X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Narodowy Bank Polski zwiększył zasoby polskiego złota. Mamy go więcej niż Szwecja czy Belgia

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 15:01
W latach 2018-2019 zasoby złota NBP wzrosły o 125,7 ton, do 228,6 ton - podał Bank Centralny. Polska ma większe zasoby złota niż Szwecja czy Belgia. Jak podkreślił prezes NBP Adam Glapiński, udało się podjąć działania w celu repatriacji znacznej części polskiego złota do kraju.
W latach 2018-2019 zasoby złota NBP zostały zwiększone o 125,7 ton i obecnie wynoszą 228,6 ton - poinformował NBP.
W latach 2018-2019 zasoby złota NBP zostały zwiększone o 125,7 ton i obecnie wynoszą 228,6 ton - poinformował NBP. Foto: shutterstock

Narodowy Bank Polski poinformował, że "zrealizował strategiczne decyzje zarządu NBP o znacznym zwiększeniu zasobów złota w rezerwach dewizowych". Zasoby złota w posiadaniu NBP są niemal dwukrotnie większe niż w Szwecji (126 ton), nieco większe niż Belgii (227 tony) i zbliżone do Austrii i Hiszpanii (280 ton).

- W latach 2018-2019 zasoby złota NBP zostały zwiększone o 125,7 ton i obecnie wynoszą 228,6 ton - poinformował bank. Dodano, że blisko połowa polskiego złota zostanie sprowadzona do kraju i będzie przechowywana w skarbcach NBP.

- W roku, w którym świętujemy stulecie polskiego złotego, jako fundamentu siły gospodarczej naszego kraju, udało się zwiększyć strategiczne rezerwy złota i podjąć działania w celu repatriacji znacznej części polskiego złota do kraju. Realizując nasze konstytucyjne, ustawowe i po prostu patriotyczne zobowiązanie, nie tylko budujemy siłę gospodarczą państwa polskiego, ale też tworzymy rezerwy, które będą strzegły jego bezpieczeństwa finansowego. Taki jest światowy trend, ale także oczekiwanie polskiego społeczeństwa - poinformował Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Wysoka jakość złota

Jak zaznaczył Bank Centralny, w tym roku zasoby NBP zasiliło 100 ton złota. Bank Centralny przekazał, że złoto NBP jako składnik oficjalnych aktywów rezerwowych spełnia międzynarodowe standardy czystości i ma postać sztab London Good Delivery.

- Złoto NBP w Banku Anglii jest utrzymywane na tzw. allocated account, tj. każda sztaba przypisana do rachunku NBP jest jednoznacznie identyfikowalna, posiada unikatowy numer seryjny i znak rafinera. Najwyższa jakość złota NBP oraz wysokie standardy jego przechowywania zostały dodatkowo potwierdzone podczas inspekcji przeprowadzonej przez pracowników NBP w Bank of England w czerwcu br. - przekazano.

NBP podkreślił, że złoto jest "najbardziej rezerwowym" z aktywów rezerwowych: dywersyfikuje ryzyko geopolityczne i stanowi swoistą kotwicę zaufania, szczególnie w czasach napięć i kryzysów. "W przypadku Polski to jednak wyjątkowo dobra sytuacja gospodarcza i stały, silny przyrost rezerw dewizowych (o ponad 30 mld euro w ciągu ostatnich pięciu lat) pozwoliły na zwiększenie polskich zasobów złota, które będzie wzmacniać wiarygodność i zabezpieczać siłę finansową naszego kraju nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach" - napisano.

Złoty bufor bezpieczeństwa

Jak informuje NBP, za decyzją o zakupach złota przemawiały również względy porównawcze.

- Polska zajmowała dotychczas 21. miejsce na świecie pod względem posiadanych rezerw dewizowych i 34. pod względem zasobów złota. Również udział złota w rezerwach dewizowych NBP kształtował się poniżej średniej dla wszystkich banków centralnych (10,5 proc.) i znacznie poniżej średniej w krajach europejskich (20,5 proc). Zakup złota pozwolił więc nie tylko zwiększyć strategiczny bufor bezpieczeństwa finansowego kraju, ale także zbliżyć NBP pod względem udziału złota w rezerwach dewizowych do średniej w bankach centralnych na świecie (10,5 proc.) - podano.

PAP, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: zniesmaczyła mnie sprawa zarobków w NBP

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 10:17
- Mnie osobiście zniesmaczyła sprawa zarobków dwóch pań w Narodowym Banku Polskim - podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński w poniedziałkowym wywiadzie dla tygodnika "Sieci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NBP o ujawnieniu zarobków w banku

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 19:10
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zapowiedział, że w całości wykona ustawę nakazującą ujawnienie płac w banku. Powiedział o tym podczas konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NBP: w styczniu nadwyżka w obrotach bieżących

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 18:30
W styczniu Polska miała 9,9 mld zł nadwyżki na rachunku obrotów bieżących wobec nadwyżki w wysokości 9,5 mld zł w styczniu 2018 r. - wynika z komunikatu Narodowego Banku Polskiego na temat bilansu płatniczego Polski w styczniu 2019 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NBP zarabia za dużo? Ekspert: to pokłosie wynagrodzeń w systemie bankowym

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 18:41
Z opublikowanych w mediach danych wynika, że prezes Adam Glapiński w 2018 roku zarobił 709 tys. złotych brutto, natomiast wynagrodzenie jego poprzednika, Mareka Belki, w 2015 roku wynosiło 800 tys. brutto. Czy prezesi i dyrektorzy NBP powinni zarabiać mniej?
rozwiń zwiń