X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przeciw komunikacyjnemu wykluczeniu. Minister infrastruktury o inwestycjach drogowych

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 19:20
- Inwestujemy w rozwój, ale przede wszystkim inwestujemy w likwidację wykluczenia komunikacyjnego w różnoraki sposób - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas konferencji w delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku.
Rząd zapowiada likwidowanie białych plam na mapie komunikacyjnej Polski.
Rząd zapowiada likwidowanie białych plam na mapie komunikacyjnej Polski.Foto: flickr.com/sludgeulper

Jak ocenił szef resortu infrastruktury, „dzisiaj to, że miejscowości, obszary są połączone drogą samochodową nie świadczy jeszcze, że miejsca te są dostępne komunikacyjnie”. - Często bywa tak, że zatory i niebezpieczeństwa na tych drogach odstraszają, a nie przyciągają inwestorów - zauważył.

Projekty przeciwdziałające wykluczeniu komunikacyjnemu

Minister infrastruktury, dodał, że projekty przeciwdziałające wykluczeniu „to dobra komunikacja kolejowa i drogowa, to nie tylko drogi ekspresowe i autostrady, ale to również bezpieczne drogi samorządowe”. - I tutaj przygotowaliśmy ofertę dla samorządów na niespotykaną do tej pory skalę. W tym roku 6 mld zł przeznaczymy na drogi samorządowe - wyliczył Adamczyk, wspominając o uruchomionym już Funduszu Dróg Samorządowych.

Zaznaczył przy tym, że jeżeli samorządy dołożą do tej kwoty ok. 5 mld zł to na drogi lokalne w Polsce w bieżącym roku trafi łącznie „kwota niebagatelna 11 mld zł”.

- W historii ostatnich kilkudziesięciu lat nie było takiego momentu, takiego zjawiska, nie pojawiały się takie decyzje rządzących, które miałyby na celu przede wszystkim uczynienie dróg, tych municypalnych, samorządowych, drogami bezpiecznymi - powiedział szef resortu infrastruktury.

Likwidacja białych plam 

Wśród projektów przeciwdziałających wykluczeniu komunikacyjnemu wymienił także Fundusz rozwoju przewozów autobusowych i „likwidację białych plam w połączeniach autobusowych”. Zaapelował jednocześnie do samorządów o korzystanie z tego programu.

Jak podkreślił minister infrastruktury, projekt ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych został przygotowany „w iście błyskawicznym tempie” – ustawa weszła w życie w połowie lipca, co pozwoliło, by z początkiem sierpnia wojewodowie ogłosili pierwszy nabór wniosków; samorządowcy mieli 12 dni na ich przygotowanie. Zwrócił przy tym uwagę, że 1400 linii autobusowych, na które obecnie zostają podpisane umowy, w skali całego kraju „to dziesiątki, jak nie setki tysięcy ludzi, którzy do tej pory często nie mogli wyjechać ze swoich miejsc zamieszkania”. 

Szef resortu infrastruktury zapewnił, iż będą kolejne nabory w tym programie. 

- Liczymy na to, że w kolejnych naborach, we wrześniu, w październiku, w listopadzie, samorządy będą mogły przygotowywać oferty, wnioski - zaznaczył.

Krajowy program drogowy

Minister powiedział, że wśród podejmowanych działań związanych z infrastrukturą komunikacyjną „ważna jest też realizacja krajowego programu drogowego”, czyli inwestycji autostradowych i budowa dróg ekspresowych.

- Program autostradowy powoli dobiega końca. Do zrealizowania, do oddania w zasadzie, mamy około 380 km autostrad. Założenie jest takie, że w Polsce będzie 2 tys. km autostrad. Nie ma potrzeby budowania większej ilości autostrad, natomiast jest potrzeba budowy dróg ekspresowych i to jeszcze wielu tysięcy kilometrów, docelowo do 6 tys. km - wyjaśnił minister. 

Jak podkreślił, w tę sieć „dobrego funkcjonowania transportu w Polsce” wpisuje się m.in. droga ekspresowa S10, biegnąca ze Szczecina do Warszawy, licząca ok. 460 km. 

Silniki rozwoju regionów

Zaznaczył, że prace prowadzone od dłuższego czasu nad tym projektem przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przyniosły pierwsze efekty – wytyczenie korytarzy w czterech wariantach dla przebiegu S10, w tym przez woj. mazowieckie w pobliżu Płocka wraz z ringiem wokół Warszawy. 

- Te rozwiązania dotyczące S10, ale generalnie wszystkich dróg ekspresowych, mają w sposób właściwy komunikować takie miasta, jak Toruń, Płock i wiele innych. Mają być swoistymi silnikami rozwoju regionów, obszarów wokół miast. Muszą być w pełni wykorzystane, jako główne korytarze komunikacyjne w transporcie samochodowym” - oświadczył Adamczyk.

PAP, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Umowa na kolejny fragment trasy S7 podpisana. Minister: realizujemy obietnice dot. budowy dróg

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 13:22
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała z włoską firmą Salini Impregilo umowę na zaprojektowanie i budowę 18-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7 od Krakowa do węzła Widoma. Koszt inwestycji przekroczy miliard złotych. Realizujemy nasze obietnice wyborcze, dotyczące budowy dróg - powiedział w czasie uroczystości podpisania umowy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycje drogowe za 800 mln zł zatwierdzone

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 15:22
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził do realizacji 11 programów inwestycji dla zadań drogowych, których łączny koszt wynosi prawie 800 mln zł - poinformował resort infrastruktury.
rozwiń zwiń