Opozycja w Senacie opóźnia rządowy program przywracania lokalnych połączeń komunikacyjnych

2019-12-18, 13:56

Opozycja w Senacie opóźnia rządowy program przywracania lokalnych połączeń komunikacyjnych
Przystanek autobusowy na Mazowszu. Foto: Ingo Steinbach/ Shutterstock

-Mam nadzieję, że w 2020 roku wrócimy z projektem nowelizacji ustawy o transporcie zbiorowym-powiedział Rafał Weber wiceminister infrastruktury po dyskusji w Senacie o transporcie zbiorowym i przywróceniu lokalnych połączeń komunikacyjnych.

Posłuchaj

Rafał Weber wiceminister infrastruktury zapowiada powrót do projektu przywracania lokalnych połączeń autobusowych na początku 2020 roku.( 18.12.2019 Senat RP)
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślił wiceminister Rafał Weber na posiedzeniu Senatu, będzie to duża nowelizacja przygotowująca od strony prawnej organizację transportu publicznego, szczególnie w obszarach oddalonych od miast.

Wiceminister tłumaczył, że projekt był już opracowany w tym roku, jednak ze względu na zasadę dyskontynuacji, nie zmieścił się w planie prac Rady Ministrów. -Mam nadzieję, że z tym projektem wrócimy w roku 2020 i w takim spokojnym  procesie legislacyjnym przy udziale strony samorządowej, bo ona też jest nam potrzebna do tego, by transport publiczny zorganizować w jak najlepszy sposób, taki projekt stworzymy - zadeklarował Rafał Weber.

Senacka opozycja wciąż sceptyczna

Senator Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Kleina mówił, że ministerialny projekt był datowany już na 2018 rok i wytykał rządzącym brak woli jego uchwalenia. -Można było tę ustawę-matkę uchwalić już dawno - stwierdził senator KO. - Wtedy wiedzielibyśmy, jak będzie zorganizowany transport lokalny, jaka jest rola państwowych przedsiębiorstw transportowych czy najczęściej już dzisiaj komunalnych, dawnych PKS-ów, jak mają  funkcjonować w tym obszarze prywatni przewoźnicy w ramach większego programu, organizowanego na poziomie powiatu. Nic z tych rzeczy nie zrobiono - powiedział senator K. Kleina.

Lokalne połączenia już powstają

Wiceminister Rafał Weber przedstawił też wyniki realizacji ustawy przywracającej lokalne połączenia autobusowe. Pierwsze linie stworzone przy wsparciu Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych działają od września. -Nabór na 2020 rok pokazuje coraz większe zainteresowanie samorządowców - powiedział wiceminister. -W ramach naboru zostało złożonych 265 wniosków, na podstawie których zostało powołanych 1711 linii autobusowych, które obejmują swoją działalnością 63 miliony wozokilometrów rocznie - informował Rafał Weber. 

Start programu opóźniony do stycznia 2021 roku ?

Dyskutowana w Senacie nowelizacja ustawy o publicznym transporcie zbiorowym przedłuża do 1 stycznia 2021 roku termin wejścia w życie przepisów ustawy, które wprowadzają między innymi nowy system finansowania ulg. Zmiana terminu ma umożliwić zawieranie do końca 2020 roku umów na przekazywanie przez marszałków województw dopłat do biletów ulgowych komercyjnych przewoźników autobusowych. Przepisy pozwolą
też na przedłużenie zezwoleń na wykonywanie regularnych przewozów autobusowych, realizowanych przez przewoźników komercyjnych. 

PolskieRadio24/IAR/SW

Polecane

Wróć do strony głównej