sprawie ustawy o cenach prądu. Według ME, spotkanie ma charakter roboczy i jest częścią stałych kontaktów, jakie utrzymują ministerstwo i Komisja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozporządzenie do ustawy o cenach prądu z podpisem ministra energii

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 19:30
Rozporządzenie do ustawy o cenach prądu określa m.in. sposoby obliczania różnicy ceny, rekompensaty finansowej, średnioważonych cen na rynku oraz cen obowiązujących 30 czerwca 2018 r. Zawiera m.in. wzory i sposoby wyliczania zwrotów różnicy ceny energii elektrycznej, o których mowa w ustawie - poinformowało ME.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W poniedziałek 29 lipca upływa termin złożenia oświadczeń ws. cen energii

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 12:40
Mikro i mali przedsiębiorcy, szpitale, jednostki samorządu terytorialnego mają czas na złożenie oświadczeń potwierdzających uprawnienie do zamrożenia cen energii tylko do poniedziałku - przypomniała Energa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą rekompensaty za wzrost cen prądu dla sektora energochłonnego. Ustawa z podpisem prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 18:18
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, wprowadzającą system rekompensat za wzrost cen energii dla firm z sektora energochłonnego. Pierwsze wypłaty będą realizowane w przyszłym roku. 
rozwiń zwiń