X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Rządy Pieniądza": czy oskładkować umowy śmieciowe?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 08:20
Gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 byli: Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego, Marian Szołucha z Akademii Vistula oraz Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Jednym z tematów ekonomicznej debaty był Wieloletni Plan Finasowy Państwa, w kontekście propozycji oskładkowania wszystkich tzw. "umów śmieciowych", w tym cywilnoprawnych.
Audio
  • Goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24: Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego, Marian Szołucha z Akademii Vistula oraz Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego - rozmawiali m.in. na temat oskładkowania tzw. "umów śmieciowych". (Cz.1/Anna Grabowska)
  • Goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24: Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego, Marian Szołucha z Akademii Vistula oraz Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego - rozmawiali m.in. na temat oskładkowania tzw. "umów śmieciowych". (Cz.2/Anna Grabowska)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr/homethods/CC BY 2.0

Jak powiedział Marcin Roszkowski - są takie prace, które wymagają np. umowy o dzieło. To, że jacyś pracodawcy nadużywają tej formy umowy nie oznacza, że powinny one zostać oskładkowane.

Zdaniem eksperta, mamy różne formy opodatkowania, a te które są umową o pracę "mają bardzo wysoki klin podatkowy" i "to jest skandal". Gośc zaprotestował też przeciw używaniu sformułowania "umowy śmieciowe".

Marian Szołucha stwierdził, że również jest przeciw oskładkowaniu takich umów, bowiem jest "co do zasady" przeciw redystrybucji, przymusowi, fiskalizmowi i "obniżania koniec końców płacy netto".

Jego zdaniem - opodatkowanie osób pracujących na umowach cywilnoprawnych sprowadza się do zabrania im więcej pieniędzy.

W opinii Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek - mamy bardzo wysokie obciążenia wynagrodzeń i jeśli coś zmieniać w tych obciążeniach to "zastanowić się, w jaki sposób obniżyć klin podatkowy, który zmniejsza nasze dochody netto".

Anna Grabowska, ak, NRG