X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Po co jest bank centralny?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 07:30
Trudno dziś wyobrazić sobie działanie rozwiniętych gospodarek bez banków centralnych. Do ich zadań należą: obsługa długu publicznego, emisja pieniądza oraz pilnowanie całego sektora finansowego.
Audio
  • W jakim celu powstały banki centralne? O tym w radiowej Jedynce z ekonomistą Andrzejem Sadowskim rozmawiał Marcin Jagiełowicz.
Amerykańska Rezerwa Federalna (fed) to najpotężniejszy bank centralny świata, którego decyzje mają wpływ na międzynarodową gospodarkę.
Amerykańska Rezerwa Federalna (fed) to najpotężniejszy bank centralny świata, którego decyzje mają wpływ na międzynarodową gospodarkę.Foto: EPA/JUSTIN LANE Dostawca: PAP/EPA.

Jak mówił gość radiowej Jedynki ekonomista Andrzej Sadowski  - pierwszy bank centralny powstał w Szwecji w 1668 roku. Kolejny powstał w Anglii.

Do jego zadań - przypomniał ekspert - należało wówczas finansowanie prowadzenia wojny. Banki centralne miały jednak za zadanie w pierwszej kolejności obsługiwać dług publiczny. 

- Dziś banki te funkcjonują w każdej rozwiniętej gospodarce, ale są różne modele działania tych instytucji w poszczególnych krajach - wyjaśniał ekspert.

Wiecej na ten temat w naszej audycji.

Marcin Jagiełowicz, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak