X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przemysł w dobrej formie. Spada liczba upadłości. Gorzej z budowlanką

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 13:25
W maju upadłość ogłosiły 44 firmy. To drugi najlepszy wynik od września 2018 roku, gdy upadły 33 przedsiębiorstwa – podała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Spadła liczba upadłości w przemyśle, a trend wzrostowy wyraźny jest w upadłościach firm budowlanych - dodano.
Produkcja przemysłowa wzrosła w Polsce w maju o 7,7 procent, licząc rok do roku.
Produkcja przemysłowa wzrosła w Polsce w maju o 7,7 procent, licząc rok do roku.Foto: Pixabay

Jak wskazała KUKE w komunikacie, w maju 2019 r. liczba ogłoszonych restrukturyzacji wyniosła 34 - o 3 więcej niż miesiąc wcześniej - lecz o 11 mniej niż w marcu 2019 roku.

- W porównaniu z majem 2018 roku liczba restrukturyzacji zmalała o 10,5 proc. - podkreślono.

Drugi najlepszy wynik

Dodano, że w maju br. upadłość ogłosiły 44 firmy.

- Choć jest to wartość wyższa o 16,7 proc. w porównaniu z kwietniem, to jednocześnie jest to drugi najlepszy wynik od września 2018 roku, gdy upadły 33 przedsiębiorstwa – wynika z danych pochodzących z Monitora Sądowego i Gospodarczego zebranych przez KUKE. W porównaniu z majem 2018 r. liczba upadłości zmniejszyła się o 4,5 proc.- wyliczono.

Według KUKE wszczęcie postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych nastąpiło wobec 76 podmiotów.

- Na tle ostatnich dwunastu miesięcy – kiedy to średnio w tym okresie odnotowywano ok. 87 zdarzeń o charakterze niewypłacalności – ostatni miesiąc był dla przedsiębiorców łaskawy - oceniono.

Mniej upadłości w przemyśle

Jak zaznaczył cytowany w komunikacie wiceprezes KUKE Tomasz Ślagórski, szczególnie wyraźnie spadła liczba ogłaszanych upadłości w przemyśle - jest na najniższym poziomie od lutego 2018 roku. 

- Wyraźny jest trend wzrostowy w upadłościach przedsiębiorstw budowlanych. Zjawisko to związane jest z silną konkurencją pomiędzy podmiotami, których liczba jest relatywnie wysoka. Wszystko to następuje w warunkach dynamicznego wzrostu wynagrodzeń oraz ograniczonej podaży fachowej siły roboczej - powiedział.

Suma niewypłacalności z ostatnich 12 miesięcy obniżyła się w maju do 1046 – najniższego poziomu od września 2018 roku - podkreślają eksperci KUKE.

Dobra koniunktura

- Aktualnemu ograniczeniu ryzyka działalności gospodarczej w Polsce sprzyja silny popyt konsumpcyjny oraz zwiększająca się dynamika inwestycji przedsiębiorstw. Wymienione czynniki pobudzają koniunkturę w kraju, co powoduje, że jest ona zdecydowanie korzystniejsza, niż można było się spodziewać na początku roku - oceniło KUKE.


Dodano, że wciąż dla wielu przedsiębiorców problemem jest silna presja na wzrost wynagrodzeń przy jednoczesnej niskiej dostępności pracowników.

- Od kilku miesięcy zwracamy również uwagę, by nie zapominać o niepewności i ryzyku związanym z rozwojem sytuacji w globalnej gospodarce i u najważniejszych partnerów handlowych, jak: Wielka Brytania, Niemcy, Włochy i Francja - zaznaczyli eksperci Korporacji.

KUKE zwraca też uwagę na pozytywną sytuację utrzymującą się w sektorze wydobywczym. - Od ośmiu miesięcy nie ogłoszono upadłości ani jednej spółki prowadzącej działalność w tym sektorze - czytamy.

Podwyższony poziom upadłości w budownictwie

Choć w branży meblarskiej upadłości oraz restrukturyzacje przestały dynamicznie rosnąć, należy wciąż pamiętać o możliwości występowania kłopotów z płynnością - zaznaczono. Według KUKE jest to związane z dużą konkurencją w warunkach zwiększających się płac i braku wykwalifikowanych pracowników.

Jak wyliczono, w maju upadło sześć przedsiębiorstw budowlanych, czyli tyle samo, co miesiąc wcześniej. 

- Częstotliwość upadłości w budownictwie utrzymuje się na podwyższonym poziomie. Na tle branży budowlanej bardzo dobrze prezentuje się kondycja producentów materiałów budowlanych. Indeks natężenia upadłości w tej branży spadł do zaledwie 0,3 proc., czyli najniższego poziomu od co najmniej 10 lat - wskazało KUKE. To skutek dobrej koniunktury w budownictwie połączonej ze wzrostem cen materiałów budowlanych - wyjaśniono.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak