X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekspert: przyspieszenie robotyzacji pozwoli utrzymać nasz wzrost gospodarczy

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 11:02
Wprowadzenie pakietu proinwestycyjnego pomoże zwiększyć szanse na utrzymanie Polsce 3-4 proc. wzrostu PKB średniorocznie przez kolejne 10 lat - ocenił dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak. Dodał, że pierwsze efekty będą widoczne najwcześniej w pół roku po wejściu pakietu w życie, czyli pod koniec 2020 roku.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/Willyam Bradberry

Ekspert przypomniał, że Ministerstwo Rozwoju pracuje obecnie na pakietem proinwestycyjnym, który na wprowadzić m.in. ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, którzy zainwestują w automatyzację i robotyzację. Inną zachętą ma być tzw. przyśpieszona amortyzacja pozwalająca odliczyć od podatku poniesione koszty inwestycji już w roku zakupu. Podkreślił, że takie wsparcie jest bardzo potrzebne, by przestawić polską gospodarkę na inne tory, zwiększyć jej konkurencyjność.

robot1200.jpg
Robotyzacja - antidotum na brak pracowników?

Niski wskaźnik robotyzacji w Polsce

Powołując się na analizy przygotowane przez ekspertów PIE, wskazał, że Polska jest obecnie w ogonie państw, jeśli chodzi o zastosowanie nowoczesnych maszyn i urządzeń, zwłaszcza w małych i średnich firmach. Świadczy o tym m.in. wskaźnik robotyzacji, z którego wynika, że w naszym kraju na 10 tys. pracowników przypadają zaledwie 42 roboty, podczas gdy w Niemczech jest to 328 robotów, w Szwecji 247, w Danii 240, natomiast we Włoszech 200. Zaznaczył, że zdecydowana większość tych robotów to inwestycje zagranicznych firm z branży motoryzacyjnej.

Przyznał, że jedną z przyczyn naszego zacofania technologicznego były niskie koszty pracy. - Przedsiębiorcom, zwłaszcza spoza dużych aglomeracji, gdzie podaż pracy była duża, nie opłacało się kupować nowoczesnych maszyn. Ich model biznesowy był oparty o zwiększanie zatrudnienia, które było relatywnie tańsze - wyjaśnił.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Roboty otrzymują coraz bardziej odpowiedzialne i skomplikowane zadania

Pakiet proinwestycyjny

Zaznaczył jednak, że wzrost kosztów pracy, spowodowany m.in. podwyżkami płacy minimalnej a także koniecznością podnoszenia wynagrodzeń ze względu na brak rąk do pracy, sprawi, że firmy, "które nie przestawią się na nowe tory, nie zainwestują w automatyzację, przestaną być konkurencyjne, zaczną znikać z rynku". Dodał, że konsekwencją dla polskiej gospodarki będzie spowolnienie wzrostu PKB.

shutterstock_662279221 robot kawa 1200.jpg
Eksperci: mężczyźni bardziej niż kobiety odczują skutki robotyzacji gospodarki

Żeby temu zapobiec - jak wskazał - "musimy zaimplementować to, co np. Niemcy czy Duńczycy wprowadzili do swoich biznesów na początku XXI wieku". Zaznaczył, że celem wprowadzenia pakietu proinwestycyjnego, jest nie tylko wsparcie innowacyjnych technologii, cyfryzacji czy budowa sztucznej inteligencji, ale też pomoc przedsiębiorcom z sektora MŚP w zakupie "trochę bardziej zaawansowanych robotów przemysłowych, których nie mają".

- Wprowadzenie pakietu pomoże zwiększyć szanse na utrzymanie w Polsce 3-4 proc. wzrostu PKB średniorocznie przez kolejne 10 lat - podkreślił.

Estonia przykładem

Przyznał, że przygotowywane przez rząd przedsięwzięcia będą wiązały się z uszczupleniem przychodów budżetu państwa o ok. 3 mld zł rocznie przez trzy kolejne lata. Zaznaczył jednak, że kontynuacja działań uszczelniających system ściągania podatku VAT i CIT, częściowo zrekompensuje ten ubytek. Podkreślił, że pierwsze korzyści jakie odniosą przedsiębiorcy a w konsekwencji gospodarka, będą widocznie już pół roku po wejściu pakietu w życie.

Przykładem na to, że tak się stanie może być Estonia, która jako pierwszy kraj w Europie zdecydowała się zwolnić z płacenia podatków firmy, które reinwestują zyski (tzw. estoński CIT, którego wprowadzenie zapowiedział już rząd polski - PAP). Efektem - jak zaznaczył dyrektor PIE - był wzrost inwestycji krajowych a także duży napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Dodał, że podobne rozwiązania wprowadzono też w Gruzji, na Łotwie i częściowo w Niemczech.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Co spędza sen z oczu mniejszym firmom? Brak rąk do pracy

Handel, przemysł, logistyka

Arak zaznaczył, że zwiększenie automatyzacji czy robotyzacji, jak wskazuje doświadczenie bardziej rozwiniętych technologicznie krajów, Polsce nie grozi tzw. bezrobocie technologiczne przez co najmniej 10 lat. Dodał, że wyjątkiem może być branża bankowa, gdzie już obecnie, że względu na rozwój technologii mobilnych, zmniejsza się liczba tradycyjnych placówek i miejsc pracy.

Zapytany o sektory, które najszybciej mogą przejść transformację automatyzacyjną, Arak wskazał m.in na handel, przemysł i logistykę, gdzie np. przeładunek, sortowanie czy magazynowanie już dziś w sposób znaczący wykonują maszyny. Dodał, że chodzi przede wszystkim o niskopłatne prace, w których deficyt rąk do pracy jest największy. 

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Robotyzacja - antidotum na brak pracowników?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 20:51
Czy współpracujące z człowiekiem roboty są odpowiedzią na brak pracowników na rynku pracy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roboty otrzymują coraz bardziej odpowiedzialne i skomplikowane zadania

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 19:10
Wojsko, medycyna, astronomia, geologia - to tylko niektóre z dziedzin, w których roboty odgrywają coraz bardziej znaczące role. Są tacy, którzy widzą w tym zagrożenie i snują apokaliptyczne wizje i teorie, według których ludzkość czeka niechybna zagłada z rąk wyposażonych w sztuczną inteligencję humanoidalnych maszyn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co spędza sen z oczu mniejszym firmom? Brak rąk do pracy

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 11:03
Z Barometru Europejskiego Funduszu Leasingowego wynika, że grupa mikro, małych i średnich firm, które obawiają się pogorszenia swojej sytuacji z powodu braku pracowników, jest co kwartał coraz liczniejsza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: mężczyźni bardziej niż kobiety odczują skutki robotyzacji gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 11:20
Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny - w Polsce najbardziej narażone na zmiany wynikające z robotyzacji są sektory przetwórstwa przemysłowego i budownictwa, gdzie mężczyźni stanowią większość pracujących.
rozwiń zwiń