X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Chińska gospodarka hamuje. Wzrost PKB najniższy od wielu lat

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 11:50
Tempo wzrostu gospodarczego w Chinach spadło w trzecim kwartale do 6,0 proc. PKB, co jest najniższą wartością odnotowaną od ponad 27 lat. Komentatorzy wiążą to ze słabnącym popytem w kraju i za granicą oraz przedłużającym się konfliktem handlowym z USA.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, Creativa Images

Według agencji Reutera piątkowe dane sygnalizują dalszą utratę pędu przez chińską gospodarkę, która w drugim kwartale wzrosła o 6,2 proc. Wśród ekspertów rosną oczekiwania, że Pekin sięgnie po dalsze środki stymulujące, by uniknąć poważniejszego spowolnienia.

https://www.polskieradio24.pl/42/7204/Artykul/2260094,Chinska-gospodarka-dostala-zadyszki-Swiat-to-odczuwa

Analitycy ankietowani przez Reutera spodziewali się w trzecim kwartale wzrostu o 6,1 proc., a eksperci AFP prognozowali tempo wzrostu na poziomie 6,0 proc., czyli takie jakie odnotowano.

"Ogólna stabilność"

Jest to najniższa wartość od 1992 roku, od kiedy dostępne są dane kwartalne. Wciąż mieści się ona jednak w przedziale 6,0-6,5 proc., ustalonym przez chińskie władze jako cel wzrostu na 2019 rok.

Prezentując najnowsze dane, rzecznik państwowego urzędu statystycznego Mao Shengyong zwrócił uwagę, że Chiny "mierzą się z narastającym ryzykiem i wyzwaniami, zarówno w kraju, jak i za granicą". Dodał jednak, że krajowa gospodarka "utrzymała ogólną stabilność", a standard życia mieszkańców wciąż rósł.

https://www.polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2320537,MFW-Chiny-urosna-troche-mniej-Powod-wojna-handlowa

Wśród wyzwań stojących przed chińską gospodarką komentatorzy wymieniają przedłużający się konflikt handlowy z USA, w ramach którego obie strony nałożyły karne i odwetowe cła na wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie. Pekin i Waszyngton pracują obecnie nad pierwszą częścią porozumienia, które ma zakończyć konflikt. Urzędnicy z obu stron oceniali jednak, że do zawarcia ostatecznej umowy potrzeba jeszcze dużego wysiłku.

Stymulacja zwalniającej gospodarki

Eksperci zwracają również uwagę na epidemię afrykańskiego pomoru świń (ASF), która w ciągu ostatniego roku przyczyniła się w Chinach do spadku pogłowia trzody chlewnej o ponad jedną trzecią i wywindowała ceny wieprzowiny, a pośrednio również innych rodzajów mięsa i żywności w ogóle.

https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/2249396,Wzrost-gospodarczy-w-Chinach-w-2018-roku-najnizszy-od-prawie-30-lat

Pekin zastosował w tym roku szereg środków mających na celu stymulację zwalniającej gospodarki. Ogłoszono między innymi duże cięcia podatkowe dla firm i kilkakrotnie obniżano stopy rezerw obowiązkowych dla banków komercyjnych, by zwiększyć dostępność kredytów.

Sygnały ostrzegawcze

Reuters wskazuje jednak na pojawiające się w ostatnich miesiącach sygnały ostrzegawcze, które mogą zapowiadać dalsze spowolnienie chińskiej gospodarki. Są wśród nich oznaki zwolnień pracowników w sektorze przemysłowym, spadek eksportu maszyn elektrycznych i sprzedaży samochodów oraz spowolnienie wzrostu ilości towarów transportowanych koleją i wytwarzanej energii elektrycznej.

PAP, PolskieRadio 24, akg

Zobacz więcej na temat: Chiny pkb wzrost gospodarczy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chińskie metropolie motorem wzrostu gospodarki Państwa Środka

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 11:31
W Chinach postępująca industrializacja doprowadziła do powstania dużych różnic ekonomicznych między miastami, a tzw. prowincją. Potwierdzają to statystyki, z których wynika, że w 2017 r. cztery miasta odpowiadały za prawie jedną ósmą całego chińskiego PKB.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrost gospodarczy w Chinach w 2018 roku najniższy od prawie 30 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 07:55
Wzrost gospodarczy Chin w 2018 roku spadł do najniższego poziomu od 1990 roku - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez chińskie Narodowe Biuro Statystyczne. Zwiększa to presję na władze w Pekinie, by zakończyć spór celny z USA - ocenia agencja AP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chińska gospodarka dostała zadyszki. Świat to odczuwa

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 20:40
Chiny świętują nowy rok. Pytanie, czy będzie to rok gospodarczo szczęśliwy. Z jednej strony, co prawda rola w globalnej gospodarce Państwa Środka cały czas rośnie, z drugiej jednak są powody do niepokoju, bo gospodarka chińska ostro hamuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MFW: Chiny urosną trochę mniej. Powód - wojna handlowa

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 13:15
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył prognozę wzrostu PKB Chin na 2019 rok z 6,3 do 6,2 proc., wskazując na niepewność związaną z tarciami handlowymi pomiędzy tym krajem a USA. Prognozę na rok 2020 obniżono z 6,1 do 6 proc.
rozwiń zwiń