X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Eksperci: za olej napędowy i benzynę Pb95 zapłacimy w okolicach 5 zł za litr lub poniżej

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 16:22
Za olej napędowy i benzynę Pb95 zapłacimy w okolicach 5 zł za litr lub poniżej - poinformowali analitycy rynku paliw. Wskazali, że benzyna jest obecnie najtańsza od kwietnia tego roku, natomiast diesel od lutego.
Ceny paliw na stacjach benzynowych ustabilizowały się w ciągu ostatnich tygodni.
Ceny paliw na stacjach benzynowych ustabilizowały się w ciągu ostatnich tygodni.Foto: Panthermedia

Jak podał e-petrol w komentarzu, "rynek międzynarodowy może zareagować dalszym ciągiem zwyżek na uderzenie huraganu Dorian w USA, jednak na razie dla polskich kierowców prognozy pozostają niezmienne". Portal dodał, że w kolejnych dniach paliwa nie podrożeją bardzo dynamicznie. 

Niższe marże

Według BM Reflex, "patrząc na spadające marże detaliczne przy obserwowanym wzroście hurtowych cen paliw, wszystko wskazuje na to, że wkrótce w kraju zarówno za olej napędowy jak i benzynę Pb95 zapłacimy poniżej 5 zł za litr". - Hurtowe ceny benzyny i diesla wzrosły w mijającym tygodniu około 3 gr za l. ze względu na kontynuację wzrostowej korekty na rynku ropy naftowej i postępujące osłabienie złotego względem dolara - podało biuro.

Z prognozy e-petrol wynika, że w okresie między 2 i 6 września 2019 można się spodziewać, iż średnia cena benzyny 98-oktanowej lokować się będzie między 5,32 i 5,43 zł/l. - W przypadku Pb95 przewidujemy utrzymanie się prognozowanych w minionym tygodniu cen 4,99-5,11 zł/l. W przypadku oleju napędowego mamy również niewielką zmienność nastrojów – cena ON wyniesie 4,97-5,09 zł/l - dodano. Prognozy dla autogazu są podobne, jak przed tygodniem, "cena tego paliwa wyniesie 1,95-2,03 zł za litr" - podano.

Wojna handlowa a cena ropy 

Według e-petrol, notowania ropy na giełdzie w Londynie są na dobrej drodze do tego, aby mijający tydzień zamknąć na plusie. Od wtorku cena ropy każdy kolejny dzień kończy zwyżką i w piątkowe przedpołudnie wahała się w rejonie poziomu 61 dolarów.

Portal wskazał ponadto, że w ostatnich dniach dominującym temat na rynku naftowym były relacje handlowe pomiędzy Chinami i USA. Po ubiegłotygodniowej zapowiedzi wprowadzenia od września nowych ceł przez Pekin i szybkiej reakcji ze strony administracji Donalda Trumpa, która odpowiedziała podwyżką taryf na import z Chin, ceny ropy w poniedziałek notowały lokalne minima na poziomie 58,24 dol.

- Nastroje inwestorów wraz z upływem tygodnia stopniowo ulegały jednak poprawie, do czego przyczyniły się dane na temat wyraźnego spadku zapasów surowca w USA oraz sygnały napływające z Pekinu i Waszyngtonu, które wskazywały na to, że obie strony chcą wrócić do rozmów - podał e-pertrol.

Ropa odrabia straty

Portal zauważył, że przed weekendem ropa z nawiązką odrobiła straty z początku tygodnia, a kolejnym czynnikiem wspierającym wzrost notowań surowca jest zbliżający się do wybrzeży USA huragan Dorian, który rośnie w siłę i na początku przyszłego tygodnia może zagrozić wydobyciu w rejonie Zatoki Meksykańskiej. 

Według BM Reflex, wsparciem dla rynku okazał się zaskakująco duży spadek zapasów paliw w USA. - W skali tygodnia rezerwy amerykańskiej ropy zgodnie z danymi DoE zmniejszyły się 10,3 mln baryłek do 427,75 mln baryłek. Zapasy benzyn spadły 2 mln baryłek. Z drugiej strony jednak wydobycie ropy w skali tygodnia zwiększyło się aż 0,2 mln baryłek na dobę, osiągając nowy rekordowy poziom 12,5 mln baryłek na dobę. Tym samym roczne tempo wzrostu produkcji ropy w USA sięgnęło już 1,5 mln baryłek na dobę - wskazali. Dodali, że "może to być istotny czynnik stanowiący barierę dla dalszych wzrostów cen ropy naftowej".

PAP, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak