X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Długi Warszawy. Na dokończenie budowy metra potrzebne 1,5 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 12:10
Jeszcze nie oszacowano strat w wyniku największego w historii wylewu ścieków do Wisły, co grozi miastu wypłatą gigantycznych odszkodowań, a już wiadomo, że z powodu braku pieniędzy opóźnia się termin oddania nowej linii metra i nie można liczyć na kolejną obwodnicę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/ PaulSat

Do końca roku zostanie podpisana umowa kredytowa pomiędzy warszawskim ratuszem a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI). Pieniądze trafią do stołecznej kasy w 2020 roku, a jego spłata nastąpi w latach 2025-2050.

Wydatki miasta finansowane obligacjami i kredytami 

Konieczność wzięcia kredytu najczęściej jest tłumaczona wydatkami inwestycyjnymi opisanymi w strategii #Warszawa2030, która jest częścią wielkiego planu tzw. Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2019-2045. Warszawski ratusz nie kryje, że do 2023 wydatki inwestycyjne wyniosą 15 mld PLN, z czego 4,8 mld PLN będzie sfinansowane obligacjami i kredytami.

Arkadiusz Kamiński, dyrektor Biura Długu i Restrukturyzacji Wierzytelności powiedział warszawskim radnym, że kredyt z EBI posłuży na dokończenie II linii metra w kierunku zachodnim, północno-wschodnim oraz na powstanie nowych stacji metra.

- W ramach środków zwrotnych planuje się zaciągnięcie kredytów z Międzynarodowych Instytucji Finansowych. Kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego przeznaczony jest na pokrycie planowanego deficytu miasta stołecznego Warszawy w 2020 roku oraz na spłatę wcześniejszych zobowiązań - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Większy deficyt

Wydatki Warszawy szacowane są na 19,5 mld PLN, dochody na 17,2 mld PLN, a deficyt 2,3 mld PLN. 

W tym roku pojawią się nowe wydatki miasta jak nowy sposób segregacji śmieci co przełoży się na 500 mln PLN dodatkowych wydatków. Podstawowym źródłem dochodu Warszawy jest podatek od osób fizycznych (PIT), który wyniesie 6 mld 255 mln zł. W 2019 roku Warszawa ma wpłacić 1 mld 51 mln zł z tytułu tzw. "janosikowego".

To system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz tych biedniejszych.

PolskieRadio24, AKG/SW

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak