X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Przybędzie spraw, które załatwiamy bez wychodzenia z domu. Coraz więcej e-usług

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 14:10
Polacy chętnie korzystają z e-administracji i przybywających w szybkim tempie e-usług. Np. już od nowego mają obowiązywać przepisy, które zniosą obowiązek posiadania przez kierującego autem osobowym prawa jazdy podczas kontroli. Katalog e-usług firmowanych przez administrację rządową jak i samorządową rozszerza się.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Ministerstwo Cyfryzacji

Zapowiedź zniesienia obowiązku posiadania prawa jazdy w czasie drogowej kontroli pojawiła się kilka miesięcy temu, ale wymagało to sprecyzowania technicznych detali w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Ewidencja ta jest systemem informatycznym, w którym zgromadzone są dane dotyczące pojazdów, ich posiadaczy, czy osób mających uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Wgląd do CEPIK-u mają m.in. policjanci oraz służby prowadzące kontrole drogowe np. Straż Graniczna.

shutterstock_podatki-1200.jpg
Twój e-PIT: już pół miliona rozliczeń. Rośnie zainteresowanie Profilem Zaufanym

Teraz - np. funkcjonariusz drogówki za pośrednictwem mobilnego terminala skontroluje, czy kierowca ma uprawnienia do prowadzenia pojazdu oraz jakich kategorii.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] "Rządy Pieniądza": usługi cyfrowe ułatwią nam życie przed i podczas wakacji

Będzie to kolejne ułatwienie dla kierowców bo - przypomnijmy - od przeszło roku w czasie kontroli drogowej nie trzeba okazywać dowodu rejestracyjnego a także polisy OC. W przypadku dajmy na to stłuczki - kierowcy mogą sprawdzić dane dotyczące tych dokumentów w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych UFG dostępnej przez smartfona.

Właściciel pojazdu może również skorzystać z udostępnionej przez resort cyfryzacji aplikacji mpojazd w ramach mOby­wa­tel. Są tam informacje zawarte z dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu czy polisy OC. Usługa ta pokazuje nazwę ubezpieczyciela, serię i numer polisy, czas ubezpieczenia czy jego wariant.

- Polacy coraz bardziej doceniają i wykorzystują ten sposób kontaktu z urzędnikami - mówi minister cyfryzacji, Marek Zagórski.

Dodaje, że nasz kraj znajduje się w pierwszej piątce państwa UE o najlepszym wskaźniku postępu w tej dziedzinie.

Obecnie najpopularniejsza e-usługa to możliwość składania przez internet deklaracji podatkowych (PIT). W tym roku kilkanaście milionów osób online rozliczyło się z fiskusem.

Kolejną najczęściej znaną e-usługą jest złożenie wniosku Rodzina 500+. Dużą popularnością wśród tego typu usług, jest również możliwość sprawdzenia online liczby punktów karnych za drogowe wykroczenia. Mniejszym wzięciem cieszy się natomiast zakładanie przez internet działalności gospodarczej.

E-usług sukcesywnie przybywa. Np. portal Biznes.gov.pl Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oferuje przedsiębiorcom już kilkaset usług do załatwienia wyłącznie online. Swą ofertę usług online rozszerzają także inne resorty i urzędy.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Ministerstwo Cyfryzacji przeznaczy 120 mln zł w ramach programu "Internet dla każdego"

Wiele z nich obywatele i przedsiębiorcy znajdą na portalu GOV.PL. Są tam dostępne informacje o usługach wraz z intuicyjnym mechanizmem ich wyszukiwania.

Online można także było wpisać się do rejestru wyborców. W sumie Polacy przed wyborami parlamentarnymi złożyli w ten sposób ponad 265 tysięcy wniosków o dopisanie do spisu lub wpis do rejestru wyborców. Dla porównania, przed wyborami do europarlamentu było 45 tysięcy takich wniosków.

wiad internet.jpg
Prostsze zameldowanie. Rusza kolejna e-usługa

Coraz więcej Polaków korzysta także z Profilu Zaufanego.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Jak założyć Profil Zaufany

PolskieRadio 24, gov.pl, MC, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prostsze zameldowanie. Rusza kolejna e-usługa

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 09:12
Od dziś dzięki najnowszej, uruchomionej przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z MSWiA e-usłudze można zameldować się zarówno na pobyt stały, jak i czasowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twój e-PIT: już pół miliona rozliczeń. Rośnie zainteresowanie Profilem Zaufanym

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 11:20
W systemie Twój e-PIT złożono już 500 tysięcy rozliczeń podatkowych, a w ciągu czterech dni, licząc od ostatniego piątku, Profil Zaufany założyło ponad 90 tys. osób. Korzysta już z niego około 2,7 mln Polaków. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rządy Pieniądza": usługi cyfrowe ułatwią nam życie przed i podczas wakacji

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 15:05
Gościem "Rządów Pieniądza" - audycji w Polskim Radiu 24 - był minister cyfryzacji Marek Zagórski. Rozmowa dotyczyła tego, co można załatwić przez internet w okresie przedwakacyjnym i w czasie wypoczynku w związku z akcją prowadzoną przez Ministerstwo Cyfryzacji, która ma zachęcić do aktywnego korzystania z usług on-line.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Cyfryzacji przeznaczy 120 mln zł w ramach programu "Internet dla każdego"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 16:25
Gminy otrzymają 120 mln zł na uruchomienie punktów dostępu do WiFi w miejscach publicznych - powiedział we wtorek minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że maksymalna kwota dofinansowania to 64 368 zł.
rozwiń zwiń