X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Co mówi wskaźnik PMI o polskiej gospodarce? Znamy najnowszy odczyt

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 16:15
Indeks PMI, mówiący o aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym, prezentuje nastroje menedżerów i traktowany jest jak wyznacznik zbliżającej się koniunktury. W przeciwieństwie do PKB, które mówi o twardych danych historycznych, PMI próbuje wysondować opinie i "przewidzieć" przyszłość.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: xieyuliang / shutterstock

Wskaźnik ten jest opracowywany dla 30 krajów świata. Nie jest informacją stricte ekonomiczną, a jedynie opartą na subiektywnych ocenach ankietowanych, powstaje bowiem na podstawie anonimowych ankiet wysyłanych do menadżerów z całego kraju, którzy odpowiadają na pytania dotyczące swojej branży.

.Ocenią sytuację własnego przedsiębiorstwa w stosunku do poprzedniego miesiąca. Analizują nowe zamówienia, poziom produkcji, dostawy zapasów oraz zatrudnienie. Średnia ważona z ich opinii jest korygowana o czynniki sezonowe.

Krótko mówiąc PMI odzwierciedla procentową liczbę odpowiedzi mówiących o poprawie lub pogorszeniu sytuacji. Poziom 50 oznacza „bez zmian”, poniżej – nastroje pesymistyczne, i analogicznie przekroczenie 50 punktów obrazuje optymizm w sektorze produkcyjnym.

Indeks w górę

W listopadzie wskaźnik dla naszego kraju nieco wzrósł, choć wciąż – od początku tego roku – jesteśmy "pod kreską". Przewidział to ówczesny minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

– Twarde dane gospodarcze z ostatnich tygodni oraz odczyty indeksów PMI dla przemysłu w Niemczech, Francji i strefie euro pozwalają sądzić, że taki spadek w przypadku Polski ma charakter jednorazowej, nietypowej obserwacji – komentował.

Ostatecznie wartość indeksu PMI dla polskiego przemysłu wzrosła z 45,6 pkt do 46,7 pkt. Wynik okazał się minimalnie lepszy od prognoz. Ekonomiści prognozowali wynik na poziomie 46,6 pkt. 

Problem z pracownikami

– Tempo spadku produkcji i nowych zamówień, choć zwolniło od października, nadal było stosunkowo szybkie. Duży pesymizm polskich producentów odnośnie przyszłej produkcji przyczynił się do piątego z rzędu spadku zatrudnienia w sektorze. Natomiast inflacja kosztów była najsłabsza od ponad trzech lat, a ceny wyrobów gotowych wzrosły tylko nieznacznie – napisali autorzy badania w cyklicznym raporcie.

Ankietowani producenci zasygnalizowali także spadek liczby nowych miejsc pracy. Część firm obniżyła poziom zatrudnienia w wyniku osłabienia popytu, inni odnotowali odejścia pracowników. I tu być może kryje się ta właśnie niepewność menedżerów wobec sytuacji na rynku pracy, gdyż PMI oddaje w pewnym sensie chęć firm do inwestowania, a ograniczony optymizm może wynikać z problemów ze zdobyciem pracowników.

.– Negatywne trendy na rynku pracy w sektorze wpisywały się w pesymizm producentów odnośnie najbliższych 12 miesięcy. Brak optymizmu wiązał się także z ciągłym spadkiem popytu oraz słabymi prognozami gospodarczymi – uważają twórcy badania.

Pozytywne wieści ze strefy euro

– We wrześniu GUS raportował wzrost produkcji przemysłowej, a dobre wyniki indeksu PMI, czyli wzrosty, notowane są dla strefy euro, Francji oraz Niemiec – naszych głównych partnerów handlowych – wyliczał w listopadzie były szef resortu finansów. – Poza tym, badanie realizowane jest wśród 200 podmiotów, czyli na mniejszej próbie niż dotychczas. Tym samym jego wartość prognostyczna, jakkolwiek bardzo cenna, jest nieco niższa.

W opinii Ministerstwa Rozwoju polski przemysł w najbliższej perspektywie wspierać będą rosnące transfery społeczne i obniżenie podatków, które zwiększą siłę nabywczą i staną się impulsem dla konsumpcji, co w niedługim czasie powinno przełożyć się na wzrost popytu krajowego, inwestycje przedsiębiorstw i odbicie wskaźnika PMI dla przemysłu.

Jednocześnie – zdaniem resortu – polski przemysł nadal wyjątkowo dobrze radzi sobie ze spowolnieniem w strefie euro. PMI dla strefy euro wyniósł we wrześniu 45,60 pkt. wobec 47 pkt. w sierpniu, w tym PMI dla Niemiec to zaledwie 41,70 pkt.

Indeks aktywności przemysłu PMI jest opracowywany przez międzynarodową firmę badawczą IHS Markit. Firma ma główną siedzibę w Londynie i jest notowana na amerykańskiej giełdzie NASDAQ. Specjalizuje się w ekonomicznej, finansowej i przedmiotowej analizie różnych rynków oraz wspomaganiu procesów decyzyjnych u klientów biznesowych i instytucjonalnych z ponad 165 krajów.

Sławomir Dolecki, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak