X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Brytyjski bank centralny: ostrzeżenie przed twardym brexitem. "Istnieje zbyt wiele znaków zapytania"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 17:10
Brytyjski bank centralny obniżył prognozy wzrostu PKB dla Zjednoczonego Królestwa. Poza tym, z raportu Bank of England wynika, że twardy brexit sprawi, iż funt jeszcze bardziej się osłabi, wzrośnie natomiast inflacja. Kraj ma opuścić Unię Europejską z końcem października.
Audio
  • Brytyjski bank centralny obniża prognozy wzrostu PKB i ostrzega przed twardym brexitem. Londyn/Adam Dąbrowski. (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Spowolnienie światowej gospodarki i niepewność brexitowa - to powody decyzji banku centralnego. Nowa prognoza - w tym i przyszłym roku 1,3 procent zamiast odpowiednio 1,5 procent i 1,6 procent. Recesja nie jest według banku wykluczona, instytucja ocenia jej prawdopodobieństwo na 33 procent. 

Funt się osłabi, wzrośnie inflacja

Te wyliczenia opierają się jednak na założeniu, że wyjście z Unii odbędzie się na podstawie umowy. W przypadku twardego brexitu "generalnie rzecz biorąc funt się osłabi, inflacja wzrośnie na dłuższy czas, a tempo wzrostu gospodarczego jeszcze spadnie" - mówił szef Bank of England Mark Carney. Zastrzegł on jednak, że trudno określić skalę tych zjawisk, bo brexitowa sytuacja jest tak zawiła, iż istnieje zbyt wiele znaków zapytania.

Wychodzimy z Unii

Kurs funta w stosunku do dolara i euro jest na najniższym poziomie od ponad dwóch lat. Tymczasem dziś rząd ogłosił, ze przeznacza dodatkowe pieniądze na przygotowania do twardego brexitu. - Nie dlatego, że tego chcemy, ale dlatego, że musimy być gotowi. Bo 31 października wychodzimy z Unii - zadeklarował nowy minister finansów Sajid Javid. 

Opozycja krytykuje tę decyzję i przekonuje, że to wyrzucanie w błoto pieniędzy, a gabinet Borisa Johnsona powinien po prostu zrezygnować z wyjścia bez porozumienia. Boris Johnson odpowiada, że wykluczenie twardego wyjścia pozbawiłoby Londyn atutu w negocjacjach z Brukselą.

IAR, akg

Zobacz więcej na temat: Brexit bank centralny pkb
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Światowy wzrost gospodarczy może stracić siłę. Powodem Brexit i protekcjonizm USA

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 09:50
Eksperci przewidują, że wzrost gospodarczy w Europie Zachodniej, chociaż nadal utrzymuje się na dobrym poziomie, w 2019 r. spadnie do 1,7 proc. względem 2 proc. w 2018 r. Część firm w Europie już odczuwa wpływ protekcjonistycznej polityki USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport: wszyscy stracą na brexicie i wojnie celnej

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 15:57
Unia Europejska do 2030 r. straci w wyniku brexitu od 13,3 do 63 mld euro, co oznacza spadek unijnego PKB o 0,11 - 0,52 proc.; skutki dla Polski to obniżenie PKB o 0,4 - 0,55 proc. - wynika z raportu DNB Bank Polska i firmy doradczej PwC.
rozwiń zwiń