X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ceny jabłek w skupie wyższe, ale zbiory niższe. Interwencji na rynku nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 17:40
W tym roku ceny skupu jabłek deserowych jak i przemysłowych są wyższe niż w ubiegłym roku, zaś zbiory tych owoców są o 25 proc. niższe niż przed rokiem - poinformowało ministerstwo rolnictwa. Polska jest największym producentem jabłek w Europie.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

Średnie ceny skupu jabłek deserowych w spółdzielniach ogrodniczych w tym tygodniu wyniosły 1,46 zł/kg i były o 109 proc. wyższe w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Cena jabłek przemysłowych kierowanych do przetwórstwa wahała się w granicach 0,55-0,58 zł/kg wobec 0,14 zł/kg w tym samym okresie 2018 r.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Mniejsze od ubiegłorocznych zbiory owoców i warzyw. Więcej za to zbóż

Prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski poinformował, że ceny skupu jabłek spadły, jeszcze dwa tygodnie temu punkty skupowe płaciły za te owoce nawet 0,60 zł/kg, obecnie jabłka można sprzedać w "niezłej cenie" - 0,40 - 050 zł/kg.

W ubiegłym roku na skutek rekordowego urodzaju jabłek (4,5 mln ton), ceny skupu jabłek spadły do wyjątkowo niskiego poziomu - 0,10 zł/kg. Resort rolnictwa - chcąc pomóc sadownikom - uruchomił mechanizm interwencyjnego skupu, poprzez firmę, która miała "zdjąć" nadwyżki jabłek z rynku na własne ryzyko i za własne środki. Skup odbywał się nie bez przeszkód, ale w rezultacie sytuacja się ustabilizowała. Zakłady przetwórcze podniosły cenę za jabłka do 0,30 zł/kg.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Krzysztof Ardanowski apeluje do firm skupowych, aby nie karały rolników

Ministerstwo zapytane o możliwość wprowadzenia w tym roku podobnego mechanizmu skupu interwencyjnego wyjaśniło, że zastosowanie takiego mechanizmu byłoby niezgodne z prawem unijnym, gdyż mogłoby zakłócić konkurencję na rynku poprzez sprzyjanie niektórym przedsiębiorstwom lub produkcji niektórych towarów.

Polska jest największym w Unii Europejskiej i trzecim na świecie, po Chinach i Stanach Zjednoczonych Ameryki, producentem jabłek. Najważniejszymi rynkiem zbytu pozostają kraje UE, w tym głównie Niemcy czy Rumunia. W przypadku krajów trzecich największymi odbiorcami polskich jabłek są Białoruś, Kazachstan i Egipt.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Interwencyjny skup jabłek przemysłowych. Po cenie wyższej od rynkowej

Jeśli chodzi o przetwory z jabłek, to największe znaczenie w Polsce ma produkcja koncentratu soku jabłkowego. Polska jest drugim na świecie, po Chinach, producentem i eksporterem koncentratu soku jabłkowego. Głównymi jego odbiorcami są Niemcy, Wielka Brytania czy Holandia, a spoza UE - Stany Zjednoczone Ameryki. 

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Interwencyjny skup jabłek przemysłowych. Po cenie wyższej od rynkowej

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 14:50
Chcąc rozwiązać problemem nadmiaru jabłek, rząd podjął decyzję o zdjęciu z rynku pół miliona ton jabłek przemysłowych - poinformował w Poznaniu minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Skup ma ruszyć za tydzień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Ardanowski apeluje do firm skupowych, aby nie karały rolników

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 16:30
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował do przedsiębiorców, by w związku z suszą tj. przyczyną niezależną od rolników, nie byli oni karani za niewywiązanie się z umów na dostawy produktów rolnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniejsze od ubiegłorocznych zbiory owoców i warzyw. Więcej za to zbóż

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 15:51
Wiosenne przymrozki oraz suche lato nie sprzyjało uprawom owoców oraz warzyw. Jak informuje GUS, w tym roku zbiory owoców są o jedną czwartą mniejsze od ubiegłorocznych, w przypadku warzyw to o 8-11 mniej. Za to upalne lato sprzyjało zbożom – zbiory są o 10 proc. większe niż w 2018 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Susza w Polsce. Minister rolnictwa wydłuża okres składania wniosków o dopłaty

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 16:26
Resort rolnictwa ponownie wydłużył okres, w którym poszkodowani przez skutki suszy mogą składać wnioski o wsparcie z budżetu. Stosowne dokumenty będzie można składać do 29 listopada.
rozwiń zwiń