X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Jak skuteczniej pomóc przedsiębiorcom? Będą zmiany w ustawie o Rzeczniku MŚP

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 14:10
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił się do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii z wnioskiem o nowelizację ustawy o Rzeczniku MŚP. resort zapowiedział uwzględnienie postulatów jeszcze w tej kadencji Sejmu - poinformował Rzecznik MŚP.
Rośnie zatrudnienie w polskim sektorze usług dla biznesu.
Rośnie zatrudnienie w polskim sektorze usług dla biznesu.Foto: shutterstock/Pressmaster

Dzięki zapowiadanym zmianom Rzecznik MŚP będzie mógł angażować się w postępowania cywilne z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Jak napisano w komunikacie, w pierwotnym tekście ustawy o Rzeczniku MŚP nie uwzględniono możliwości interweniowania w toczących się już postępowaniach w sprawach cywilnych z zakresu ubezpieczeń społecznych (ZUS) oraz możliwości wnoszenia skarg kasacyjnych od prawomocnych orzeczeń w tych sprawach.

Zdaniem Rzecznika MŚP prawo do występowania w sprawach przedsiębiorców jedynie przed sądami administracyjnymi, a nie także powszechnymi, znacząco ogranicza możliwości podejmowanych przez Biuro Rzecznika interwencji i efektywność stania na straży kluczowych postanowień Konstytucji Biznesu, zwłaszcza, że do Biura Rzecznika napływa bardzo dużo wniosków w sprawach ZUS.

Potrzebne zmiany

Jak podano w komunikacie, początkowo zmiany w ustawie o Rzeczniku pojawiły się w rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych (tzw. pakiet Przyjazne Prawo), ale na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów zostały wykreślone. Wyjaśniono, że zaniepokojeni tym faktem przedsiębiorcy jak również organizacje przedsiębiorców zrzeszone w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku zwróciły się w tej sprawie do premiera ze stanowiskiem, w którym wskazywały na konieczność zmian w tym zakresie.

- Uznano je bowiem za niezwykle istotne z punktu widzenia możliwości skutecznego podejmowania działań przez Rzecznika - podkreślił Rzecznik MŚP.

Jak wyjaśniono, w odpowiedzi skierowanej do Rady Przedsiębiorców, działającej przy Rzeczniku MŚP, "Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zobowiązało się do ponownego zainicjowania działań w ramach procedury legislacyjnej mające na celu zmianę oraz doprecyzowanie zakresu kompetencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz niektórych kwestii dotyczących sposobu funkcjonowania jego Biura".

Jak bronić Konstytucji Biznesu?

- Minister Jadwiga Emilewicz oraz Wicepremier Jacek Sasin zapowiedzieli uchwalenie wnioskowanych zmian w osobnym druku sejmowym na wrześniowym posiedzeniu Sejmu - napisano.

Zdaniem Rzecznika MŚP Adama Abramowicza współpraca z minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigą Emilewicz i wicepremierem Jackiem Sasinem i uwzględnienie głosu przedsiębiorców w procesie legislacyjnym to "doskonały przykład dialogu władzy z przedsiębiorcami".

- Dzięki zmianom w ustawie o Rzeczniku MŚP nasi prawnicy będą mogli jeszcze skuteczniej pomagać przedsiębiorcom i angażować się w postępowania cywilne z zakresu ubezpieczeń społecznych. W ten sposób będziemy mogli efektywniej bronić Konstytucji Biznesu i bronić właścicieli firm przed samowolą urzędników, a także doprecyzujemy szereg przepisów, które mogły dotychczas budzić wątpliwości - podkreślił Abramowicz, cytowany w komunikacie.

PAP, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak