X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

OECD: wojna handlowa odbije się na światowej gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 20:04
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała raport, w którym ostrzega przed globalnym spowolnieniem gospodarczym spowodowanym wojną handlową i koryguje w dół prognozy rozwoju światowej gospodarki. Ocenia też, że techniczna recesja w Niemczech pociągnie w dół strefę euro.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Aquir/Shutterstock

Organizacja ostrzega, że świat czeka najsłabszy wzrost gospodarczy od kryzysu finansowego, który wybuchł w 2008 roku, gospodarka zwolni z 3,6 proc. w roku ubiegłym do 2,9 proc. w 2019 i 3 proc. w roku 2020.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju ogłosiła, że przeciągająca się wojna handlowa między USA i Chinami może obniżyć globalne PKB o 0,3-0,4 pkt w roku 2020 i o 0,2-0,3 pkt w roku 2021.

Gorsza prognoza

Prognozy wyglądają teraz gorzej niż w maju, kiedy OECD przewidywała, że w tym roku wzrost wyniesie 3,2 proc. a w roku przyszłym 3,4 proc.

Główna ekonomistka OECD Laurence Boone powiedziała agencji Reutera, że prognozy pogarszają się, ponieważ konflikt celny między Ameryką a Chinami, który jeszcze na wiosnę wydawał się przejściowy, "zamienia się w trwały stan w relacjach handlowych", co sprawia, że atmosfera niepewności odbija się na rynku. - Światowy porządek, który regulował handel zniknął, żyjemy teraz w erze niepewności" - dodała Boone.

Wymiana handlowa była motorem globalnego rozwoju po załamaniu finansowym; w 2017 roku wrosła jeszcze o 5 proc., ale potem zaczęła się kurczyć i w tym roku znalazła się - jak podaje OECD - "w negatywnym terytorium".

Stracą USA i Chiny

Boone podkreśliła, że OECD widzi dowody na to, że konflikt handlowy "odbija się negatywnie na gospodarce USA, szkodzi produkcji w pewnych gałęziach przemysłu i powoduje bankructwa farmerów". Gospodarka Stanów Zjednoczonych wzrośnie w tym roku o 2,4 proc. a w 2020 roku 2 proc. zamiast przewidywanych - odpowiednio - 2,8 i 2,3 proc.

Gdy w marcu Biały Dom przedstawił swoją propozycję budżetu na rok finansowy 2020, oparł ją na założeniu, że rekordowy deficyt - 1,1 bln dol.- zostanie zrównoważony przez szybki wzrost gospodarczy, który w 2019 roku miałby wynieść 3,2 proc. PKB, a w 2020 - 3,1 proc.

Propozycja budżetu, jaką przedstawia Biały Dom, jest rzadko wprowadzana w życie i jest raczej rozumiana jako wytyczne, które przestawiają priorytety prezydenta, ale teraz, gdy Izbę Reprezentantów kontrolują Demokraci, a założenia o dynamicznym wzroście gospodarczym w USA nie sprawdzają się, szanse na przyjęcie takiego budżetu maleją.

Wojna handlowa odbije się też na gospodarce Chin, dla której OECD też skorygowała wyniki w dół, a jeśli dojdzie w tym państwie do znacznego wyhamowania, to może to "doprowadzić do efektu domina w globalnej ekonomii" - ostrzega raport. Gdyby jednak pojawiły się dodatkowe problemy, jak pogorszenie finansowej sytuacji Chin i coraz większa niepewność na rynkach, może to doprowadzić do sytuacji, w której przez dwa pierwsze lata zastoju globalne PKB będzie kurczyć się o 0,7 proc. rocznie - głosi raport.

Obawy przed światową recesją

Na gospodarce strefy euro zaważy negatywnie sytuacja w Niemczech, które w ocenie OECD są w technicznej recesji (dwa kwartały ujemnego wzrostu), toteż Organizacja skorygowała prognozy wzrostu eurolandu do 1 proc. w tym roku i w 2020; wcześniej zakładano, że będzie to odpowiednio 1,2 i 1,4 proc.

Boone ocenia, że niemiecka gospodarka skurczyła się ze względu na zastój w sektorze motoryzacyjnym, który odpowiada za 4,7 proc. PKB Niemiec.

Telewizja CNBC podała, że sondaż przeprowadzony dla Bank of America Merrill Lynch wśród wysokiej rangi menedżerów wskazuje na poważne obawy przed globalną recesją. Po raz pierwszy od załamania finansowego 38 proc. respondentów przewiduje, że w przyszłym roku nastanie recesja.

Źródłem najpoważniejszych obaw dla 40 proc. ankietowanych jest przeciągająca się wojna handlowa z Chinami.

PAP, akg

Czytaj także

Chiny grożą odwetem, jeśli Stany Zjednoczone podniosą cła

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 07:49
Przed zaplanowaną kolejną rundą rozmów handlowych pomiędzy Chinami a USA ministerstwo handlu w Pekinie oświadczyło, że użyje środków odwetowych w przypadku zapowiadanej przez prezydenta Donalda Trumpa podwyżki ceł na chińskie towary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odpowiedź Chin w wojnie handlowej. Karne cła na towary z USA

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 14:05
Chiny zapowiadają wprowadzenie ceł na amerykańskie towary o wartości 60 miliardów dolarów. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 czerwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny zwiększyły nadwyżkę w handlu z USA

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 15:36
Nadwyżka Chin w handlu z USA wzrosła w czerwcu do 29,92 mld USD, czyli o 11 proc. w porównaniu z majem, ale zarazem odnotowano spadki zarówno w imporcie z USA, jak i w eksporcie do tego kraju – wynika z danych chińskiego urzędu celnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny skarżą amerykańskie cła w WTO

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 16:50
Chiny złożyły w Światowej Organizacji Handlu (WTO) skargę na Stany Zjednoczone w związku z wprowadzonymi przez nie nowymi karnymi cłami na chińskie towary - poinformowało ministerstwo handlu ChRL.
rozwiń zwiń