X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wyrok TSUE i kredyty walutowe. Frankowicze póki co zwyciężają z bankami

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 13:11
Frankowicze wcale nie muszą stać na straconej pozycji w starciu z bankami. Jak wskazuje dziennik Parkiet, przez miesiąc po ważnym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej blisko 3/4 wyroków w polskich sądach, dotyczących umów kredytowych, było pozytywnych dla osób, mających kredyty frankowe.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
  • Parkiet: po wyroku TSUE banki częściej przyznawały rację frankowiczom
  • W 18 z 26 wyroków z października sąd przyznał rację kredytobiorcom frankowym

 3 października TSUE wydał orzeczenie, w którym teoretycznie dał "zielone światło" do unieważniania przez sąd umów o kredyt walutowy, o ile znajdują się w nich niedozwolone klauzule. Wyrok dotyczył kredytów indeksowanych do walut obcych (a więc np. franków szwajcarskich, które stanowią tylko część kredytów w zagranicznych walutach (są też kredyty denominowane). Decyzję w sprawie umowy każdorazowo będzie jednak podejmował sąd.


shutterstock pieniądze kredyt 1200.jpg
Unieważniony kredyt a korzystanie z kapitału. Klientów czeka dodatkowa opłata?


Po tym wyroku pojawiły się liczne wątpliwości dot. tego, co stanie się na przykład po tym, gdy sąd zdecyduje o unieważnieniu umowy kredytowej. "Dziennik Gazeta Prawna" pisał nawet, że banki w takiej sytuacji mogą domagać się nie tylko zwrotu pożyczonych pieniędzy, ale też opłat za "korzystanie z kapitału". Przedstawiciele osób poszkodowanych przez banki ze stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu przekonują, że banki nie mają podstawy prawnej do żądania tego typu opłat. W tym przypadku będziemy musieli poczekać na to, jak to będzie działać w praktyce - o ile sądy rzeczywiście zaczną unieważniać umowy na kredyty frankowe.

Sądy w większości za frankowiczami

Tymczasem, jak informuje branżowy dziennik "Parkiet", w pierwszym miesiącu po orzeczeniu TSUE sądy w większości spraw orzekały po myśli frankowiczów. Na 26 wyroków w sprawach dotyczących kredytów frankowych aż 18 było korzystnych dla kredytobiorców. Cztery wyroki były prawomocne.

Dziennik cytuje radcę prawnego Wojciecha Bochenka z Kancelarii Bochenek i Wspólnicy, który uważa, że wyrok TSUE już teraz silnie oddziaływuje na linię orzeczniczą polskich sądów w sprawach dotyczący kredytów frankowych. Zwraca przy tym uwagę, że sądy same zaczęły się zgłaszać do pełnomocników kredytobiorców o zajęcie stanowiska ws. wyroku TSUE, co także, jego zdaniem, świadczy o znaczeniu orzeczenia TSUE dla postawy sądów.

Problem kilkuset tysięcy osób

W Polsce spłacanych jest obecnie ponad 400 tysięcy kredytów frankowych, ale ich liczba sukcesywnie spada - w 2016 roku było ich ponad 520 tysięcy. Obecna wartość takich kredytów to ponad 102 miliardy złotych, ale w ciągu roku spadła ona o blisko 8 miliardów, a jeszcze w 2011 roku było to ponad 160 miliardów. Frankowicze stanowią około 5 procent wszystkich polskich kredytobiorców, których jest 15,24 miliona - jest ich więc w Polsce kilkaset tysięcy.

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, blisko co piąty spłacany obecnie kredyt jest kredytem frankowym. 

Do tej pory osoby z kredytami frankowymi kilkadziesiąt razy wygrały prawomocnie z bankami w sądach w sprawach, dotyczących tych właśnie kredytów. Jak jednak wynika z danych Związku Banków Polskich, tylko 2 procent frankowiczów zdecydowało się do tej pory walczyć o swoje prawa w sądzie.

PolskieRadio24.pl, Businessinsider, Parkiet, BIK, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Frankowicze mogą sporo zyskać w sądzie. "Nie wiadomo, ilu klientów złoży pozew"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 07:57
Maksymalne koszty odfrankowienia sektora bankowego będą zależeć od tego, ilu klientów złoży pozwy - donosi wtorkowa "Rzeczpospolita". I jak dodaje, oczekiwania banków, że wyrok TSUE nie jest dla kredytobiorców aż tak korzystny, mogą być przedwczesne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa kredytu państwa Dziubaków. Jest decyzja sądu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 14:36
Warszawski Sąd Okręgowy odroczył rozprawę Państwa Dziubaków do 3 stycznia przyszłego roku. Chodzi o frankowiczów, w których sprawie orzekał unijny Trybunał Sprawiedliwości. Podczas dzisiejszego posiedzenia do sprawy włączył się przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich.
rozwiń zwiń