X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Firmy z USA zainteresowane budową elektrowni jądrowej w Polsce. Jest deklaracja

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 13:30
Naukowcy i przedsiębiorcy ze Stanów Zjednoczonych i Polski rozmawiają w Warszawie o możliwym wsparciu Amerykanów przy budowie w naszym kraju elektrowni jądrowej. Najnowszy projekt Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. przewiduje budowę 6 reaktorów o mocy 6-9 GW, uruchamianych stopniowo od 2033 r.
Audio
  • W Warszawie odbywa się Polsko-Amerykańskie Forum Przemysłu Jądrowego. O szczegółach Karol Surówka/IAR
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: boscorelli/Shutterstock.com

Theodore Garrish, z departamentu energii USA, powiedział podczas Polsko-Amerykańskiego Forum Przemysłu Jądrowego, że amerykańskie firmy mogą udzielić naszemu krajowi kluczowego wsparcia. 

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] J. Kwieciński o planach budowy elektrowni atomowej w Polsce: dobra wiadomość

- Przy wsparciu naszych firm możemy Polsce pomóc w budowaniu potencjału. Potencjału potrzebnego, by (ten projekt - red.) zrealizować. Przynosimy też doświadczenie regulacyjne, w sprawie tego jak to zrobić tak wydajnie i bezpiecznie jak to możliwe - powiedział Garrish.

- Kwestia sfinansowania projektu jądrowego rozstrzygnie się w ciągu kilku miesięcy - poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Jak dodał, powstanie też całkiem nowy podmiot, który zajmie się budową elektrowni.

Piotr Naimski powiedział dziennikarzom podczas Forum, że kwestia finansowania musi się rozstrzygnąć w 2020 r., żeby utrzymać harmonogram, przewidujący uruchomienie pierwszego reaktora w 2033 r.

Również w ciągu kilku miesięcy - według pełnomocnika - ma powstać nowy podmiot, który zajmie się budową i eksploatacją elektrowni jądrowej.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Bezpieczeństwo energetyczne. Kilkadziesiąt miliardów złotych na inwestycje

- To będzie całkiem nowy podmiot, w którym udziałowcem będzie strona polska. Choć nie zadeklarował jakie konkretne podmioty miałyby się tam znaleźć. Warunkiem jest, aby 51 proc. spółki, która będzie właścicielem i inwestorem, udziałów miały podmioty, pozostające pod kontrolą państwa - zaznaczył.

Jak wyjaśniał, do spółki tej "szukamy takiego partnera, który wejdzie w ten projekt na zasadzie pełnego partnerstwa, od początku do końca".

Wiceprezes amerykańskiej firmy Westinghouse Electric Company David Durham nie wykluczył możliwości zaangażowania się w polski program jądrowy.

- Nie ma żadnych przeszkód na poziomie korporacyjnym ze strony właścicieli Westinghouse, by angażować się w budowę nowych reaktorów jądrowych - powiedział dziennikarzom Durham.

- Nie uważamy tego za ryzykowny biznes, to raczej dobry biznes - dodał.

Zastrzegł jednocześnie, że WEC jest jedynie dostawcą technologii, firma nie zajmuje się finansowaniem budów.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Wyzwania i problemy transformacji energetycznej w Polsce

Jak podkreślał Durham, budowa dwóch reaktorów Westinghouse AP-1000 w Vogtle zmierza do końca. - Jesteśmy rok od załadunku paliwa do pierwszego z budowanych reaktorów - zaznaczył.

Durham przypomniał też, że cztery AP1000 działają już w Chinach, a Westinghouse ma już zakontraktowaną budowę sześciu kolejnych, oraz kontrakty na budowę następnych 10 w końcowej fazie negocjacji.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Porozumienie ws. atomu i więcej gazu LNG z USA. Energetyczna niezależność od Rosji

Najnowszy projekt Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. przewiduje budowę 6 reaktorów o mocy 6-9 GW, uruchamianych stopniowo od 2033 r. 

Polska i Stany Zjednoczone od ubiegłego roku podpisały serię umów w sprawie współpracy przy budowie w naszym kraju elektrowni jądrowej.

IAR/PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Porozumienie ws. atomu i więcej gazu LNG z USA. Energetyczna niezależność od Rosji

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 07:02
Podczas wizyty Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych podpisano umowy zwiększające bezpieczeństwo energetyczne Polski. Prezydenci Polski i USA mówili o nich w Białym Domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister inwestycji i rozwoju z wizytą w Stanach Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 09:51
Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński jest w Stanach Zjednoczonych. Podczas pięciodniowej wizyty spotka się miedzy innymi z przedstawicielami amerykańskiego rządu i Kongresu, odwiedzi siedzibę ONZ w Nowym Jorku oraz otworzy kolejny Kongres 60 milionów w Buffalo. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo energetyczne. Kilkadziesiąt miliardów złotych na inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 12:45
23 miliardy złotych - tyle w ciągu najbliższych 4 lat zostanie przeznaczone na inwestycje związane z bezpieczeństwem energetycznym Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

J. Kwieciński o planach budowy elektrowni atomowej w Polsce: dobra wiadomość

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 10:36
Jerzy Kwieciński w Polskim Radiu 24 odniósł się do informacji o porozumieniu polskiego chemicznego koncernu Synthos i firmy GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) ws. współpracy przy rozważeniu możliwości budowy w Polsce reaktora jądrowego. - Myślę, że to jest dobra informacja - powiedział w Polskim Radiu 24 minister finansów, inwestycji i rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyzwania i problemy transformacji energetycznej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 19:21
W Warszawie zorganizowano dwudniową konferencję EuroPower. To już 30 z kolei spotkanie ekspertów i przedstawicieli rządu poświęcone wyzwaniom polskiej energetyki. Na ile Polsce w ostatnich latach udało się poprawić bezpieczeństwo energetyczne? 
rozwiń zwiń