X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zmiany w użytkowaniu wieczystym. W niektórych sytuacjach będzie łatwiej o przekształcenie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 11:59
W życie weszły przepisy, które w założeniu mają usprawnić proces przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Chodzi zwłaszcza o sytuacje, gdy przekształcenie było blokowane przez stojący obok bloku kiosk. Teraz te bariery mają zniknąć.
W miastach zlokalizowanych było 9,5 mln mieszkań o powierzchni 612,4 mln m2 oraz 34 mln izb
W miastach zlokalizowanych było 9,5 mln mieszkań o powierzchni 612,4 mln m2 oraz 34 mln izbFoto: Panthermedia

W tym tygodniu zaczęła obowiązywać część przepisów znowelizowanej ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Zasadnicze zmiany w nowelizacji dotyczą rządowego programu Mieszkanie Plus, ale część regulacji odnosi się też do kwestii użytkowania wieczystego. Nowelizacja wprowadza obligatoryjne bonifikaty do opłaty przekształceniowej m.in. dla rodzin wielodzietnych i osób niepełnosprawnych.

Kiosk nie zablokuje przekształcenia

Przepisy mogą też rozwiązać problem z przekształceniem, jeśli w pobliżu bloku znajduje się kiosk lub pawilon handlowy. Dotychczas te dodatkowe budynki mogły utrudniać przeprowadzenie całej procedury, teraz grunty pod nimi mają zostać przekształcone automatycznie razem z blokiem, o ile nie są zbyt duże.

- Najważniejsze zmiany w tej ustawie mają na celu unormowanie stanów faktycznych, jakie ujawniły się od wejścia w życie ustawy i wymagają regulacji przepisami prawa. Dotyczy to między innymi możliwości przekształcenia gruntów zabudowanych budynkami na cele mieszkaniowe, na których położone są także inne budynki, obiekty budowlane lub urządzenia budowlane, o ile łączna powierzchnia użytkowa tych budynków nie przekracza 30% powierzchni użytkowej wszystkich budynków położonych na tych gruntach - czytamy w informacji o ustawie, opublikowanej na stronie prezydent.pl.

Kto straci, kto skorzysta

Jak pisze "Rzeczpospolita", przepisy podobają się spółdzielniom mieszkaniowym, ale niekoniecznie samorządom. 

- Punkty handlowe blokowały przekształcenie na dwóch naszych osiedlach. Po zmianie przepisów problem powinien zniknąć - mówi gazecie Emil Kłodziński, prezes Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej "Energetyka" w Warszawie. 

Dziennik podkreśla, że inaczej na sprawę patrzą miasta. Samorządowcy obawiają się, że nowe przepisy przysporzą im pracy. "Rzeczpospolita" pisze także, że nowe przepisy są niejasne, bo nie rozstrzygają, kto ma weryfikować, czy warunek 30% został spełniony.

PolskieRadio24.pl, prezydent.pl, Rzeczpospolita, md

Zobacz więcej na temat: użytkowanie wieczyste
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak