X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Zagraniczni pracownicy zasilają ZUS. Najbardziej Ukraińcy

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 14:30
Z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że już niemal 610 tys. cudzoziemców płaci składki w Polsce na ubezpieczenia społeczne. To ponad pięć razy więcej, niż na początku 2014 roku.
Grupą, której liczebność wzrosła najbardziej na rynku pracy w Polsce w ostatnich 5 latach są Ukraińcy.
Grupą, której liczebność wzrosła najbardziej na rynku pracy w Polsce w ostatnich 5 latach są Ukraińcy.Foto: OXLAEY.com/CC BY 2.0/Flicker

Grupą, której liczebność zmieniła się najbardziej są Ukraińcy – w ciągu pięciu lat ich liczba wzrosła niemal trzynastokrotnie. Zdaniem ekspertów Personnel Service, negatywne prognozy dotyczące napływu cudzoziemców nie sprawdzą się i pracowników z zagranicy nadal będzie przybywać.

Przybywa zagranicznych pracowników

- Polski rynek pracy cały czas bije rekordy. Liczba wakatów jest obecnie najwyższa od kilku lat, a bezrobocie najniższe od niemal 20 lat. Uzupełnieniu braków na rynku nie pomaga nawet wzrost płac, który wyniósł średnio około 700 zł w ciągu ostatnich czterech lat. Na podstawie najnowszych danych ZUS widzimy wyraźnie, że coraz więcej pracowników z zagranicy pracuje u nas legalnie. Jak przewidywaliśmy, obawy wzbudzone przez spadek liczby Ukraińców w końcówce 2018 były bezpodstawne. Było to tylko chwilowe odstępstwo od utrzymującej się tendencji wzrostowej. W pierwszym kwartale br. odnotowano wzrost o około 35 tys. - mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service, ekspert rynku pracy.

Nie tylko Ukraińcy

Ukraińcy, Białorusini, Mołdawianie i Hindusi to narodowości, których najwięcej przybyło na polskim rynku pracy w trakcie ostatnich pięciu lat – wynika ze wskazań ZUS. Pierwsze z trzech narodowości obejmuje uproszczona procedura zatrudniania – oznacza to, że pracodawca nie musi ubiegać się o czasochłonne pozyskiwanie zezwolenia na pracę. Proces zatrudnienia jest zdecydowanie łatwiejszy, dlatego firmy chętniej wybierają takich pracowników.

Liczba Ukraińców wzrosła aż trzynastokrotnie, z 35,5 tys. na początku 2014 roku do 454,5 obecnie. Białorusinów mamy obecnie pięć razy więcej – z 6,5 tys. do 36 tys. Liczba Mołdawian wzrosła niemal siedmiokrotnie, osiągając liczbę prawie 9 tys. Natomiast pracowników z Indii ubezpieczonych w ZUS mamy obecnie ponad czterokrotnie więcej, niż w na początku 2014 roku i uzupełniają oni ponad 6 tys. wakatów na polskim rynku pracy.

Obcokrajowców jeszcze przybędzie

- Szacujemy, że na koniec 2019 odnotujemy 25-30% wzrost liczby Ukraińców zarejestrowanych w ZUS w porównaniu do końcówki 2018 - dodaje Krzysztof Inglot.

Dane z ostatniego Barometru Imigracji Zarobkowej Personnel Service wskazują, że pracowników z Ukrainy zatrudnia obecnie co piąta firma, a z Białorusi mniej więcej co dziesiąta. Mołdawian ma w swojej załodze ok. 1% pracodawców. W badaniu były brane pod uwagę narodowości objęte uproszczoną procedurą zatrudniania.

Personnel Service, ak, NRG


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Coraz więcej Ukraińców zasila ZUS

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 08:14
Już ponad 227 tys. naszych wschodnich sąsiadów jest objętych polskim ubezpieczeniem emerytalno-rentowym. Ale w porównaniu z liczbą pracujących cudzoziemców to wciąż raczej niewiele - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska dla pracowników z Ukrainy tym, czym dla Polaków kraje zachodnie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 08:54
Ukraińcom opłaca się pracować w Polsce. Jak potwierdzają najnowsze badania, zarabiają kilka razy więcej niż na Ukrainie, nie mają tez problemów z zatrudnieniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińcy w Polsce. Zostaną czy wyjadą?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 14:15
Projekt nowej ustawy imigracyjnej w Niemczech wywołał zaniepokojenie wśród polskich przedsiębiorców, którzy obawiają się odpływu Ukraińców z Polski i braku rąk do pracy. Eksperci uspokajają, że wymagania Niemców są tak wysokie, że sprostają im tylko nieliczni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już ponad 580 tys. cudzoziemców zatrudnionych w Polsce płaci składki ZUS. Największą grupą są Ukraińcy

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 15:18
- Ponad 580 tys. cudzoziemców zatrudnionych w Polsce płaci składki ZUS - powiedział rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz.
rozwiń zwiń