X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zmalało zadłużenie Polski. NBP podał dane

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 17:47
Zadłużenie zagraniczne Polski na koniec czerwca 2019 r. wyniosło 1.315,5 mld zł i w porównaniu z I kwartałem 2019 r. zmniejszyło się o 18,7 mld zł - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego o bilansie płatniczym za II kw. 2019 r.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

Jak dodano, na stan zadłużenia zagranicznego istotnie wpłynęło "saldo transakcji bilansu płatniczego, które zmniejszyło je o 9,8 mld zł. W tym samym kierunku oddziaływały ujemne inne zmiany, zmniejszając je o 8,9 mld zł" - czytamy.

Zadłużenie długoterminowe i krótkoterminowe

NBP podał, że "zadłużenie zagraniczne Polski (brutto) na koniec czerwca 2019 r. wyniosło 1.315,5 mld zł i w porównaniu z I kwartałem 2019r. zmniejszyło się o 18,7 mld zł, tj. o 1,4 proc.".

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] NBP podał dane o aktywach rezerwowych Polski. Rezerwy coraz większe

Według bilansu długoterminowe zadłużenie stanowiło 75,9 proc. zadłużenia zagranicznego ogółem, tj. 999,1 mld zł. Krótkoterminowe zadłużenie wyniosło 24,1 proc. zadłużenia zagranicznego ogółem, tj. 316,4 mld zł. - Wartość zadłużenia długoterminowego w II kwartale 2019 r. zmniejszyła się o 31,2 mld zł, tj. o 3,0 proc., natomiast krótkoterminowe zadłużenie zagraniczne zwiększyło się o 12,5 mld zł, tj. o 4,1 proc. - czytamy.

Waluty dominujące w zadłużeniu

W zadłużeniu zagranicznym na koniec II kwartału 2019 r., jak podano, największy udział miały dwie waluty euro – 641,8 mld zł, tj. 48,8 proc. i złoty – 498,8 mld zł, tj. 37,9 proc. - Łączny udział obu walut w zadłużeniu zagranicznym ogółem wyniósł 86,7 proc. - wskazano. Wśród pozostałych walut dominowały dolar amerykański i frank szwajcarski. "Ich udział wyniósł odpowiednio 7,7 proc. i 2,4 proc." - wyjaśniono.

Jak wskazano, saldo inwestycji bezpośrednich po stronie pasywnej w II kwartale 2019 r. było ujemne i wyniosło 7,4 mld zł.

- Ujemne saldo inwestycji bezpośrednich wynikało przede wszystkim z odpływu kapitału w formie instrumentów dłużnych o wartości 7,3 mld zł. - czytamy. Wyjaśniono, że w II kwartale 2019 r. w porównaniu z II kwartałem 2018 r. zmienił się kierunek przepływu kapitału. "O ile w poprzednim roku odnotowano jego napływ w wysokości 7,8 mld PLN, to II kwartał 2019 roku przyniósł jego odpływ w podobnej wysokości (7,3 mld zł)" - wskazano.

NBP podał, że odnotowano "niższe reinwestycje zysków, głębszy odpływ kapitału udziałowego oraz odpływ (w miejsce napływu w analogicznym kwartale ubiegłego roku) kapitału w formie instrumentów dłużnych".

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Spada deficyt i dług publiczny. Dobra wiadomość dla inwestorów zagranicznych

Gdzie odpływa kapitał

- Odpływ kapitału w formie udziałów kapitałowych związany był z reorganizacjami w grupach kapitałowych, głównie ze strony inwestorów bezpośrednich w podmiotach bezpośredniego inwestowania - zaznaczono.

Dodano, że "stosunkowo duży odpływ kapitału w formie instrumentów dłużnych wynikał z regularnej działalności firm z udziałem kapitału zagranicznego, które spłacały zaciągnięte kredyty, głównie handlowe, w ramach grupy kapitałowej".

Kapitał w formie akcji i innych form udziałów kapitałowych napływał do Polski głównie z Niderlandów oraz Luksemburga. Odpływ kapitału odnotowano przede wszystkim z Francji, Wielkiej Brytanii oraz Cypru - podano.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Narodowy Bank Polski zwiększył zasoby polskiego złota. Mamy go więcej niż Szwecja czy Belgia

Nowe zobowiązania

Według NBP, nowe zobowiązania w formie instrumentów dłużnych rezydenci zaciągali od powiązanych podmiotów ze Stanów Zjednoczonych, Włoch i Wielkiej Brytanii. Napływ kapitału odnotowano przede wszystkim w zakresie działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej, handlu hurtowym i detalicznym oraz działalności związanej z informacją i komunikacją oraz rynkiem nieruchomości - podkreślono. 

PAP, PolskieRadio 24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Złoty stabilny jak nigdy: to efekt polityki NBP oraz dobrego stanu polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 21:51
Polski złoty bije rekordy stabilności i wypada nawet lepiej niż tradycyjnie mało zmienna korona czeska. To efekt przewidywalnej polityki pieniężnej prowadzonej przez NBP - mówią ekonomiści i są zgoni – na pewno pomaga to polskim przedsiębiorcom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spada deficyt i dług publiczny. Dobra wiadomość dla inwestorów zagranicznych

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 19:12
GUS opublikował wstępną informację o relacji deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB w 2018 roku. Deficyt tego sektora wyniósł 0,4 proc. PKB wobec 1,5 proc. PKB w 2017 r. Natomiast dług sektora finansów publicznych wyniósł 48,9 proc. PKB, wobec 50,6 proc. w 2017 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowy Bank Polski zwiększył zasoby polskiego złota. Mamy go więcej niż Szwecja czy Belgia

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 15:01
W latach 2018-2019 zasoby złota NBP wzrosły o 125,7 ton, do 228,6 ton - podał Bank Centralny. Polska ma większe zasoby złota niż Szwecja czy Belgia. Jak podkreślił prezes NBP Adam Glapiński, udało się podjąć działania w celu repatriacji znacznej części polskiego złota do kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska ma większe ilości złota niż Szwecja czy Belgia. NBP na zakupach

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 15:20
Narodowy Bank Polski dokonał największego jednorazowego zakupu złota w swojej historii i jednocześnie zapowiedział repatriację połowy polskich rezerw tego kruszcu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NBP podał dane o aktywach rezerwowych Polski. Rezerwy coraz większe

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 14:31
Narodowy Bank Polski poinformował, że na koniec września jego aktywa rezerwowe miały wartość 110,5 miliarda euro. W przeliczeniu na amerykańską walutę jest to 120,9 miliarda dolarów.
rozwiń zwiń