Jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w stolicy powstaje na dachu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii

2019-07-26, 16:50

Jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w stolicy powstaje na dachu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

Rozwój odnawialnych źródeł energii wyraźnie W Polsce przyspiesza. Ma na to duży wpływ system ulg i dotacji, zachęcających gospodarstwa domowe do inwestowania w takie projekty. "Zazieleniają się" także instytucje rządowe.

Posłuchaj

O przyśpieszeniu rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce, była mowa w radiowej Jedynce w audycji opracowanej przez Aleksandrę Tycner.
+
Dodaj do playlisty

- Sam budynek, usytuowany na Placu Trzech Krzyży poddany zostanie gruntownej termomodernizacji. Nasze ministerstwo chce dać innym dobry przykład - powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. Na dachu budynku MPiT powstanie jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w stolicy.

Cena samej instalacji wyniesie 2 miliony zł, ale cała inwestycja zwiększająca efektywność energetyczną to 19 milionów zł. Jadwiga Emilewicz przypomniała o dotychczasowych działaniach rządu upowszechniających OZE w Polsce.

- Dziś instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest około 65 tysięcy. Dzięki programowi „Mój prąd”, ta liczba zwiększy się znacząco i znacząco powiększy się moc z zielonej energii - szacuje Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Ten program jest maksymalnie prosty – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewnia, że dofinansowanie będzie można otrzymać w ciągu kilku dni po złożeniu dokumentów, potwierdzających że panele fotowoltaiczne zostały zainstalowane.

Rząd chciałby, żeby prosumentami mogli być wszyscy Polacy - powiedziała Jadwiga Emilewicz

- Chcemy, żeby dachy w polskich miastach też się zazieleniły instalacjami prosumenckimi - dodała minister.

Będzie czyściej, zdrowiej i bliżej wypełnienia unijnych zobowiązań, które mówią o 15 procentach energii z OZE w końcowym zużyciu energii w 2020 roku.

Aleksandra Tycner, akg

Polecane

Wróć do strony głównej