Car sharing. Prawo nie nadąża za życiem

2019-05-16, 15:20

Car sharing. Prawo nie nadąża za życiem
Wynajem aut na krótki czas, to coraz popularniejsza forma korzystania z samochodu, także przez firmy.Foto: Pixabay

Car sharing, czyli wypożyczanie samochodów na krótki czas - wpisuje się w coraz popularniejszą tzw. ekonomię współdzielenia, której główna zasada brzmi "nie trzeba mieć, aby korzystać".

Posłuchaj

O tym, że przepisy, w tym podatkowe - nie nadążają za coraz popularniejszą tzw. ekonomią współdzielenia, była mowa w audycji na antenie radiowej Jedynki przygotowanej przez Aleksandrę Tycner.
+
Dodaj do playlisty

Przepisy jednak nie nadążają za życiem i np. nie wiadomo, jak z jazdy samochodami wynajmowanymi na bardzo krótki czas mają się rozliczać przedsiębiorcy.

Jak mówiła w radiowej Jedynce doradca podatkowy Magdalena Flis - w przypadku car sharingu przedsiębiorca, który dostaje fakturę spotyka się z problemami księgowymi.

Dotyczy to zwłaszcza tych przedsiębiorców, którzy chcą rozliczyć koszty uzyskania przychodu, bowiem firmy wynajmujące pojazdy często w ramach jedną opłatą obejmują koszty eksploatacyjne oraz koszty związane z wynajmem auta. Przedsiębiorca natomiast musi te opłaty rozdzielić na potrzeby rozliczenia z fiskusem.

Ekspert ds. analiz podatkowych Katarzyna Miazek - skomentowała, że jest kwestią czasu, kiedy sprawy te zostaną uregulowane. Tym bardziej, że ekonomia współdzielenia dotyczy bardzo różnych dziedzin, np. wynajmu mieszkań.

Aleksandra Tycner, ak, NRG

Polecane

Wróć do strony głównej