X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Elastyczny czas zatrudnienia pracowników, czyli praca szyta na miarę

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 14:43
Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że obecnie ponad 3 tysiące firm wprowadziło u siebie przedłużony okres rozliczeniowy. Firmy mogą korzystać z wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do maksymalnie 12 miesięcy. Wcześniej nie mogło to być więcej niż 4 miesiące.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pizabay.com

Jak podaje resort rodziny, pracy i polityki społecznej - wprowadzenie przedłużonego okres rozliczeniowego pozwala dostosować pracę pracowników do bieżących zamówień. Okres rozliczeniowy jest to przedział czasu służący ustalaniu (obliczaniu) wymiaru czasu pracy a także rozliczeniu czasu pracy (czyli ustaleniu czy została przekroczona tygodniowa norma czasu pracy).

Resort przypomina, że na uelastycznienie czasu pracy muszą wyrazić zgodę działające w firmie związki zawodowe. A jeśli ich nie ma, pracodawca musi porozumieć się z przedstawicielami pracowników.

Wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy,  jak wynika z informacji resortu,  cieszy się największą popularnością w  województwie wielkopolskim (401 porozumień i układów) i śląskim (388). Z przedłużonego okresu rozliczeniowego korzystają najczęściej duże przedsiębiorstwa (od 50 do 249 osób) - 941 porozumień i układów. Zaraz po nich w rankingu popularności są jednak także małe firmy (do 9 pracowników) – 843 porozumień i układów.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Badanie: praca kończąca się po 8 godzinach? Zapomnij

Najchętniej z nowych rozwiązań korzystają przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem przemysłowym (1094), handlem i naprawami (435) oraz budownictwem (252).

Według informacji MRPiPS pracodawcy, a przede wszystkim pracownicy mogą korzystać z kilku innych rozwiązań, jakie proponuje Kodeks Pracy w zakresie uelastycznienia czasu pracy:

  • Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może wprowadzić dla niego skrócony tydzień pracy. W tym systemie praca odbywa się przez mniej niż 5 dni w tygodniu, przy równoczesnym przedłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca
  • Wniosek pracownika może także dotyczyć  pracy wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. Przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy nie powinno trwać jednak więcej niż 12 godzin, w okresie rozliczeniowym maks. 1 miesiąca
  • Pracownik może także korzystać z ruchomego czasu pracy, polegającego na określeniu różnych godzin rozpoczynania pracy w dniach roboczych, albo na określeniu przedziału czasu, w którym pracownik samodzielnie decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy. Ułatwia to pracownikom godzenie życia rodzinnego z pracą.

Od 16 października 2007 r. Kodeks Pracy przewiduje także możliwość zatrudniania pracowników w ramach telepracy, czyli wykonywania pracy regularnie w innym miejscu niż zakład pracy z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Wprowadzenie telepracy wymaga ustalenia jej warunków w porozumieniu zawartym z zakładowymi organizacjami związkowymi lub określenia ich w regulaminie. Wykonywanie pracy w formie telepracy jest także dopuszczalne na wniosek pracownika. Uzgodnienia dotyczące telepracy mogą być podejmowane przy zawieraniu umowy o pracę lub w trakcie zatrudnienia przez zmianę umowy o pracę.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Co spędza sen z oczu mniejszym firmom? Brak rąk do pracy

Według resortu rodziny - coraz więcej pracodawców jest świadomych potrzeby dostosowania polityki kadrowej do oczekiwań pracowników i podejmuje działania na rzecz zatrzymania obecnych kadr, m.in. zwiększając elastyczność polityki kadrowej.

Z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności - udział pracowników najemnych pracujących z domu w 2018 r., w grupie wieku 20-64 lata, wyniósł w Polsce 7,8%, przy średniej unijnej wynoszącej 11,8 %. Do państw z największym udziałem pracowników najemnych wykonujących telepracę należy Holandia (33,4%), Szwecja (30,6 %) i Luksemburg (27,4%).

MRPiPS, PolskieRadio 24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Badanie: Polacy coraz rzadziej zmieniają pracę

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 15:59
Co najmniej 3/4 badanych przez Instytut Randstad zostaje w pracy po godzinach, większość z nich przynajmniej raz w miesiącu. Na nieprzerwaną pracę w danej firmie powyżej 5 lat wskazuje 38 procent badanych - o 5 punktów procentowych więcej niż przed kwartałem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W urzędach pracy ok. 30 procent osób rejestruje się tylko ze względu na ubezpieczenie zdrowotne

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 16:30
Stopa bezrobocia w strefie euro w czerwcu po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 7,5 procent - poinformował Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej. Według Eurostatu, bezrobocie w Polsce wyniosło w czerwcu 3,8 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co spędza sen z oczu mniejszym firmom? Brak rąk do pracy

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 11:03
Z Barometru Europejskiego Funduszu Leasingowego wynika, że grupa mikro, małych i średnich firm, które obawiają się pogorszenia swojej sytuacji z powodu braku pracowników, jest co kwartał coraz liczniejsza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badanie: praca kończąca się po 8 godzinach? Zapomnij

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 13:40
Ponad 60 proc. Polaków pracuje po godzinach - wynika z ogólnopolskiego raportu TOP CDR. Prawie 16 proc. ankietowanych deklaruje, że codziennie po pracy odbiera służbowe maile, telefony lub korzysta z firmowego komunikatora i mediów społecznościowych prowadzonych przez firmę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Michałkiewicz: Polacy nareszcie mogą znaleźć dobrą i ambitną pracę w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 12:10
- Mamy rekordowo niskie bezrobocie, tworzy się rynek pracowników. Pracodawcy muszą dbać o nich, podwyższać im pensje - mówił w PR24 z Krynicy-Zdroju wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. - Są też osoby oddalone od rynku pracy z powodu wieku i niepełnosprawności. Chodzi o to, by je aktywizować - wskazywał.
rozwiń zwiń