X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

ZBP: kto utracił dokumenty powinien jak najszybciej zastrzec je w banku

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 14:30
W II kw. tego roku zablokowano 1 tys. 122 próby wyłudzeń kredytów na kwotę 92 mln zł - poinformowali przedstawiciele Związku Banków Polskich (ZBP). W tym czasie odnotowano dziewięć prób wyłudzenia kredytów przekraczających 1 mln zł, z czego największa to 20 mln zł w woj. kujawsko-pomorskim.
W II kwartale 2019 r. zablokowano 1122 próby wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 92 milionów złotych - poinformował Związek Banków Polskich.
W II kwartale 2019 r. zablokowano 1122 próby wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 92 milionów złotych - poinformował Związek Banków Polskich.Foto: shutterstock

- W II kwartale 2019 r. zablokowano 1122 próby wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 92 milionów złotych. Przestępcy wykorzystują do tego kradzione i podrobione dowody osobiste, paszporty i prawa jazdy. Dlatego tak ważne jest, by każdy kto utracił swoje dokumenty jak najszybciej zastrzegł je w banku – nawet jeżeli nie ma konta - poinformował ZBP. Jak dodano, w ostatnich 12 miesiącach liczba udaremnionych prób wyłudzeń kredytów wyniosła 5 tys. 367, a łączna kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów opiewała na 327,8 mln zł.

Zastrzec zgubione dokumenty

Z danych ZBP wynika, że w ostatnich trzech miesiącach br. Polacy zastrzegli 40 tys. 543 zagubionych lub skradzionych dokumentów tożsamości. Według ZBP, to najwyższy wynik II kwartału, jaki odnotowano od 2008 r. W ostatnich 12 miesiącach liczba zastrzeżonych dokumentów wyniosła 156 tys. 765. Statystycznie to 446 dokumentów dziennie.

- Obecnie w bazie międzybankowego Systemu Dokumenty Zastrzeżone jest niemal 1,8 miliona takich dokumentów - przekazał ZBP. Od 2008 r. dzięki temu systemowi zablokowano niemal 82,1 tys. prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości niemal 4,6 miliarda złotych.

Zdaniem prezesa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza, kradzione, oryginalne dokumenty albo te podrabiane, "to w dalszym ciągu poważne zagrożenie dla całej gospodarki i dla banków oraz różnych firm wykorzystujących dokumenty do weryfikacji tożsamości klientów". - Dokonanie ich jak najszybszego zastrzeżenie w sytuacji ich utraty jest kluczowe w całym systemie ochrony przed wyłudzeniami – powiedział Pietraszkiewicz.

Wyłudzenia z użyciem cudzej tożsamości

ZBP podał, że II kwartale tego roku odnotowano dziewięć prób wyłudzeń kredytów przekraczających kwotę 1 mln zł, z czego największa dotyczyła 20 mln. zł (woj. kujawsko-pomorskie).Średnia kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów w II kwartale br. wyniosła 36 tys. 587 zł, a w ostatnich 12 miesiącach 30 tys. 479 zł.

System Dokumenty Zastrzeżone Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. ZBP podkreśla, że zastrzegać dokumenty powinni wszyscy - nie tylko klienci banków.

- To najważniejszy krok, który trzeba natychmiast zrobić, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu - wskazał ZBP.

PAP, akg