X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kto zbuduje w Polsce sieć 5G? Trwają rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 17:03
Rozmowy ze szwedzkim gigantem telekomunikacyjnym, firmą Ericsson były jednym z punktów dzisiejszej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Szwecji. Firma jest zdecydowana na przeniesienie znaczącej części swojej produkcji dla sieci 5G do Polski. Technologia ta to standard sieci komórkowej nowej generacji, następca technologii 4G. 
Audio
  • O telefonii komórkowej 5 generacji, która powstanie także w Polsce (trwają już testy operatorskie) - rozmawiano w radiowej Jedynce w audycji opracowanej przez Aleksandrę Tycner.
Sieć 5G oznacza m.in. zwiększenie szybkości przesyłu danych przez Internet.
Sieć 5G oznacza m.in. zwiększenie szybkości przesyłu danych przez Internet.Foto: Pixabay

W naszym kraju różni operatorzy telefonii komórkowej testują już tę technologię w różnych miastach i od kilku dostawców, w tym także od Ericssona.

- Polska nie jest zapóźniona w rozwoju sieci 5G i choć żadnej komercyjnej jeszcze nie mamy, to większość polskich operatorów je testuje - mówił w radiowej Jedynce Marek Lipski, ekspert do spraw promieniowania elektromagnetycznego przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji.

- Z punktu widzenia użytkowników smartfonów, sieć 5G to bardzo szybki Internet. Dla przemysłu oznacza to Internet praktycznie bez opóźnień - dodał.

- Sieć 5G jest niezbędna do rozwoju gospodarczego kraju - skomentował minister cyfryzacji, Marek Zagórski.Podkreślił, że nie stanowi też żadnego zagrożenia dla zdrowia.

Zgodnie z zobowiązaniami unijnymi, w roku 2020 mamy mieć w Polsce jedno duże miasto pokryte siecią 5G, a w roku 2025 ma to już dotyczyć większości dużych miast i wszystkich krajowych szlaków komunikacyjnych.

Natomiast budowa tego systemu jest kosztowna - sprzęt i nowe potrzebne pasma częstotliwości są bardzo drogie. Operatorów czekają więc spore wydatki.

Jak podała dziś agencja Reuters, powołując się na pragnącego zachować anonimowość przedstawiciela polskiego rządu - Polska ma podpisać ze Stanami Zjednoczonymi porozumienie, dotyczące bezpieczeństwa i współpracy w dziedzinie technologii 5G. 

Umowa ma zostać zawarta podczas rozpoczynającej się w niedzielę wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa.

Aleksandra Tycner, akg

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak